Klimaatdenktank: lng-import kost Duitsland onnodig miljarden
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland loopt het risico miljarden euro’s te verspillen door het invoeren van grote hoeveelheden vloeibaar gemaakt aardgas (lng). In plaats daarvan zou de Duitse overheid namelijk kunnen overstappen op duurzame energie, waardoor minder gas nodig is. Dat adviseert klimaatdenktank E3G die de kosten van het Duitse beleid heeft doorberekend.
Volgens E3G lopen de extra kosten voor de invoer van lng tot 2030 op tot ongeveer 200 miljard euro. Daardoor zou de hoogte van de energierekening van consumenten tegen die tijd verdubbelen. E3G pleit er daarom voor om bijvoorbeeld gebouwen versneld te verduurzamen. Daarmee gaat het energieverbruik omlaag en is dus minder gas nodig. Maar dat beleid schiet nu tekort, aldus de denktank.
Duitsland was voor het uitbreken van de oorlog in Oekraïne voor meer dan de helft van de gasinvoer afhankelijk van Rusland. Om minder afhankelijk te worden, laat de Duitse overheid lng-terminals bouwen om het huidige gastekort te compenseren. Kenners zijn bezorgd dat die haast ertoe zou kunnen leiden dat Europa langer dan nodig vasthoudt aan fossiele brandstoffen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.
40 minuten geledenLONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
4 uur geleden