
Klimaatschade voor het eerst officieel op agenda klimaattop
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Schade die het gevolg is van klimaatverandering wordt voor het eerst een officieel bespreekpunt op de klimaattop, die zondag is begonnen. Dat werd duidelijk tijdens de openingssessie van de VN-top in Sharm-el-Sheikh.
Tijdens eerdere klimaatconferenties werd ook wel veel over "verlies en schade" gesproken, maar toen was het geen formeel onderhandelingsthema. Dat gaat nu tijdens de COP27 veranderen. Vooral ontwikkelingslanden die compensatie willen van rijke landen, hebben hier jaren voor gepleit. Over de exacte bewoordingen van het agendapunt is vooraf veel discussie geweest.
Uiteindelijk is afgesproken dat wordt gesproken over "financieringsregelingen" voor verlies en schade. De invulling van zulke regelingen is nog onduidelijk. Dat dit nu officieel op de agenda staat, wil ook nog niet zeggen dat er in de komende twee weken een oplossing voor komt.
Extreem weer
Westerse landen waren tot nog toe nooit bereid om op te draaien voor de kosten waar arme landen mee te maken krijgen als ze bijvoorbeeld worden getroffen door extreme droogte of overstromingen.
Klimaatwetenschappers zijn het erover eens dat extreem weer vaker voorkomt door klimaatverandering en dat de zeespiegel stijgt door de opwarming. Mocht er inderdaad een fonds komen voor de schade die dat veroorzaakt, dan is nog de vraag hoe een verband met klimaatverandering dient te worden aangetoond.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaat generaal-majoor David Zini benoemen tot het nieuwe hoofd van de binnenlandse inlichtingendienst Shin Bet, meldt zijn kantoor. De procureur-generaal heeft een dergelijke stap echter verboden en noemt het benoemingsproces voor de nieuwe chef van Shin Bet "gebrekkig". Mogelijk is er sprake van belangenverstrengeling en handelt Netanyahu in strijd met wettelijke richtlijnen, citeren Israëlische media de hoge functionaris van justitie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De beroemde Amerikaanse universiteit Harvard mag van de regering van Donald Trump geen buitenlandse studenten meer inschrijven wegens vermeend antisemitisme en communistische beïnvloeding. Minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem dreigt andere universiteiten met vergelijkbare maatregelen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu hebben met elkaar gesproken over de dood van twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington. De twee werden doodgeschoten. Tijdens het telefoongesprek kwam volgens het Witte Huis ook onder meer Iran aan bod.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mag volgende week weer een testvlucht uitvoeren met zijn onbemande Starship-vaartuig. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit, de FAA, heeft daar toestemming voor gegeven. De lancering staat gepland voor de nacht van dinsdag op woensdag (Nederlandse tijd). Het is de negende testvlucht van het ruimtevaartuig.
7 uur geledenSAN DIEGO (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn om het leven gekomen door de crash van een privévliegtuig in een militaire woonwijk in San Diego in de Amerikaanse staat Californië. De slachtoffers waren inzittenden van het toestel, een Cessna 550, en zaten niet in de voertuigen of huizen die bij het ongeluk beschadigd raakten, aldus de autoriteiten.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Groot-Brittannië gaat de Chagoseilanden in de Indische Oceaan overdragen aan Mauritius. De Britten mogen er samen met de Amerikanen nog wel 99 jaar een belangrijke vliegbasis blijven gebruiken. De Britse premier Keir Starmer maakte de ondertekening van de deal bekend, nadat rechters toestemming hadden verleend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties vinden de humanitaire hulp die tot Gaza is toegelaten ontoereikend. Het gaat daarbij niet alleen om de beperkte hoeveelheid, maar ook de samenstelling van de goederen.
10 uur geleden