Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KLM vindt eigen groene claims niet misleidend, maar eerlijk

KLM vindt eigen groene claims niet misleidend, maar eerlijk

AMSTERDAM (ANP) - KLM is van mening dat de eigen duurzaamheidsclaims in advertenties niet misleidend zijn, maar juist "eerlijke informatie" bieden en "bewustwording creëren". Dat zei advocaat Branda Katan dinsdag namens de luchtvaartmaatschappij in de rechtbank in Amsterdam, in de zaak die Fossielvrij NL en Reclame Fossielvrij tegen KLM hebben aangespannen. De eisers, die worden gesteund door ClientEarth, vinden dat de KLM consumenten misleidt rondom duurzaamheid.

KLM zou in advertenties niet eerlijk zijn over de daadwerkelijke impact van vliegen, zou spreken van oplossingen die niet toereikend zijn en zou niet open zijn over de inzet op groei. De eisers vinden dat in toekomstige advertenties duidelijk moet zijn dat vliegen bijdraagt aan de klimaatverandering en eisen daarnaast een rectificatie. Op 21 februari volgt een uitspraak in de zaak.

De KLM-advocaten lieten weten te twijfelen aan de redenatie van de eisers. Een reclame zou al misleidend zijn als de term 'duurzaam' hierin voorkomt, als KLM spreekt over de eigen aanpak rondom klimaatverandering, of wanneer wordt gesproken over CO2-compensatie. KLM ontkent daarnaast aan greenwashing te doen, wat inhoudt dat een bedrijf zich groener voordoet dan het is. KLM is naar eigen zeggen juist eerlijk en open over de eigen aanpak rondom duurzaamheid.

'Misleiding'

"KLM werkt keihard aan verduurzaming", stelde Katan. "KLM ervaart dagelijks dat mensen willen of moeten vliegen en zet daarom in op verduurzaming." Communicatie hierover zou juist moeten worden aangemoedigd, vindt Katan, die zegt dat de wens van Fossielvrij NL het vrijwel onmogelijk voor KLM zou maken om nog iets te communiceren over de aanpak rondom duurzaamheid.

Fossielvrij NL-advocaat Frank Peters benadrukte tijdens de zitting dat de "misleidende" duurzaamheidsclaims in reclames van KLM bijdragen aan groei van de luchtvaart en daarmee aan klimaatverandering. "Met gebruikmaking van groene claims rond technologische oplossingen sust KLM consumenten in slaap over de klimaatimpact van vliegen", aldus Peters.

Inhoudelijke beoordeling

Advocaten van de luchtvaartmaatschappij probeerden de eisers eerder dit jaar niet-ontvankelijk te laten verklaren, maar dit is niet gelukt. Daarom wordt de zaak inhoudelijk beoordeeld. Dit is volgens Fossielvrij NL wereldwijd de eerste zaak in zijn soort. "We denken dat de rechter heel goed doorheeft dat veel uitingen van KLM niet kloppen", aldus campagneleider Hiske Arts na afloop van de zitting.

Meer uit Binnenland

OM in beroep tegen moeder die dochters mishandelde

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.

1 uur geleden
NPO zendt ook zonder Nederlandse deelname songfestival uit

HILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.

1 uur geleden
Rotterdammer (78) vast voor seksueel misbruik Filipijnse kinderen

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.

2 uur geleden
Greenpeace en Frisse Wind doen aangifte tegen Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.

3 uur geleden
SWOV: aantal verkeersdoden neemt komende jaren flink toe

DEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).

5 uur geleden
NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

17 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

17 uur geleden