Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klusjesman ook verdacht van mishandeling Ruinerwoldkinderen

Klusjesman ook verdacht van mishandeling Ruinerwoldkinderen

ASSEN (ANP) - Oostenrijker Josef B., de klusjesman van het 'boerderijgezin' in Ruinerwold, wordt nu ook verdacht van het mishandelen van de kinderen van het gezin. De 60-jarige werd al verdacht van het medeplegen van vrijheidsberoving van de kinderen van Gerrit Jan van D., die zijn eigen geloof predikte. Van D. woonde de laatste tien jaar met de jongste zes in een boerderij in Ruinerwold, waar het gezin in oktober 2019 werd ontdekt.

De kinderen bleken niet ingeschreven bij de burgerlijke stand en kwamen nooit van het terrein rond de afgelegen boerderij af. B., die zichzelf ziet als aanhanger van Van D.'s geloof, deed klusjes voor het gezin. Hij verbouwde de boerderij en haalde de boodschappen.

In maart besloot de rechtbank in Assen dat Van D. zelf niet vervolgd kan worden voor vrijheidsberoving en mishandeling van al zijn negen kinderen. Hij heeft in 2016 een hersenbloeding gehad kan daardoor niet meer praten en een strafzaak ook niet begrijpen.

Nieuwe tenlastelegging

Dinsdag ging de rechtbank verder met de zaak tegen de klusjesman. Het Openbaar Ministerie kwam met een nieuwe tenlastelegging, waarop ook de mishandeling staat. Waarom het OM daar nu mee komt en waar het precies om gaat, werd op de zitting niet toegelicht. Volgens advocaat Yehudi Moszkowicz komt die nieuwe verdenking "als een konijn uit de hoge hoed".

De Oostenrijker was zelf niet bij de regiezitting. Moszkowicz vroeg de rechtbank om de zaak te onderbreken, zodat hij kan overleggen met B. De rechtbank geeft hem twee weken de tijd om met een reactie op de nieuwe dagvaarding te komen.

Feiten anders geduid

De advocaat vroeg zich hardop af of het juridisch wel toegestaan is dat het OM nu onverwacht met een nieuwe verdenking komt en wil dat uitzoeken. B. heeft altijd alle beschuldigingen ontkend. Volgens hem werden de kinderen niet van hun vrijheid beroofd, ook niet door hun vader en konden ze gaan en staan waar ze wilden.

Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie liet na afloop van de zitting weten dat B. wordt verdacht van het mishandelen van alle negen kinderen tussen 2007 en oktober 2019 in Zwartsluis, Meppel en Ruinerwold.

"De mishandeling behelst fysieke en geestelijke mishandeling, alsmede het benadelen van de gezondheid", licht ze toe. "Dit is een andere juridische kwalificatie van de al eerder verweten handelingen (vrijheidsberoving, red.). Het betreft dus niet een nieuw feitencomplex maar de feiten zijn anders geduid."

Meer uit Binnenland

Twee vliegtuigen met opvarenden Hondius geland op vliegveld Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Twee vliegtuigen met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius zijn rond 00.30 uur in de nacht van maandag op dinsdag geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. De vliegtuigen waren rond 20.45 uur Nederlandse tijd vertrokken vanaf Tenerife.

2 uur geleden
Bert Natter wint Libris Literatuur Prijs 2026

AMSTERDAM (ANP) - Bert Natter heeft de Libris Literatuur Prijs gewonnen met het boek Aan het einde van de oorlog. Dat maakte de jury van de prestigieuze prijs maandagavond bekend in de uitzending van Nieuwsuur.

4 uur geleden
Bezoekers afgelast festival Music On kunnen geld terugkrijgen

AMSTERDAM (ANP) - Mensen met een kaartje voor het afgelaste festival Music On kunnen hun geld terugkrijgen of hun ticket inzetten om de eerstvolgende editie bij te wonen. Dat meldt organisator Loveland maandagavond. "Op dit moment zijn wij hard bezig met het opzetten van een systeem om de afhandeling omtrent tickets zo soepel en zorgvuldig mogelijk te laten verlopen."

5 uur geleden
Cruiseschip m/v Hondius volgens planning zondag in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De rederij achter cruiseschip m/v Hondius, OceanWide Expeditions, meldt dat het schip zondag in Rotterdam moet aankomen. Het schip vertrok maandagavond rond 19.00 uur lokale tijd vanuit Tenerife en doet er volgens de planning zes dagen over om de eindbestemming te bereiken.

5 uur geleden
Vliegtuig naar Engeland geland op Schiphol na noodmelding

AMSTERDAM (ANP) - Op Schiphol heeft een vliegtuig rond 20.50 uur een noodlanding gemaakt vanwege een medisch noodgeval aan boord. Dat meldt een woordvoerder van de luchthaven. Het toestel van Ryanair steeg op in Warschau, Polen en had in het Engelse Leeds moeten landen.

5 uur geleden
12 medewerkers Radboudumc preventief in quarantaine om hantavirus

NIJMEGEN (ANP) - Twaalf medewerkers van het Radboudumc, waar een patiënt met het hantavirus is opgenomen, gaan uit voorzorg in quarantaine voor zes weken. Er is gebleken dat de procedures rond de patiënt niet goed zijn gevolgd, meldt het Nijmeegse ziekenhuis. Dat benadrukt dat de kans dat ze besmet zijn geraakt klein is.

5 uur geleden
Spaanse opvarende van Hondius test positief op hantavirus

MADRID (ANP/RTR) - Een van de veertien Spanjaarden die werden geëvacueerd van het cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus, meldt het Spaanse ministerie van Gezondheid. Die persoon vertoont geen symptomen en verkeert in goede conditie. De overige dertien evacués hebben negatief getest.

5 uur geleden