'KLM-baas Elbers donderdag met plan naar Den Haag'
AMSTERDAM (ANP) - KLM-baas Pieter Elbers gaat donderdag met een herstructureringsplan naar het ministerie van Financiën. Volgens de ondernemingsraad (or) van KLM is het hele bedrijf doorgelicht en liggen verschillende plannen op tafel om de kosten te drukken. Een akkoord met de vakbonden ontbreekt nog.
Minister Wopke Hoekstra beloofde eerder 3,4 miljard euro steun om KLM door de crisis te helpen. Hij verbond wel een aantal voorwaarden aan het noodpakket, waaronder het terugbrengen van de kosten en een herstructurering. De deadline werd gezet op donderdag 1 oktober. Klagers menen dat de minister met zijn eisenpakket deels op de stoel van het bestuur van KLM is gaan zitten.
Met bonden wordt momenteel onderhandeld over het inleveren van arbeidsvoorwaarden en een sociaal plan. Verschillende bonden verwijten KLM een gebrek aan urgentie. Daar staat tegenover dat bepaalde vakbonden op een ouderwetse manier onderhandelen met een mentaliteit van voor wat, hoort wat, aldus bronnen rond de onderhandelingen, hoewel er momenteel niet zoveel te halen valt. Dat werknemers ook in crisistijd gewoon doorbetaald kregen via de loonsubsidie van de overheid, zou de ernst van de situatie enigszins maskeren.
Or-bestuurder Dario Fucci is blij met de steun voor KLM maar erkent dat de opstelling van Hoekstra voor wrevel heeft gezorgd binnen KLM. Dit omdat de minister zich direct met de bedrijfsvoering van KLM heeft bemoeid door met harde eisen te komen. Fucci bestempelt die opstelling als "onorthodox", maar zegt er tevens bij dat KLM in zware nood verkeert. "Ik snap heel goed dat er wat tegenover de noodsteun moet staan. Maar ik snap ook dat het bijvoorbeeld bij de vakbonden wringt dat je op deze wijze richtlijnen opgelegd krijgt."
Fucci denkt dat de meest bonden ook voor donderdag akkoord zullen zijn. Bij KLM wordt volgens hem vaker een doorbraak geforceerd als de druk het hoogst is. Mogelijk dat de onderhandelingen met een aantal bonden iets langer duren, maar dat weerhoudt Elbers er niet van met een plan naar Den Haag te gaan.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
3 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
5 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
6 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
8 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
9 uur geleden