Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaattop in Glasgow gaat officieel van start

Klimaattop in Glasgow gaat officieel van start

GLASGOW (ANP) - De internationale klimaattop in Glasgow, de ANP, begint zondag officieel. Op de VN-conferentie, die tot en met 12 november duurt, bespreken landen de mogelijkheden om de opwarming van de aarde te beperken, liefst tot 1,5 graad. Ook het eerlijk verdelen van de rekening van klimaatverandering, het uitfaseren van steenkool, natuurbehoud en het uitwerken van allerlei regels die voortvloeien uit het Klimaatakkoord van Parijs uit 2015 zijn belangrijke onderwerpen.

Gastheer Boris Johnson vatte de belangen onlangs samen met de woorden "kolen, auto's, geld en bomen". Hij merkte vooraf op dat het "heel moeilijk zal worden" om daar goede afspraken over te maken.

In de Schotse stad worden zo'n 30.000 deelnemers verwacht. Naast het officiële programma worden talloze evenementen en presentaties van bedrijven, non-profitorganisaties en wetenschappers gehouden. En er wordt protest verwacht, want op de top komen ook veel activisten af.

Staatshoofden en regeringsleiders, onder wie premier Mark Rutte, komen maandag en dinsdag naar Glasgow. Recente rapporten hebben de druk op de politici behoorlijk opgevoerd. Zo waarschuwde het gezaghebbende klimaatpanel IPCC in augustus dat de opwarming nog sneller gaat dan eerder werd aangenomen. De opwarming kan alleen nog worden beperkt tot 1,5 graad als de uitstoot "onmiddellijk, snel en grootschalig" wordt verminderd.

Ook de financiering van klimaatbeleid voor ontwikkelingslanden is een belangrijk onderwerp. De rijke landen zouden volgens de afspraken die in Parijs werden gemaakt jaarlijks 100 miljard dollar beschikbaar moeten stellen. Met dat geld kunnen armere landen bijvoorbeeld maatregelen tegen overstromingen of droogte nemen en hun economie vergroenen. Volgens het laatste overzicht stond de teller pas op 80 miljard dollar per jaar.

Om verspreiding van het coronavirus zoveel mogelijk te voorkomen, moeten mensen die het conferentiecentrum in willen zichzelf dagelijks testen op het virus. Ook is het de bedoeling dat deelnemers voordat ze afreizen een coronatest doen.

Meer uit Buitenland

Hulporganisatie waarschuwt voor tekort aan schoon drinkwater Gaza

GAZA-STAD (ANP) - De toegang tot schoon drinkwater in Gaza dreigt nog verder te verslechteren, waarschuwt hulporganisatie CARE. Door tekorten aan geld en materiaal kunnen volgens CARE de komende maanden rond de 360 waterdistributiepunten wegvallen. Driekwart van de bevolking in Gaza is afhankelijk van drinkwater dat met vrachtwagens wordt vervoerd.

42 minuten geleden
Belgisch parlement keurt omstreden wet goed na lang debat

BRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.

1 uur geleden
Oud-premier Maleisië mag straf thuis uitzitten

KUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.

1 uur geleden
Paus onderweg naar Zuid-Amerika voor rondreis

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.

2 uur geleden
Rechter blokkeert tijdelijk begin bouw van Trumps triomfboog

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.

3 uur geleden
Trump maakt nationaal monument van Oval Office

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.

7 uur geleden
Aankomend gouverneur Texas wil wetten om datacenters in te perken

AUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.

7 uur geleden