Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knapen: buitengewoon ingewikkeld om mensen uit Kabul te krijgen

Knapen: buitengewoon ingewikkeld om mensen uit Kabul te krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het is "buitengewoon ingewikkeld" om mensen uit Afghanistan te krijgen, aldus demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken). De Tweede Kamer wilde dinsdag tijdens het Vragenuurtje weten wat hij doet om Afghanen naar Nederland te krijgen.

Het kabinet wil naar schatting nog zo'n 2100 mensen uit Afghanistan halen. Maar zij mogen alleen weg als ze een paspoort hebben. De "overgrote meerderheid" van de mensen die Nederland wil ophalen heeft geen paspoort. Knapen noemde geen cijfers.

Niet alleen de Taliban eisen dat vertrekkers een paspoort hebben, ook Pakistan en Qatar stellen die voorwaarde. Vooral via de route naar Qatar kunnen Afghanen het land verlaten. De Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA vliegt een "enkele keer" uit Kabul, aldus de minister.

Moeizaam

Het ophalen van Afghanen gaat "moeizaam". Het zal volgens Knapen op een vraag van Jasper van Dijk (SP) ook niet altijd lukken om mensen weg te krijgen. Maandag ging nog een vlucht van Kabul naar Qatar met 35 mensen aan boord met bestemming Nederland.

Het uitdelen van Nederlandse paspoorten aan Afghanen is "onacceptabel" voor de Taliban, maar ook in strijd met de internationale regels, verklaarde minister Knapen. Ook een tijdelijk reisdocument (laissez-passer) helpt niet. "Daarmee komen ze geen vliegtuig in."

Het is lastig onderhandelen met de Taliban, de radicaalislamitische groepering die in augustus de macht overnam. Het nieuwe Afghaanse kabinet praat niet met één mond, aldus Knapen. De Nederlandse ambassade is dicht, maar Knapen probeert weer een diplomaat in Kabul te krijgen.

Meer uit Politiek

'Pechgeneratie' krijgt vanaf 2027 'tegemoetkoming' van 2000 euro

DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.

1 uur geleden
Boekholt schrapt wet die voorrang statushouders stopt

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.

1 uur geleden
De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

3 uur geleden
Ministers vinden autoluwte door hoge energieprijzen niet nodig

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".

4 uur geleden
Yeşilgöz noemt verklaring over Hormuz duidelijk signaal aan Iran

DEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

5 uur geleden
D66 kritisch op Heinen, die tegenvaller liet vallen in interview

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Vijlbrief: situatie rond WIA alarmerend, ingrijpen onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.

21 uur geleden