Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatpanel VN begint aan marathonsessie over belangrijk rapport

Klimaatpanel VN begint aan marathonsessie over belangrijk rapport

BERLIJN (ANP) - Leden van het VN-klimaatpanel IPCC zijn begonnen aan een lange vergadering over hun volgende rapport. Daarin gaan de klimaatwetenschappers uitgebreid in op de gevolgen van klimaatverandering, onze kwetsbaarheid daarvoor en de manieren waarop de mensheid zich op de opwarming kan aanpassen. Wetenschappelijke kennis over de impact van klimaatverandering is "absoluut essentieel" om "een planeet zonder vervuiling" dichterbij te brengen, zei chef van het VN-milieubureau (UNEP) Inger Andersen tijdens de openingsceremonie.

Het werk van de zogeheten werkgroep II moet uitmonden in een van de belangrijkste klimaatrapporten van dit jaar. De Duitse minister van Onderwijs en Wetenschap, Bettina Stark-Watzinger, beaamde het belang ervan tijdens de opening. "De rapporten van het IPCC zijn onze gouden standaard", zei ze. "We vertrouwen er allemaal op."

Tijdens de opening benadrukte de baas van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO), Petteri Taalas, nog eens hoe belangrijk het is om de opwarming van de aarde te beperken tot maximaal 1,5 graad ten opzichte van de tijd voor de industrialisatie. Volgens hem hangt het behalen van dat doel aan een zijden draadje.

Publicatie

Taalas hoopt voor de volgende klimaattop, die in november in Egypte wordt gehouden, op hogere ambities om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Die uitstoot is "onmiskenbaar" de hoofdoorzaak van de opwarming van de aarde, stelde het IPCC vorige zomer al vast.

De besprekingen worden vanwege de coronapandemie online gehouden en duren nog tot en met 25 februari. Het rapport wordt naar verwachting gepubliceerd op de 28e. Aan de besprekingen doen ook vertegenwoordigers van regeringen mee. Zij bespreken met de klimaatwetenschappers de samenvatting voor beleidsmakers, waarin de belangrijkste conclusies van het uitgebreide rapport worden samengevat. De tekst wordt zin voor zin besproken en de wetenschappers hebben altijd het laatste woord. Door deze werkwijze verbinden regeringen zich aan de inhoud van IPCC-rapporten.

Aan de invloedrijke rapporten van het IPCC schrijven honderden klimaatexperts van over de hele wereld mee. Het laatste rapport, dat vorige zomer verscheen, beschreef op alarmerende wijze hoe snel de klimaatverandering zich inmiddels voltrekt. In de komende 20 jaar kan de grens van 1,5 graad opwarming worden bereikt. Door de uitstoot van CO2 en andere broeikasgassen heeft de mens de temperatuur op aarde volgens het IPCC al gemiddeld met 1,1 graad doen stijgen.

Meer uit Buitenland

Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

20 minuten geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

59 minuten geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

1 uur geleden
WaPo: immigratiedienst VS plant werving onder wapenliefhebbers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.

2 uur geleden
Oekraïne noemt Russische bewijsvideo 'lachwekkend'

KYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."

3 uur geleden
Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

5 uur geleden
Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven

BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."

6 uur geleden