Klimaatenquête: meeste Nederlanders tegen fossiele subsidies
LUXEMBURG (ANP) - Het merendeel van de Nederlanders is voorstander van het afschaffen van subsidies en belastingvoordelen voor de luchtvaartsector en alle bedrijven die sterk afhankelijk zijn van fossiele brandstoffen. De Europese Investeringsbank (EIB) meldt op basis van de jaarlijkse Klimaatenquête dat 72 procent hier voor is.
De Klimaatenquête werd in augustus en september gehouden en is ingevuld door meer dan 30.000 mensen uit 35 landen, waaronder alle EU-landen, de Verenigde Staten en China. Meer dan 1000 Nederlanders vulden de enquête in.
De meeste Nederlanders die de enquête invulden (69 procent) vinden de stijgende kosten van levensonderhoud het belangrijkste probleem van ons land. Op de tweede plaats komen de klimaat- en milieuproblemen. 53 procent maakt zich daar volgens de EIB-enquête grote zorgen over. Een ongeveer even grote groep (54 procent) vindt dat ons land ontwikkelingslanden financieel moet compenseren voor de gevolgen van klimaatverandering. In de EU ligt dat percentage gemiddeld iets hoger, namelijk 60 procent.
Minder vertrouwen
Meer dan twee derde van de Nederlandse ondervraagden (71 procent) vindt dat de overgang naar een klimaatneutrale economie alleen kan als ook de sociale en economische ongelijkheid wordt aangepakt. Het vertrouwen in de overheid om dat te regelen is minder groot: 34 procent van de respondenten denkt dat de overheid kan zorgen voor zo'n 'rechtvaardige klimaattransitie'. Tegelijkertijd zou ongeveer de helft van de Nederlanders (53 procent) akkoord gaan met een verhoging van de inkomstenbelasting om mensen met een lager inkomen te helpen zich aan te passen aan klimaatbeleid.
Volgens vicepresident Kris Peeters van de EIB laat de enquête zien dat "in tegenstelling tot wat je misschien op sociale media leest, een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking klimaatverandering wil aanpakken en afschaffing van subsidies op fossiele brandstoffen beschouwt als een van de manieren om dat te bereiken".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
1 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 58-jarige Seyed A., verdacht van het doodschieten van zijn onderbuurvrouw in Rijswijk (Zuid-Holland), heeft maandag in de rechtbank verklaard dat hij niet "gekozen heeft" voor wat er is gebeurd. "Zij heeft dit zelf gedaan", zei A. over het 38-jarige slachtoffer.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Geert-Jan Knoops wordt voorwaardelijk geschorst voor vier weken. Dit heeft de Raad van Discipline Amsterdam, het tuchtcollege voor de advocatuur, besloten. Aan de advocaat is niet eerder een tuchtmaatregel opgelegd.
6 uur geleden