Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen

Klokkenluiders mogen gratis rechtsbijstand aanvragen

DEN HAAG (ANP) - Klokkenluiders komen vanaf donderdag in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en conflictbemiddeling. Dat melden staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) samen met het Huis voor Klokkenluiders. Zij hopen dat hierdoor meer mensen maatschappelijke misstanden durven aan te kaarten en zich niet laten afschrikken door een dreigend juridisch conflict met hun werkgever.

Werknemers die gebruik willen maken van deze regeling kunnen aankloppen bij het Huis voor Klokkenluiders. Dit beoordeelt vervolgens of hier een redelijk vermoeden is van een maatschappelijke misstand die onder de regelgeving voor klokkenluiders valt. Als dat het geval blijkt, kan de melder aankloppen bij de Raad voor Rechtsbijstand voor juridische hulp. Daarbij maakt het niet uit hoeveel inkomen of vermogen de klokkenluider heeft. Ook hoeft deze geen eigen bijdrage te betalen.

Klokkenluiders raken vaak verstrikt in juridische procedures die gepaard gaan met hoge kosten, meldt het Huis voor Klokkenluiders in zijn laatste jaarverslag. Dat weerhoudt hen er vaak van om hun nek uit te steken. Wilbert Tomesen, de voorzitter van het Huis, vindt het "noodzakelijk dat de mensen, die iets in ons aller belang hebben gedaan, en daarna in de problemen zijn gekomen, daadwerkelijk worden ondersteund met gratis juridische bijstand."

Apart fonds

De Tweede Kamer maakt zich al geruime tijd hard voor betere bescherming van klokkenluiders. Afgelopen najaar stelde SP-Kamerlid Nicole Temmink voor om de juridische hulp voor onder meer klokkenluiders niet via de rechtsbijstand - zoals nu het plan is - maar een apart fonds te laten lopen. Zij redeneerde dat de vergoeding uit de rechtsbijstand niet altijd voldoet voor de vaak complexe zaken van klokkenluiders. Haar motie werd onvoldoende gesteund. Maar de partijen die voorstemden, hebben inmiddels na de verkiezingen wel een meerderheid in de Tweede Kamer.

Van Huffelen en Weerwind zijn evenwel tevreden met de regeling. "Een klokkenluider meldt namelijk iets in het maatschappelijk belang en mag er daarom niet alleen voor staan", aldus de staatssecretaris.

Meer uit Politiek

Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

5 uur geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

9 uur geleden
Kabinet kritisch over besluit VS sancties Rusland te verlichten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.

10 uur geleden
Karremans na uitspraak over Schiphol: we moeten door

DEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."

12 uur geleden
Nederlandse militairen weggehaald uit Erbil in Noord-Irak

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.

13 uur geleden
Klaver: wonen is hoogste prioriteit bij gemeenteraadsverkiezingen

LEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.

13 uur geleden
Nieuw plan voor Ring Utrecht zou jaren duren, zegt Karremans

DEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.

13 uur geleden