Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klusjesman ook verdacht van mishandeling Ruinerwoldkinderen

Klusjesman ook verdacht van mishandeling Ruinerwoldkinderen

ASSEN (ANP) - Oostenrijker Josef B., de klusjesman van het 'boerderijgezin' in Ruinerwold, wordt nu ook verdacht van het mishandelen van de kinderen van het gezin. De 60-jarige werd al verdacht van het medeplegen van vrijheidsberoving van de kinderen van Gerrit Jan van D., die zijn eigen geloof predikte. Van D. woonde de laatste tien jaar met de jongste zes in een boerderij in Ruinerwold, waar het gezin in oktober 2019 werd ontdekt.

De kinderen bleken niet ingeschreven bij de burgerlijke stand en kwamen nooit van het terrein rond de afgelegen boerderij af. B., die zichzelf ziet als aanhanger van Van D.'s geloof, deed klusjes voor het gezin. Hij verbouwde de boerderij en haalde de boodschappen.

In maart besloot de rechtbank in Assen dat Van D. zelf niet vervolgd kan worden voor vrijheidsberoving en mishandeling van al zijn negen kinderen. Hij heeft in 2016 een hersenbloeding gehad kan daardoor niet meer praten en een strafzaak ook niet begrijpen.

Nieuwe tenlastelegging

Dinsdag ging de rechtbank verder met de zaak tegen de klusjesman. Het Openbaar Ministerie kwam met een nieuwe tenlastelegging, waarop ook de mishandeling staat. Waarom het OM daar nu mee komt en waar het precies om gaat, werd op de zitting niet toegelicht. Volgens advocaat Yehudi Moszkowicz komt die nieuwe verdenking "als een konijn uit de hoge hoed".

De Oostenrijker was zelf niet bij de regiezitting. Moszkowicz vroeg de rechtbank om de zaak te onderbreken, zodat hij kan overleggen met B. De rechtbank geeft hem twee weken de tijd om met een reactie op de nieuwe dagvaarding te komen.

Feiten anders geduid

De advocaat vroeg zich hardop af of het juridisch wel toegestaan is dat het OM nu onverwacht met een nieuwe verdenking komt en wil dat uitzoeken. B. heeft altijd alle beschuldigingen ontkend. Volgens hem werden de kinderen niet van hun vrijheid beroofd, ook niet door hun vader en konden ze gaan en staan waar ze wilden.

Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie liet na afloop van de zitting weten dat B. wordt verdacht van het mishandelen van alle negen kinderen tussen 2007 en oktober 2019 in Zwartsluis, Meppel en Ruinerwold.

"De mishandeling behelst fysieke en geestelijke mishandeling, alsmede het benadelen van de gezondheid", licht ze toe. "Dit is een andere juridische kwalificatie van de al eerder verweten handelingen (vrijheidsberoving, red.). Het betreft dus niet een nieuw feitencomplex maar de feiten zijn anders geduid."

Meer uit Binnenland

Eis: 10 jaar cel en tbs om verkrachting en bedreigen ex-partners

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging geƫist tegen Govinda B. De 34-jarige man uit Delft zou vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024 vijf vrouwen met wie hij een relatie had, hebben bedreigd en mishandeld. Hij zou seksvideo's met ze hebben gemaakt en die hebben verspreid. Een aantal keren zouden de vrouwen daarbij buiten bewustzijn zijn geweest. Een van hen zou hij hebben verkracht onder dreiging van een mes.

24 minuten geleden
Verkeer om de beurt door Westerscheldetunnel tijdens werk in 2027

MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.

1 uur geleden
Amsterdam wil bezoekers naar musea lokken

AMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.

1 uur geleden
Boete van 20 miljoen euro dreigt voor Chemours om broeikasgassen

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.

2 uur geleden
Schoonmaak voormalige drugsafvalput bij Halsteren stopt

HALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).

2 uur geleden
Monumentale gewelven na brand in Arnhem 'illegaal' gesloopt

ARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.

3 uur geleden
Hoofd vliegdienst KLM kijkt terug op goede vlucht uit Oman

SCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.

4 uur geleden