'KLM-baas Elbers donderdag met plan naar Den Haag'
AMSTERDAM (ANP) - KLM-baas Pieter Elbers gaat donderdag met een herstructureringsplan naar het ministerie van Financiën. Volgens de ondernemingsraad (or) van KLM is het hele bedrijf doorgelicht en liggen verschillende plannen op tafel om de kosten te drukken. Een akkoord met de vakbonden ontbreekt nog.
Minister Wopke Hoekstra beloofde eerder 3,4 miljard euro steun om KLM door de crisis te helpen. Hij verbond wel een aantal voorwaarden aan het noodpakket, waaronder het terugbrengen van de kosten en een herstructurering. De deadline werd gezet op donderdag 1 oktober. Klagers menen dat de minister met zijn eisenpakket deels op de stoel van het bestuur van KLM is gaan zitten.
Met bonden wordt momenteel onderhandeld over het inleveren van arbeidsvoorwaarden en een sociaal plan. Verschillende bonden verwijten KLM een gebrek aan urgentie. Daar staat tegenover dat bepaalde vakbonden op een ouderwetse manier onderhandelen met een mentaliteit van voor wat, hoort wat, aldus bronnen rond de onderhandelingen, hoewel er momenteel niet zoveel te halen valt. Dat werknemers ook in crisistijd gewoon doorbetaald kregen via de loonsubsidie van de overheid, zou de ernst van de situatie enigszins maskeren.
Or-bestuurder Dario Fucci is blij met de steun voor KLM maar erkent dat de opstelling van Hoekstra voor wrevel heeft gezorgd binnen KLM. Dit omdat de minister zich direct met de bedrijfsvoering van KLM heeft bemoeid door met harde eisen te komen. Fucci bestempelt die opstelling als "onorthodox", maar zegt er tevens bij dat KLM in zware nood verkeert. "Ik snap heel goed dat er wat tegenover de noodsteun moet staan. Maar ik snap ook dat het bijvoorbeeld bij de vakbonden wringt dat je op deze wijze richtlijnen opgelegd krijgt."
Fucci denkt dat de meest bonden ook voor donderdag akkoord zullen zijn. Bij KLM wordt volgens hem vaker een doorbraak geforceerd als de druk het hoogst is. Mogelijk dat de onderhandelingen met een aantal bonden iets langer duren, maar dat weerhoudt Elbers er niet van met een plan naar Den Haag te gaan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) vindt dat flexibel gebruik van stroomaansluitingen het nieuwe normaal moet worden voor burgers en bedrijven in Nederland vanwege het volle stroomnet. Dat zei hij donderdag tijdens een symposium van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in Madurodam over de toekomst van het Europese energiesysteem.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de verliesbeurt een dag eerder en hielden vooral de obligatiemarkten in de gaten. Daar liepen de rentes op langlopende staatsleningen verder op door het vooruitzicht dat de centrale bank de rente verder gaat verhogen om de inflatie te bestrijden. Ook olie, een belangrijke aanjager van de inflatie, werd opnieuw duurder.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Isabel Schnabel, lid van de directie van de Europese Centrale Bank (ECB), staat op het punt de instantie te verlaten. Dat melden ingewijden aan Bloomberg. Ze zou een hoge functie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) krijgen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Veel Russische bedrijven zijn bezorgd dat de staat hun bezittingen op elk moment kan onteigenen en zijn daarom terughoudend met het doen van investeringen in uitbreiding. Dat heeft de topman van de Russische VTB Bank gezegd op een bankenforum, aldus de krant Vedomosti.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ronde chocoladepastilles van Droste moeten vanaf volgend jaar weer in Nederland in de winkels liggen. Dat heeft de nieuwe Poolse eigenaar Wawel aangekondigd. Het ruim 160 jaar oude Nederlandse chocolademerk kwam in november vorig jaar in Poolse handen, nadat het eerder in de problemen raakte en een andere overnamepoging afketste.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Met een laatste instemming van de lidstaten is donderdag het besluit om EU-importtarieven voor een overgroot deel van Armeense producten op te heffen officieel. Eerder deze maand stemde het Europees Parlement ook al in met het opheffen van de tarieven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht geen veiligheidsgrenzen aan AI te stellen tijdens de topontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Wel zei hij dat AI een belangrijk gespreksonderwerp zal zijn tijdens de gesprekken met zijn Chinese ambtsgenoot.
3 uur geleden