Klimaatverandering bedreigt bomen in steden, waarschuwen experts
AMIENS (ANP) - De combinatie van toenemende hitte en afnemende neerslag dreigt slecht uit te pakken voor bomen in steden wereldwijd. Juist terwijl bomen steeds belangrijker worden om mensen in de stad verkoeling te bieden tegen het opwarmende klimaat, verwachten onderzoekers uit Frankrijk en Australië dat een groeiend aantal soorten in de gevarenzone komt. Ze waarschuwen daarvoor in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Climate Change.
In totaal bestudeerden de wetenschappers, die onder meer verbonden zijn aan de Western Sydney University, ruim drieduizend bomen- en plantensoorten die voorkomen in 164 steden wereldwijd. De bandbreedte waaronder die soorten goed gedijen vergeleken ze vervolgens met klimaatmodellen. Conclusie: tussen de 56 en 65 procent van de onderzochte soorten loopt nu al risico's door de opwarming die al is geschied. Tot 2050 zal dat percentage, afhankelijk van de verdere temperatuurstijging en droogte, volgens de studie verder stijgen, tot tussen de 68 en 76. Een veelvoorkomende boomsoort als de Europese es kan het hierdoor bijvoorbeeld erg moeilijk krijgen.
Er zijn wel manieren om de hogere temperaturen en afnemende neerslag het hoofd te bieden. Zeker voor rijkere steden is het mogelijk om bomen in droge zomers extra water te geven. Dat maakt het stedelijk groen wel een stuk duurder. Daarom doen gemeentebestuurders er volgens de onderzoekers verstandig aan om hun bomen en planten aan te passen aan klimaatverandering. Bijvoorbeeld door soorten te planten die beter bestand zijn tegen hogere temperaturen en minder water nodig hebben.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
16 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
17 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
17 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
18 uur geleden