Knapen: buitengewoon ingewikkeld om mensen uit Kabul te krijgen
DEN HAAG (ANP) - Het is "buitengewoon ingewikkeld" om mensen uit Afghanistan te krijgen, aldus demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken). De Tweede Kamer wilde dinsdag tijdens het Vragenuurtje weten wat hij doet om Afghanen naar Nederland te krijgen.
Het kabinet wil naar schatting nog zo'n 2100 mensen uit Afghanistan halen. Maar zij mogen alleen weg als ze een paspoort hebben. De "overgrote meerderheid" van de mensen die Nederland wil ophalen heeft geen paspoort. Knapen noemde geen cijfers.
Niet alleen de Taliban eisen dat vertrekkers een paspoort hebben, ook Pakistan en Qatar stellen die voorwaarde. Vooral via de route naar Qatar kunnen Afghanen het land verlaten. De Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA vliegt een "enkele keer" uit Kabul, aldus de minister.
Moeizaam
Het ophalen van Afghanen gaat "moeizaam". Het zal volgens Knapen op een vraag van Jasper van Dijk (SP) ook niet altijd lukken om mensen weg te krijgen. Maandag ging nog een vlucht van Kabul naar Qatar met 35 mensen aan boord met bestemming Nederland.
Het uitdelen van Nederlandse paspoorten aan Afghanen is "onacceptabel" voor de Taliban, maar ook in strijd met de internationale regels, verklaarde minister Knapen. Ook een tijdelijk reisdocument (laissez-passer) helpt niet. "Daarmee komen ze geen vliegtuig in."
Het is lastig onderhandelen met de Taliban, de radicaalislamitische groepering die in augustus de macht overnam. Het nieuwe Afghaanse kabinet praat niet met één mond, aldus Knapen. De Nederlandse ambassade is dicht, maar Knapen probeert weer een diplomaat in Kabul te krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in debat over de verwikkelingen rond chipmaker Nexperia, voordat de VVD'er zelf naar China reist voor overleg over deze kwestie. Een verzoek daartoe van Kamerlid Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg steun van een meerderheid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders is sinds kort één van de zes ondervoorzitters van de Tweede Kamer, maar wil in die rol 'zo min mogelijk' debatten voorzitten. Dat is namelijk niet de reden waarom hij is toegetreden tot het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, zei de PVV-leider kort voordat hij ging stemmen. Hij wil deze positie gebruiken om ervoor te zorgen dat het presidium meer een rol op de achtergrond gaat spelen.
3 uur geleden