Klimaatstrategie centraal op EU-top
BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders en staatshoofden van de EU komen donderdag en vrijdag bijeen voor een tweedaagse top in Brussel. De bijeenkomst wordt voor het eerst geleid door de Belgische oud-premier Charles Michel, die 1 december de Pool Donald Tusk als permanent EU-president is opgevolgd. Michel vertegenwoordigt ook premier Boris Johnson. Daar heeft de Britse leider zelf om gevraagd omdat hij afwezig is vanwege de verkiezingen in zijn land.
De top begint donderdag om 15.00 uur. De eerste werksessie gaat over het klimaat. De dag nadat de Europese Commissie haar ingrijpende klimaatplan onder de naam Green Deal heeft gepresenteerd wil Michel de EU-landen op een lijn krijgen om in 2050 klimaatneutraal te zijn. Als dat lukt zou het een belangrijk politiek signaal naar de rest van de wereld zijn, aldus diplomaten. Polen, Hongarije en Tsjechië hebben dit voornemen nog niet omarmd. Zij willen geld zien om de omschakeling te kunnen bekostigen omdat zij op een achterstand staan ten opzichte van andere EU-landen. Dat zij zullen worden gesteund, zowel technisch als financieel, staat volgens EU-bronnen buiten kijf. Maar de getallen komen pas in het nieuwe jaar.
Tijdens het diner, waarvan het tijdstip open is gelaten, praten de leiders over de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027. Op tafel liggen cijfers die het Finse tijdelijke EU-voorzitterschap op verzoek van de leiders als basis voor de onderhandelingen voorstelt. In het voorjaar worden de messen geslepen over wie hoeveel moet betalen. "Dan gaan we met zijn allen de sauna in en kijken we wie het 't langste uithoudt", grapt een diplomaat.
Ook de relatie van de EU met Rusland en de voortgang van vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne komen aan de orde. Naar verwachting worden de sancties tegen Rusland opnieuw verlengd. En mogelijk zal de premier van Malta, Joseph Muscat, een toelichting geven over de rechtstaat in zijn land.
Vrijdag om 10.00 uur begint een Eurotop van de negentien eurolanden, waar de voorzitters van de Eurogroep, Mario Centeno, en de ECB, Christine Lagarde, aan deelnemen. De top wordt afgesloten met een verklaring over de onderhandelingen met Londen over de handelsrelatie na de brexit. Tegen die tijd moet er een beeld over de Britse verkiezingsuitslag zijn.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft dinsdag beelden vrijgegeven van een gemaskerde en vermoedelijk gewapende persoon bij de voordeur van Nancy Guthrie in Arizona. De 84-jarige moeder van presentatrice Savannah Guthrie werd op 31 januari voor het laatst gezien.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met nieuwssite Axios gedreigd om een tweede vloot oorlogsschepen naar Iran te sturen. De Verenigde Staten en Iran onderhandelen over het Iraanse atoomprogramma en Trump wil dat er snel een deal wordt gesloten.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische internetwaakhond heeft aangekondigd beperkingen op te leggen aan de populaire berichtendienst Telegram. Volgens Moskou voldoet het platform niet aan de wet, omdat niet alle data in Rusland worden bewaard.
8 uur geleden