Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatnetwerk heeft gemengde gevoelens bij EU-inzet klimaattop

Klimaatnetwerk heeft gemengde gevoelens bij EU-inzet klimaattop

BRUSSEL (ANP) - De inzet van de EU voor de aankomende klimaattop in Bakoe biedt op een aantal terreinen "duidelijke vooruitgang", maar als het om klimaatfinanciering gaat schieten de ambities nog "ernstig tekort", oordeelt Climate Action Network (CAN) Europe. De internationale koepelorganisatie is positief over de Europese oproep aan alle landen om hun energiesystemen met concrete plannen te verduurzamen, maar vindt dat een lege huls "zonder de bijbehorende hulp aan ontwikkelingslanden".

CAN vindt verder dat de EU sneller klimaatneutraal moet worden dan nu is voorzien: in 2040 in plaats van in 2050. De EU wil in 2040 de uitstoot van broeikasgassen met 90 procent hebben verminderd ten opzichte van 1990.

De EU-lidstaten werden het maandag na een lange vergadering eens over hun gezamenlijke standpunten in aanloop naar de zogeheten COP29. Ze herhalen onder meer de afspraak van vorig jaar dat landen "een transitie weg van fossiele brandstoffen" moeten maken en willen dat daar zo snel mogelijk duidelijke plannen op nationaal niveau voor komen.

Meebetalen

Op financieel gebied is de EU wel voorstander van nieuwe afspraken, maar de lidstaten vinden ook dat meer landen moeten gaan meebetalen om armere landen te helpen vergroenen en zich aan te passen aan het veranderende klimaat. Nu zijn slechts 23 landen verplicht hieraan bij te dragen. Dat is in 1992 afgesproken. De wereldeconomie is sindsdien echter flink veranderd, benadrukt de EU. Landen als Singapore, Saudi-Arabië en Zuid-Korea horen volgens EU-bronnen thuis op de lijst van nettobetalers. Ook China staat daar niet op; dat is officieel nog een ontwikkelingsland.

Financiering staat hoe dan ook hoog op de agenda van de VN-top, die 11 november begint. In 2025 lopen de huidige afspraken daarover af. Voor de periode tot 2035 moeten nieuwe afspraken worden gemaakt. Momenteel maken ontwikkelingslanden jaarlijks aanspraak op 100 miljard dollar aan klimaatfinanciering. Dat bedrag werd in 2022 voor het eerst gehaald, twee jaar later dan afgesproken. Voor een fors deel gaat het om leningen.

Ontwikkelingslanden hebben een biljoen dollar (duizend miljard) als nieuw bedrag genoemd. Westerse landen willen minder ver gaan, maar noemen nog geen bedragen. EU-diplomaten erkennen dat een akkoord over klimaatfinanciering nodig is om ontwikkelingslanden te bewegen tot meer ambitie om hun uitstoot te verlagen. Alle landen moeten hun plannen daarvoor begin volgend jaar updaten.

Meer uit Buitenland

One Battle After Another grote winnaar bij Golden Globes

LOS ANGELES (ANP) - One Battle After Another was zondagavond met vier prijzen de grote winnaar tijdens de uitreiking van de 83e editie van de Golden Globes. De film, negen keer genomineerd, won onder meer de prijzen voor beste regisseur (Paul Thomas Anderson), beste vrouwelijke bijrol (Teyana Taylor) en beste film in de categorie komedie of musical.

17 minuten geleden
Bosbranden in zuiden van Argentinië

BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.

2 uur geleden
Iraanse oud-kroonprins roept leger op kant van het volk te kiezen

TEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.

2 uur geleden
Zes offpiste-skiërs gedood dit weekend door lawines Franse Alpen

PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.

10 uur geleden
Israël doodt drie Palestijnen in Gaza ondanks staakt-het-vuren

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.

10 uur geleden
Honderden agenten extra naar Minnesota na protest tegen ICE-agent

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.

11 uur geleden
President Cuba: we verdedigen vaderland tot laatste druppel bloed

HAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.

11 uur geleden