Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knapen: buitengewoon ingewikkeld om mensen uit Kabul te krijgen

Knapen: buitengewoon ingewikkeld om mensen uit Kabul te krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het is "buitengewoon ingewikkeld" om mensen uit Afghanistan te krijgen, aldus demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken). De Tweede Kamer wilde dinsdag tijdens het Vragenuurtje weten wat hij doet om Afghanen naar Nederland te krijgen.

Het kabinet wil naar schatting nog zo'n 2100 mensen uit Afghanistan halen. Maar zij mogen alleen weg als ze een paspoort hebben. De "overgrote meerderheid" van de mensen die Nederland wil ophalen heeft geen paspoort. Knapen noemde geen cijfers.

Niet alleen de Taliban eisen dat vertrekkers een paspoort hebben, ook Pakistan en Qatar stellen die voorwaarde. Vooral via de route naar Qatar kunnen Afghanen het land verlaten. De Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA vliegt een "enkele keer" uit Kabul, aldus de minister.

Moeizaam

Het ophalen van Afghanen gaat "moeizaam". Het zal volgens Knapen op een vraag van Jasper van Dijk (SP) ook niet altijd lukken om mensen weg te krijgen. Maandag ging nog een vlucht van Kabul naar Qatar met 35 mensen aan boord met bestemming Nederland.

Het uitdelen van Nederlandse paspoorten aan Afghanen is "onacceptabel" voor de Taliban, maar ook in strijd met de internationale regels, verklaarde minister Knapen. Ook een tijdelijk reisdocument (laissez-passer) helpt niet. "Daarmee komen ze geen vliegtuig in."

Het is lastig onderhandelen met de Taliban, de radicaalislamitische groepering die in augustus de macht overnam. Het nieuwe Afghaanse kabinet praat niet met één mond, aldus Knapen. De Nederlandse ambassade is dicht, maar Knapen probeert weer een diplomaat in Kabul te krijgen.

Meer uit Politiek

Vermeer (BBB) na exitpoll Noardeast-Fryslân: 'We zijn binnen'

DOKKUM (ANP) - "We zijn binnen", zei BBB-leider Henk Vermeer nadat de exitpoll van Noardeast-Fryslân bekend werd, waarin zijn partij twee zetels haalt. Met twee raadsleden "heb je een duo, kun je een team opbouwen", zei hij op een verkiezingsbijeenkomst in Dokkum.

9 uur geleden
Schouten: blij met hogere opkomst, maar nog lange weg te gaan

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Carola Schouten is blij met het opkomstpercentage in haar gemeente, dat hoger is dan bij de vorige verkiezingen in 2022. Ze zegt dat ze daarom inderdaad, zoals eerder beloofd, zal gaan abseilen van de Euromast.

9 uur geleden
Exitpoll: GemeenteBelangen Doetinchem en FVD grote winnaars

DOETINCHEM (ANP) - GemeenteBelangen Doetinchem is de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in de Gelderse gemeente. Dat meldt Ipsos in een exitpoll in opdracht van de NOS. De lokale partij gaat van 3 naar 6 zetels.

9 uur geleden
StemWijzer afgelopen 24 uur ongeveer een miljoen keer ingevuld

DEN HAAG (ANP) - De StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen is tot woensdag rond 21.00 uur ruim 3,3 miljoen keer ingevuld, laat een woordvoerder van initiatiefnemer ProDemos weten. Ongeveer een miljoen van die inzendingen is in de afgelopen 24 uur gedaan, meldt hij.

9 uur geleden
De Mos: zoveel steun is om stil van te worden

DEN HAAG (ANP) - "Zoveel steun is om stil van te worden", aldus Richard de Mos over de winst van zijn partij in Den Haag. De Mos zegt woensdagavond samenwerking te willen zoeken "met alle partijen die aan de slag willen". Hij wil dat zijn stad "een stuk verdeeldheid" achter zich gaat laten.

9 uur geleden
Vlieland tweede met uitslag: liberalen grootste partij geworden

OOST-VLIELAND (ANP) - Vlieland is traditiegetrouw als tweede gemeente met de voorlopige uitslag van de verkiezingen gekomen. Alleen lokale partijen deden mee op het Friese Waddeneiland. Nieuw Liberaal Vlieland werd de grootste partij met 36,7 procent van de stemmen, goed voor 4 van de 9 zetels in de raad.

9 uur geleden
Forum-lijsttrekker Dessing hoopt op tweede zetel in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Forum voor Democratie gaat ervan uit dat zijn zetel in de gemeenteraad van Amsterdam behouden blijft, en hoopt te groeien naar twee zetels. "We gaan onze ene zetel in Amsterdam zeker behouden, maar ik denk dat die tweede zetel echt wel realistisch is", zegt lijsttrekker Johan Dessing.

9 uur geleden