Klimaatstrategie centraal op EU-top
BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders en staatshoofden van de EU komen donderdag en vrijdag bijeen voor een tweedaagse top in Brussel. De bijeenkomst wordt voor het eerst geleid door de Belgische oud-premier Charles Michel, die 1 december de Pool Donald Tusk als permanent EU-president is opgevolgd. Michel vertegenwoordigt ook premier Boris Johnson. Daar heeft de Britse leider zelf om gevraagd omdat hij afwezig is vanwege de verkiezingen in zijn land.
De top begint donderdag om 15.00 uur. De eerste werksessie gaat over het klimaat. De dag nadat de Europese Commissie haar ingrijpende klimaatplan onder de naam Green Deal heeft gepresenteerd wil Michel de EU-landen op een lijn krijgen om in 2050 klimaatneutraal te zijn. Als dat lukt zou het een belangrijk politiek signaal naar de rest van de wereld zijn, aldus diplomaten. Polen, Hongarije en Tsjechië hebben dit voornemen nog niet omarmd. Zij willen geld zien om de omschakeling te kunnen bekostigen omdat zij op een achterstand staan ten opzichte van andere EU-landen. Dat zij zullen worden gesteund, zowel technisch als financieel, staat volgens EU-bronnen buiten kijf. Maar de getallen komen pas in het nieuwe jaar.
Tijdens het diner, waarvan het tijdstip open is gelaten, praten de leiders over de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027. Op tafel liggen cijfers die het Finse tijdelijke EU-voorzitterschap op verzoek van de leiders als basis voor de onderhandelingen voorstelt. In het voorjaar worden de messen geslepen over wie hoeveel moet betalen. "Dan gaan we met zijn allen de sauna in en kijken we wie het 't langste uithoudt", grapt een diplomaat.
Ook de relatie van de EU met Rusland en de voortgang van vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne komen aan de orde. Naar verwachting worden de sancties tegen Rusland opnieuw verlengd. En mogelijk zal de premier van Malta, Joseph Muscat, een toelichting geven over de rechtstaat in zijn land.
Vrijdag om 10.00 uur begint een Eurotop van de negentien eurolanden, waar de voorzitters van de Eurogroep, Mario Centeno, en de ECB, Christine Lagarde, aan deelnemen. De top wordt afgesloten met een verklaring over de onderhandelingen met Londen over de handelsrelatie na de brexit. Tegen die tijd moet er een beeld over de Britse verkiezingsuitslag zijn.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - Door de hoge temperaturen in Europa geldt nu voor 17 van de 27 grootste steden in Italië code rood wegens de hitte, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. De hoogste waarschuwing geldt voor onder meer Rome, Milaan, Turijn, Venetië en Verona.
1 uur geledenNEW YORK/CARACAS (ANP/AFP) - Gespecialiseerde reddingswerkers zijn onderweg naar Venezuela, aldus president Delcy Rodríguez. De hulpoperatie wordt volgens haar gecoördineerd door de Verenigde Naties. Ze zei dat ze verscheidene staatshoofden of regeringsleiders heeft gesproken over de twee aardbevingen die het land hebben getroffen.
2 uur geledenBERLIJN/PARIJS/MADRID (ANP/RTR) - Ook landen in Europa hebben Venezuela hulp aangeboden na de dodelijke aardbevingen die daar hebben plaatsgevonden. Zo heeft Frankrijk besloten direct 85 gespecialiseerde reddingswerkers te sturen.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Venezuela hebben het dodental na de zware aardbevingen naar boven bijgesteld. Er kwamen volgens interim-president Delcy Rodríguez zeker 164 mensen om het leven.
4 uur geledenGDAŃSK (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft op een conferentie over het herstel van Oekraïne in zijn land gepleit voor "wederzijds respect" tussen Polen en Oekraïne. De buurlanden zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is zelf niet naar Gdańsk gekomen.
4 uur geledenGDAŃSK (ANP) - De EU maakt donderdag het eerste deel van de lening van 90 miljard aan Oekraïne over. Dat zei voorzitter Ursula von der Leyen tijdens een conferentie over het herstel van Oekraïne in het Poolse Gdańsk. Het gaat om het al eerder aangekondigde bedrag van 3,2 miljard.
5 uur geledenCABO SAN LUCAS (ANP) - Een automobilist heeft in een toeristisch gebied in de Mexicaanse badplaats Cabo San Lucas een groep mensen aangereden die de Mexicaanse overwinning op Tsjechië op het wereldkampioenschap voetbal vierde. Volgens de politie zijn meerdere mensen gewond geraakt. De bestuurder is aangehouden.
5 uur geleden