Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen
DEN HAAG (ANP) - Klokkenluiders komen vanaf donderdag in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en conflictbemiddeling. Dat melden staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) samen met het Huis voor Klokkenluiders. Zij hopen dat hierdoor meer mensen maatschappelijke misstanden durven aan te kaarten en zich niet laten afschrikken door een dreigend juridisch conflict met hun werkgever.
Werknemers die gebruik willen maken van deze regeling kunnen aankloppen bij het Huis voor Klokkenluiders. Dit beoordeelt vervolgens of hier een redelijk vermoeden is van een maatschappelijke misstand die onder de regelgeving voor klokkenluiders valt. Als dat het geval blijkt, kan de melder aankloppen bij de Raad voor Rechtsbijstand voor juridische hulp. Daarbij maakt het niet uit hoeveel inkomen of vermogen de klokkenluider heeft. Ook hoeft deze geen eigen bijdrage te betalen.
Klokkenluiders raken vaak verstrikt in juridische procedures die gepaard gaan met hoge kosten, meldt het Huis voor Klokkenluiders in zijn laatste jaarverslag. Dat weerhoudt hen er vaak van om hun nek uit te steken. Wilbert Tomesen, de voorzitter van het Huis, vindt het "noodzakelijk dat de mensen, die iets in ons aller belang hebben gedaan, en daarna in de problemen zijn gekomen, daadwerkelijk worden ondersteund met gratis juridische bijstand."
Apart fonds
De Tweede Kamer maakt zich al geruime tijd hard voor betere bescherming van klokkenluiders. Afgelopen najaar stelde SP-Kamerlid Nicole Temmink voor om de juridische hulp voor onder meer klokkenluiders niet via de rechtsbijstand - zoals nu het plan is - maar een apart fonds te laten lopen. Zij redeneerde dat de vergoeding uit de rechtsbijstand niet altijd voldoet voor de vaak complexe zaken van klokkenluiders. Haar motie werd onvoldoende gesteund. Maar de partijen die voorstemden, hebben inmiddels na de verkiezingen wel een meerderheid in de Tweede Kamer.
Van Huffelen en Weerwind zijn evenwel tevreden met de regeling. "Een klokkenluider meldt namelijk iets in het maatschappelijk belang en mag er daarom niet alleen voor staan", aldus de staatssecretaris.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie doet "een aantal forse handreikingen" aan de oppositie, zei premier Rob Jetten nadat de begroting is goedgekeurd door het kabinet. Hij denkt zo steun van rechts tot links te kunnen vergaren in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zijn het na dagen onderhandelen eens geworden over de begroting, bevestigen ingewijden na berichtgeving van NU.nl en de NOS. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het kabinet. Dat gebeurt om 18.00 uur.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet begint maandagavond aan de begrotingsraad, het overleg over de financiële stukken die later op de dag naar de Raad van State moeten. De eerste bewindspersonen zijn voor het overleg aangekomen op het ministerie van Algemene Zaken, ziet een ANP-verslaggever. Op het ministerie van Financiën zijn de coalitieleiders vooralsnog niet gezien.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De maandag overleden CDA'er Elco Brinkman nam als partijleider, minister en volksvertegenwoordiger "verantwoordelijkheid wanneer daar een beroep op hem werd gedaan", aldus CDA-leider Henri Bontenbal over zijn voorganger op X. "Vol toewijding, loyaal en veerkrachtig zette hij zich in voor Nederland."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland wil samen met gelijkgestemde landen de strategische positie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) versterken. Samen met hen zou ons land volgens staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) voorop kunnen lopen in betrouwbare en veilige AI en toegang tot de nieuwste AI-modellen. Dat zei ze maandag bij de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Elco Brinkman was "een man van duidelijke standpunten die moeilijke en principiële keuzes niet uit de weg ging". Dat schrijft minister-president Rob Jetten in een reactie op het overlijden van de voormalig CDA-leider. "Nederland is hem dank verschuldigd."
7 uur geleden