Klimaatprotest in aanloop naar aandeelhoudersvergadering ING
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion voeren maandag actie in aanloop naar de aandeelhoudersvergadering van ING in Amsterdam. De demonstranten hebben spandoeken bij zich met teksten als "ING, stop met fossiele investeringen" en zingen ook liederen waarin de bank wordt gezegd te stoppen met die investeringen.
De vergadering wordt gehouden in het Muziekgebouw aan 't IJ. De klimaatdemonstranten hebben ook een soort witte pakken aan die bijvoorbeeld worden gebruikt bij het opruimen van olievervuiling. Er werd een lied gezongen op de deun van We Will Rock You van Queen, maar dan met de tekst "We Will Stop You". Ook vaart er een bootje rond met de tekst: "ING, bankier van de klimaatcrisis".
Activisten van Extinction Rebellion hebben naar eigen zeggen ook rookbommen afgestoken en willen proberen de toegang tot de vergadering te blokkeren. Die blokkade lijkt weinig effectief, want de aandeelhouders gaan gewoon naar binnen. De politie houdt buiten toezicht.
Milieudefensie
Daarnaast zijn er actievoerders van Milieudefensie die de vergadering daadwerkelijk willen bijwonen en vragen gaan stellen over het klimaatbeleid van de bank. Die actievoerders hebben speciaal daarvoor aandelen ING gekocht om zo bij de jaarvergadering aanwezig te kunnen zijn.
Vorig jaar werd de aandeelhoudersvergadering van ING nog ernstig verstoord door klimaatactivisten en moest de politie ingrijpen in de zaal. Die vergadering werd meerdere keren geschorst. Demonstranten van Milieudefensie herhaalden toen steeds dezelfde vraag over de uitstoot.
Rechtszaak
Milieudefensie kondigde in januari een rechtszaak aan tegen ING. Daar wordt geëist dat de bank de uitstoot in de gehele keten in 2030 met minstens 48 procent verlaagt ten opzichte van 2019. Het gaat dan niet alleen om de uitstoot van ING, maar ook om die van de fossiele bedrijven waarmee de bank zaken doet.
ING heeft eerder gezegd dat acuut stoppen met de financiering van olie en gas naar de mening van de bank niet de juiste aanpak is om klimaatproblemen op te lossen. Topman Steven van Rijswijk zei in februari bijvoorbeeld dat het concern probeert met klanten in gesprek te gaan om ze te bewegen hun vervuilende uitstoot te minderen. "We sluiten klanten uit die niet bereid zijn om verandering door te voeren", gaf de topman toen aan.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
54 minuten geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Donald Trump heeft gedreigd om Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell te ontslaan uit het bestuur van de Amerikaanse centrale bank als Powell na het einde van zijn termijn als voorzitter niet onmiddellijk helemaal vertrekt bij de Fed. "Ik zal hem moeten ontslaan, oké, als hij niet op tijd vertrekt", zei de Amerikaanse president in een woensdag uitgezonden interview met Fox Business.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland trekken de laatste tijd weer iets aan. Dat constateert werkgeversvereniging AWVN in nieuwe cijfers over de vorige maand afgesloten cao's. Daarin werd de dalende trend van de voorgaande maanden doorbroken en kwam de gemiddelde loonstijging weer tot boven de 3 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rechters die betrokken zijn bij het bancaire tuchtrecht hebben het werk deels neergelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) naar aanleiding van berichtgeving in NRC.
5 uur geleden