Kloof tussen justitie-organisaties over straffen zonder rechter
DEN HAAG (ANP) - Justitie-organisaties zijn het oneens over het gebruik van zogeheten strafbeschikkingen, waarbij het Openbaar Ministerie straffen uitdeelt zonder tussenkomst van de rechter. Het OM wil die methode vaker gaan gebruiken. In een gesprek dat de Tweede Kamer voor woensdag had georganiseerd, stonden met name het OM en de rechtspraak tegenover elkaar.
Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, verweet het OM een "alleingang". Over het nieuwe beleid van het OM is "geen enkel overleg gevoerd", zei hij. Zaken blijvend weghouden bij de rechter is een "ondergraving van de positie van de rechter".
Van een geheime instructie was geen sprake, zei Rinus Otte, voorzitter van het College van procureurs-generaal. Hij sprak liever van een "tijdelijke interne werkinstructie". Alleen het OM gaat volgens Otte over de keuze om zaken wel of niet voor de rechter te brengen. "Over die vrijheid onderhandelen we niet. Nu niet, nooit niet."
'Ruimte voor ingewikkelde zaken'
Ook Karin de Lange van de Nederlandse orde van advocaten was kritisch op het gebruik van strafbeschikkingen. "Verdachten kunnen de consequenties daarvan veelal niet overzien, en slachtoffers staan voor een groot deel buitenspel." Maar er zijn ook voordelen, aldus De Lange. Ze pleitte voor "genoeg waarborgen" en vaste rechtsbijstand.
Korpschef Janny Knol van de politie heeft "begrip" voor de koers van het OM. Zonder strafbeschikkingen blijven sommige misdaden mogelijk onbestraft, zei de korpschef. Als het OM simpelere zaken zelf afhandelt, is er volgens haar meer ruimte om ingewikkelde zaken naar de rechter te brengen.
Tienduizenden zaken
Onenigheid was er ook over het aantal zaken dat het OM zelf gaat afdoen. Otte sprak van een "beperkte intensivering" van strafbeschikkingen. "Ik hoor dat er namens het OM in verkleinwoordjes wordt gesproken", reageerde Naves. De vertegenwoordiger van de rechtspraak verwacht in eerste instantie "15.000 van de 70.000 zaken bij de politierechter minder". Later zou dat kunnen oplopen tot 40.000 zaken die niet bij de rechter eindigen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - PostNL wil soepelere wettelijke verplichtingen voor de bezorging van post. Volgens de postbezorgdienst sluiten de wettelijke verplichtingen niet meer aan bij de werkelijkheid van de postmarkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Rotterdam en Den Haag is het weer rustig op straat nadat de Mobiele Eenheid (ME) in de nacht van donderdag op vrijdag ingreep na ongeregeldheden rond de verloren WK-wedstrijd van Marokko tegen Frankrijk.
4 uur geledenDEN HAAG/ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De ME heeft in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam ingegrepen na onrust die ontstond na de met 2-0 verloren WK-wedstrijd van Marokko tegen Frankrijk. In de Haagse Schilderswijk werd de politie op en rond de Vaillantlaan en de Hoefkade bekogeld met glazen flesjes en werd onder meer "Alle joden zijn homo's" gescandeerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In diverse steden zijn fans van Marokko de straat op gegaan na de met 2-0 verloren WK-wedstrijd tegen Frankrijk. In de Schilderswijk rijden veel auto's en scooters op de Vaillantlaan toeterend heen en weer en klinken een paar harde vuurwerkknallen. Ook staan er veel mensen langs de kant van de weg, ziet een ANP-verslaggever.
5 uur geledenOLDEBROEK (ANP) - Bij het gemeentehuis van het Gelderse Oldebroek is donderdagavond gedemonstreerd voor de lhbti-gemeenschap. Dat gebeurde voorafgaand aan de installatie van het nieuwe conservatieve college van burgemeester en wethouders, dat de regenboogvlag niet meer wil hijsen en het lokale lhbti-beleid schrapt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam is sprake van wanbeheer, meldt de onderwijsinspectie. Het bestuur van de islamitische school heeft "langdurig en in ernstige mate nagelaten" om het onderwijs te verbeteren.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt welwillend naar de gezamenlijke militaire oefeningen die Frankrijk wil organiseren met de bondgenoten van Oekraïne. Het ministerie van Defensie heeft "een positieve grondhouding", laat het weten.
12 uur geleden