Klimaatpanel VN begint aan marathonsessie over belangrijk rapport
BERLIJN (ANP) - Leden van het VN-klimaatpanel IPCC zijn begonnen aan een lange vergadering over hun volgende rapport. Daarin gaan de klimaatwetenschappers uitgebreid in op de gevolgen van klimaatverandering, onze kwetsbaarheid daarvoor en de manieren waarop de mensheid zich op de opwarming kan aanpassen. Wetenschappelijke kennis over de impact van klimaatverandering is "absoluut essentieel" om "een planeet zonder vervuiling" dichterbij te brengen, zei chef van het VN-milieubureau (UNEP) Inger Andersen tijdens de openingsceremonie.
Het werk van de zogeheten werkgroep II moet uitmonden in een van de belangrijkste klimaatrapporten van dit jaar. De Duitse minister van Onderwijs en Wetenschap, Bettina Stark-Watzinger, beaamde het belang ervan tijdens de opening. "De rapporten van het IPCC zijn onze gouden standaard", zei ze. "We vertrouwen er allemaal op."
Tijdens de opening benadrukte de baas van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO), Petteri Taalas, nog eens hoe belangrijk het is om de opwarming van de aarde te beperken tot maximaal 1,5 graad ten opzichte van de tijd voor de industrialisatie. Volgens hem hangt het behalen van dat doel aan een zijden draadje.
Publicatie
Taalas hoopt voor de volgende klimaattop, die in november in Egypte wordt gehouden, op hogere ambities om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Die uitstoot is "onmiskenbaar" de hoofdoorzaak van de opwarming van de aarde, stelde het IPCC vorige zomer al vast.
De besprekingen worden vanwege de coronapandemie online gehouden en duren nog tot en met 25 februari. Het rapport wordt naar verwachting gepubliceerd op de 28e. Aan de besprekingen doen ook vertegenwoordigers van regeringen mee. Zij bespreken met de klimaatwetenschappers de samenvatting voor beleidsmakers, waarin de belangrijkste conclusies van het uitgebreide rapport worden samengevat. De tekst wordt zin voor zin besproken en de wetenschappers hebben altijd het laatste woord. Door deze werkwijze verbinden regeringen zich aan de inhoud van IPCC-rapporten.
Aan de invloedrijke rapporten van het IPCC schrijven honderden klimaatexperts van over de hele wereld mee. Het laatste rapport, dat vorige zomer verscheen, beschreef op alarmerende wijze hoe snel de klimaatverandering zich inmiddels voltrekt. In de komende 20 jaar kan de grens van 1,5 graad opwarming worden bereikt. Door de uitstoot van CO2 en andere broeikasgassen heeft de mens de temperatuur op aarde volgens het IPCC al gemiddeld met 1,1 graad doen stijgen.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Een rechter heeft de waarnemend directeur van immigratiedienst ICE, Todd Lyons, bevolen om vrijdag in de rechtszaal te verschijnen. Hij moet daar uitleg komen geven over het schenden van "tientallen" gerechtelijke bevelen tijdens de handhavingsacties van ICE in de staat. "Het geduld van de rechtbank is op", schreef rechter Patrick J. Schiltz in een bevel waarover Amerikaanse media schrijven.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
5 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
6 uur geleden