Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaattop opent met moment stilte voor Gaza

Klimaattop opent met moment stilte voor Gaza

DUBAI (ANP) - De voorzitter van de voorgaande klimaattop (COP27) heeft de nieuwe klimaattop in Dubai geopend met een moment stilte voor overleden klimaatexperts en voor "alle burgers gedood tijdens de oorlog in Gaza". Sameh Shoukry was verder kritisch over de huidige stand van zaken als het gaat om het tegengaan van klimaatverandering.

Ook wees hij erop dat er nog onvoldoende geld opgehaald wordt door rijkere landen om klimaatbeleid te ondersteunen in armere landen. Daarna heeft hij het voorzitterschap officieel overgedragen aan de nieuwe voorzitter van de klimaattop in Dubai (COP28), sultan Ahmed al-Jaber.

Al-Jaber wil dat dit jaar "ambitieuze vooruitgang" geboekt wordt. "We hebben geen tijd te verliezen", zei hij donderdag. Hij is zelf topman van staatsoliebedrijf ADNOC in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Al-Jaber noemt het zelf een "gedurfde keuze om proactief olie- en gasbedrijven te betrekken in de discussie rondom klimaatverandering".

Rol fossiele brandstoffen

Hij zegt dankbaar te zijn dat veel bedrijven inmiddels hebben gezegd klimaatneutraal te willen worden. Ook erkent hij dat het nog niet voldoende is. "Ik weet dat ze nog veel meer kunnen doen." Al-Jaber zegt dat deze COP28 het verminderen van uitstoot van broeikasgassen centraal moet staan.

De voorzitter zegt echter ook dat de "rol van fossiele brandstoffen" moet worden opgenomen in een overeenkomst tijdens de klimaatbesprekingen. "Het is essentieel dat geen enkel onderwerp buiten beschouwing wordt gelaten", aldus Al-Jaber.

Meer uit Buitenland

Noorse koning Harald op laatste rustplaats aangekomen

OSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.

5 minuten geleden
Iran breidt zone met sancties uit rond Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".

6 minuten geleden
Afscheidsdienst voor Noorse koning Harald afgelopen

OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.

1 uur geleden
Duitsland schort telefoongesprek met Trump tot nader order op

BERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.

1 uur geleden
Netanyahu klaagt krant aan na stuk over waarschuwing aanval Hamas

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.

1 uur geleden
Noorse premier Støre dankbaar voor 'menselijke' koning Harald

OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.

1 uur geleden
Servische president ontbindt parlement na aanhoudende protesten

BELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.

2 uur geleden