Klokkenluider danssector is 'trots en extreem strijdlustig'
DEN HAAG (ANP) - "Ik ben opgelucht, maar vooral trots en extreem strijdlustig." Dat zegt klokkenluider en professioneel danseres Kim Koumans in een reactie op het onderzoeksrapport over grensoverschrijdend gedrag in de danswereld, dat maandag is gepubliceerd door onderzoeksbureau Verinorm. Koumans, in het verleden zelf slachtoffer van ongewenst gedrag in de sector, heeft zich de afgelopen jaren hard gemaakt voor het onderzoek.
"Ik ken zoveel verhalen van kinderen, maar ook van vijftigers en zestigers die nu voor het eerst hun ervaring hebben gedeeld", zegt Koumans na afloop van de presentatie van het onderzoeksrapport. "Ik ben zo trots op hen. Dit is wereldwijd nog nooit gebeurd in de danssector."
Uit het onderzoek van Verinorm blijkt onder meer dat vier op de tien dansers te maken hebben gehad met grensoverschrijdend gedrag. Om daar een einde aan te maken, adviseren de onderzoekers de sector om duidelijke gedragscodes op te stellen, de zwijgcultuur te doorbreken en een heldere structuur op te tuigen in het nu versnipperde danslandschap.
Belang opvolgen aanbevelingen
Volgens Koumans is het van belang dat die aanbevelingen worden opgevolgd en dat daar ook controle op is. "Dit was nog maar deel 1, nu gaan we door naar deel 2." Ze spreekt van een megaklus. "Er moet een toezichthouder voor dans komen waar alle dansvormen onder vallen. Dus niet een stukje onder sport, een stukje onder tv en een stukje onder cultuur, maar gewoon één geheel dat erboven hangt."
Volgens Koumans ontbreekt het in de danswereld nu vaak aan toezicht. "Ik zie echt alle rode vlaggen." Volgens haar zijn veel kinderen jong en kwetsbaar en hebben ze nog niet geleerd waar de grens ligt. Ook zijn er vaak geen ouders bij. "En dan gaan mensen je aanraken. Wat moet je dan als kind?"
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nog niet eerder waren er zo weinig geregistreerde woninginbraken als vorig jaar. De politie telde in 2025 ongeveer 21.600 inbraken, ruim 800 minder dan het jaar ervoor. Dat is het laagste aantal sinds de politie begon met het bijhouden van deze cijfers in 2012, blijkt uit een analyse van ANP.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt welwillend naar het inzetten van Nederlandse militairen op Groenland. Dat zegt demissionair buitenlandminister David van Weel op BNR Nieuwsradio. Het definitieve besluit volgt "voor het einde van de week," zegt de VVD'er. Het zou gaan om enkele militairen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drinkwaterbedrijven en waterschappen vragen het nieuwe kabinet dringend maatregelen te nemen, zodat Nederland over voldoende schoon drinkwater blijft beschikken. "Alle tien drinkwaterbedrijven moeten voor 2030 hun productiecapaciteit uitbreiden. Het is helemaal niet zeker dat dit lukt; zonder snelle actie ontstaan in steeds meer regio's knelpunten", schrijven ze samen in een manifest.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
17 uur geleden