Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen
DEN HAAG (ANP) - Klokkenluiders komen vanaf donderdag in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en conflictbemiddeling. Dat melden staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) samen met het Huis voor Klokkenluiders. Zij hopen dat hierdoor meer mensen maatschappelijke misstanden durven aan te kaarten en zich niet laten afschrikken door een dreigend juridisch conflict met hun werkgever.
Werknemers die gebruik willen maken van deze regeling kunnen aankloppen bij het Huis voor Klokkenluiders. Dit beoordeelt vervolgens of hier een redelijk vermoeden is van een maatschappelijke misstand die onder de regelgeving voor klokkenluiders valt. Als dat het geval blijkt, kan de melder aankloppen bij de Raad voor Rechtsbijstand voor juridische hulp. Daarbij maakt het niet uit hoeveel inkomen of vermogen de klokkenluider heeft. Ook hoeft deze geen eigen bijdrage te betalen.
Klokkenluiders raken vaak verstrikt in juridische procedures die gepaard gaan met hoge kosten, meldt het Huis voor Klokkenluiders in zijn laatste jaarverslag. Dat weerhoudt hen er vaak van om hun nek uit te steken. Wilbert Tomesen, de voorzitter van het Huis, vindt het "noodzakelijk dat de mensen, die iets in ons aller belang hebben gedaan, en daarna in de problemen zijn gekomen, daadwerkelijk worden ondersteund met gratis juridische bijstand."
Apart fonds
De Tweede Kamer maakt zich al geruime tijd hard voor betere bescherming van klokkenluiders. Afgelopen najaar stelde SP-Kamerlid Nicole Temmink voor om de juridische hulp voor onder meer klokkenluiders niet via de rechtsbijstand - zoals nu het plan is - maar een apart fonds te laten lopen. Zij redeneerde dat de vergoeding uit de rechtsbijstand niet altijd voldoet voor de vaak complexe zaken van klokkenluiders. Haar motie werd onvoldoende gesteund. Maar de partijen die voorstemden, hebben inmiddels na de verkiezingen wel een meerderheid in de Tweede Kamer.
Van Huffelen en Weerwind zijn evenwel tevreden met de regeling. "Een klokkenluider meldt namelijk iets in het maatschappelijk belang en mag er daarom niet alleen voor staan", aldus de staatssecretaris.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider en beoogd premier Rob Jetten hoopt dat er "heel snel" een nieuw kabinet komt, zodat een einde komt aan het "desastreuze" mestbeleid van demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB). "Het zou schandalig zijn als dit doorgaat, omdat het uiteindelijk boeren op nog grotere afstand zet en de komende jaren nog grotere maatregelen moeten worden genomen", aldus Jetten vrijdag voor aanvang van formatiegesprekken tussen D66, CDA en VVD.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
18 uur geleden