Klimaatenquête: meeste Nederlanders tegen fossiele subsidies
LUXEMBURG (ANP) - Het merendeel van de Nederlanders is voorstander van het afschaffen van subsidies en belastingvoordelen voor de luchtvaartsector en alle bedrijven die sterk afhankelijk zijn van fossiele brandstoffen. De Europese Investeringsbank (EIB) meldt op basis van de jaarlijkse Klimaatenquête dat 72 procent hier voor is.
De Klimaatenquête werd in augustus en september gehouden en is ingevuld door meer dan 30.000 mensen uit 35 landen, waaronder alle EU-landen, de Verenigde Staten en China. Meer dan 1000 Nederlanders vulden de enquête in.
De meeste Nederlanders die de enquête invulden (69 procent) vinden de stijgende kosten van levensonderhoud het belangrijkste probleem van ons land. Op de tweede plaats komen de klimaat- en milieuproblemen. 53 procent maakt zich daar volgens de EIB-enquête grote zorgen over. Een ongeveer even grote groep (54 procent) vindt dat ons land ontwikkelingslanden financieel moet compenseren voor de gevolgen van klimaatverandering. In de EU ligt dat percentage gemiddeld iets hoger, namelijk 60 procent.
Minder vertrouwen
Meer dan twee derde van de Nederlandse ondervraagden (71 procent) vindt dat de overgang naar een klimaatneutrale economie alleen kan als ook de sociale en economische ongelijkheid wordt aangepakt. Het vertrouwen in de overheid om dat te regelen is minder groot: 34 procent van de respondenten denkt dat de overheid kan zorgen voor zo'n 'rechtvaardige klimaattransitie'. Tegelijkertijd zou ongeveer de helft van de Nederlanders (53 procent) akkoord gaan met een verhoging van de inkomstenbelasting om mensen met een lager inkomen te helpen zich aan te passen aan klimaatbeleid.
Volgens vicepresident Kris Peeters van de EIB laat de enquête zien dat "in tegenstelling tot wat je misschien op sociale media leest, een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking klimaatverandering wil aanpakken en afschaffing van subsidies op fossiele brandstoffen beschouwt als een van de manieren om dat te bereiken".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Vakbond CNV is positief over nieuwe, ingestelde veiligheidsmaatregelen rondom "de beruchte" buslijn Emmen-Stadskanaal, die via Ter Apel gaat. Asielzoekers maken gebruik van de lijn en de afgelopen periode is het aantal incidenten fors toegenomen, meldde busvervoerder Qbuzz eerder deze week. Het gaat dan om intimidatie, bedreigingen en fysiek geweld aan het adres van buschauffeurs, stelt CNV.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het rode gebied in het reisadvies voor het grensgebied van Thailand en Cambodja is door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitgebreid. In plaats van een rood reisadvies voor stroken van 20 kilometer vanaf de grens beide kanten op, gaat het nu om 50 kilometer. Volgens het ministerie is de situatie ter plekke "gevaarlijk en onvoorspelbaar".
5 uur geleden