Klimaatnetwerk heeft gemengde gevoelens bij EU-inzet klimaattop
BRUSSEL (ANP) - De inzet van de EU voor de aankomende klimaattop in Bakoe biedt op een aantal terreinen "duidelijke vooruitgang", maar als het om klimaatfinanciering gaat schieten de ambities nog "ernstig tekort", oordeelt Climate Action Network (CAN) Europe. De internationale koepelorganisatie is positief over de Europese oproep aan alle landen om hun energiesystemen met concrete plannen te verduurzamen, maar vindt dat een lege huls "zonder de bijbehorende hulp aan ontwikkelingslanden".
CAN vindt verder dat de EU sneller klimaatneutraal moet worden dan nu is voorzien: in 2040 in plaats van in 2050. De EU wil in 2040 de uitstoot van broeikasgassen met 90 procent hebben verminderd ten opzichte van 1990.
De EU-lidstaten werden het maandag na een lange vergadering eens over hun gezamenlijke standpunten in aanloop naar de zogeheten COP29. Ze herhalen onder meer de afspraak van vorig jaar dat landen "een transitie weg van fossiele brandstoffen" moeten maken en willen dat daar zo snel mogelijk duidelijke plannen op nationaal niveau voor komen.
Meebetalen
Op financieel gebied is de EU wel voorstander van nieuwe afspraken, maar de lidstaten vinden ook dat meer landen moeten gaan meebetalen om armere landen te helpen vergroenen en zich aan te passen aan het veranderende klimaat. Nu zijn slechts 23 landen verplicht hieraan bij te dragen. Dat is in 1992 afgesproken. De wereldeconomie is sindsdien echter flink veranderd, benadrukt de EU. Landen als Singapore, Saudi-Arabië en Zuid-Korea horen volgens EU-bronnen thuis op de lijst van nettobetalers. Ook China staat daar niet op; dat is officieel nog een ontwikkelingsland.
Financiering staat hoe dan ook hoog op de agenda van de VN-top, die 11 november begint. In 2025 lopen de huidige afspraken daarover af. Voor de periode tot 2035 moeten nieuwe afspraken worden gemaakt. Momenteel maken ontwikkelingslanden jaarlijks aanspraak op 100 miljard dollar aan klimaatfinanciering. Dat bedrag werd in 2022 voor het eerst gehaald, twee jaar later dan afgesproken. Voor een fors deel gaat het om leningen.
Ontwikkelingslanden hebben een biljoen dollar (duizend miljard) als nieuw bedrag genoemd. Westerse landen willen minder ver gaan, maar noemen nog geen bedragen. EU-diplomaten erkennen dat een akkoord over klimaatfinanciering nodig is om ontwikkelingslanden te bewegen tot meer ambitie om hun uitstoot te verlagen. Alle landen moeten hun plannen daarvoor begin volgend jaar updaten.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
2 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
3 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
3 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
3 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
4 uur geleden