Klimaatexpert: meer neerslag tijdens stormen door opwarming
DE BILT (ANP) - De kans op herfststormen als Ciarán wordt volgens klimaatexpert Peter Siegmund van het KNMI niet zozeer groter door klimaatverandering. "Maar er komt wel meer regen naar beneden", zegt hij. Siegmund ziet een combinatie van factoren die bijdraagt aan een grotere hoeveelheid neerslag tijdens dit soort stormen.
"De Noord-Atlantische Oceaan is al een tijd heel warm. Daardoor komt meer vocht in de lucht", legt de onderzoeker uit. Dat vocht komt in de onderste luchtlaag, die relatief warm is en opstijgt. Doordat hogere luchtlagen juist koud zijn, gaat het flink regenen als het vocht eenmaal daar is aangeland.
Hoe het precies komt dat het oceaanwater dit jaar zo'n hoge temperatuur heeft, is nog niet geheel duidelijk. Daar ziet het KNMI ook een combinatie van mogelijke oorzaken voor. Klimaatverandering heeft in elk geval het water al 1 graad warmer gemaakt dan voor de industriële revolutie. Dit jaar waren er echter uitschieters, waarbij temperatuurrecords in delen van de oceaan met een halve graad werden verbroken. Schommelingen in de warme golfstroom en andere stromingspatronen kunnen ook een rol spelen. Een andere factor is dat het dit jaar relatief zonnig en weinig bewolkt was boven het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan.
Het KNMI ziet tegelijkertijd al enkele jaren aanwijzingen dat restanten van tropische cyclonen steeds verder naar het noorden oprukken. "Ook tot in onze omgeving", meldde het instituut in 2019. Ook zulke restanten kunnen uitgroeien tot "een hevige stormdepressie, met naast veel wind ook veel regen". Dat is in dit geval overigens niet aan de orde, zegt Siegmund.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.
1 uur geledenHELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.
11 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
12 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
13 uur geledenVUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
15 uur geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
15 uur geleden