Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen

Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen

DEN HAAG (ANP) - Klokkenluiders komen vanaf donderdag in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en conflictbemiddeling. Dat melden staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) samen met het Huis voor Klokkenluiders. Zij hopen dat hierdoor meer mensen maatschappelijke misstanden durven aan te kaarten en zich niet laten afschrikken door een dreigend juridisch conflict met hun werkgever.

Werknemers die gebruik willen maken van deze regeling kunnen aankloppen bij het Huis voor Klokkenluiders. Dit beoordeelt vervolgens of hier een redelijk vermoeden is van een maatschappelijke misstand die onder de regelgeving voor klokkenluiders valt. Als dat het geval blijkt, kan de melder aankloppen bij de Raad voor Rechtsbijstand voor juridische hulp. Daarbij maakt het niet uit hoeveel inkomen of vermogen de klokkenluider heeft. Ook hoeft deze geen eigen bijdrage te betalen.

Klokkenluiders raken vaak verstrikt in juridische procedures die gepaard gaan met hoge kosten, meldt het Huis voor Klokkenluiders in zijn laatste jaarverslag. Dat weerhoudt hen er vaak van om hun nek uit te steken. Wilbert Tomesen, de voorzitter van het Huis, vindt het "noodzakelijk dat de mensen, die iets in ons aller belang hebben gedaan, en daarna in de problemen zijn gekomen, daadwerkelijk worden ondersteund met gratis juridische bijstand."

Apart fonds

De Tweede Kamer maakt zich al geruime tijd hard voor betere bescherming van klokkenluiders. Afgelopen najaar stelde SP-Kamerlid Nicole Temmink voor om de juridische hulp voor onder meer klokkenluiders niet via de rechtsbijstand - zoals nu het plan is - maar een apart fonds te laten lopen. Zij redeneerde dat de vergoeding uit de rechtsbijstand niet altijd voldoet voor de vaak complexe zaken van klokkenluiders. Haar motie werd onvoldoende gesteund. Maar de partijen die voorstemden, hebben inmiddels na de verkiezingen wel een meerderheid in de Tweede Kamer.

Van Huffelen en Weerwind zijn evenwel tevreden met de regeling. "Een klokkenluider meldt namelijk iets in het maatschappelijk belang en mag er daarom niet alleen voor staan", aldus de staatssecretaris.

Meer uit Politiek

Houten kap van Torentje op Binnenhof bijna 480 jaar oud

DEN HAAG (ANP) - De houten kap van het Torentje van de premier is bijna 480 jaar oud, blijkt uit onderzoek van Rijksvastgoed tijdens de renovatie van het Binnenhof. Het hout is afkomstig van bomen uit Zuid-Zweden die in de herfst van 1546 of de winter van 1546/47 zijn gekapt.

18 uur geleden
Voorzitter coronacommissie denkt onderzoeksvraag te beantwoorden

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona kan de onderzoeksvraag van de Tweede Kamer beantwoorden, denkt commissievoorzitter Daan de Kort (VVD). Hij zei na het laatste van de 51 verhoren dat er genoeg informatie is verzameld.

18 uur geleden
Jetten gelooft niet dat gebruik AI zijn geloofwaardigheid schaadt

DEN HAAG (ANP) - Het veelvuldig gebruik van AI voor berichtgeving op sociale media van premier Rob Jetten past zijn geloofwaardigheid niet aan, zei hij donderdag tegen media. "Nee, dat vind ik echt onzin", aldus Jetten. "Driekwart van de Nederlanders gebruikt tegenwoordig elke dag AI als hulpmiddel. En dat geldt ook voor ons in het dagelijks werk."

18 uur geleden
Eerenberg wil nog geen aangifte tegen ambtenaren om datakluis

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) wil nog niets weten van aangifte tegen zijn eigen ambtenaren, zolang niet zeker is dat er "moedwillig" documenten uit handen zijn gehouden van de parlementaire commissies die het toeslagenschandaal hebben onderzocht. Hij noemde dat in een Kamerdebat "een buitengewoon zwaar middel" waarbij zorgvuldigheid geboden is.

18 uur geleden
Twijfels in Kamer bij nieuw onderzoek Financiën naar datakluis

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is nog niet tevreden met het aangekondigde onderzoek naar een datakluis met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, die dit voorjaar werd herontdekt op het ministerie van Financiën. Oppositiepartijen deden in een Kamerdebat de oproep daar ook strafrechtelijk onderzoek naar te laten doen.

19 uur geleden
Pandemiespecialist: niet op schema voor volgende virusuitbraak

DEN HAAG (ANP) - De wereld ligt niet op schema voor een volgende grootschalige virusuitbraak, volgens infectieziektespecialist Anja Schreijer. Tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona zei ze dat dit bij de ebola-uitbraak in onder meer de Democratische Republiek Congo duidelijk is geworden.

19 uur geleden
Kritiek Kamer op rechter van wie asielzoeker niet naar Italië mag

DEN HAAG (ANP) - Dat rechtbank Den Haag heeft geoordeeld dat Nederland nog altijd geen asielzoekers mag terugsturen naar Italië omdat de opvang daar niet op orde zou zijn, stuit op kritiek in de Tweede Kamer. Bij een asieldebat bleek donderdag dat een meerderheid hier kritisch op is. Don Ceder (ChristenUnie) vreest dat de uitspraak leidt tot een "perverse prikkel". Landen zouden zo worden aangemoedigd om hun opvang slecht te regelen, zodat ze minder asielzoekers hoeven op te vangen.

20 uur geleden