Klimaatbeleid leidt volgens boeren tot kleinere oogsten in Europa
DEN HAAG (ANP) - De uitwerking van de Green Deal, het beleid van de Europese Unie om klimaatneutraal te worden, leidt tot een lagere landbouwproductie in Europa, waardoor meer voedselproducten geïmporteerd moeten worden en consumenten meer zullen gaan betalen. Ook worden de inkomens van boeren onzekerder. Daarvoor waarschuwt land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.
LTO spreekt van "oogkleppen" bij de impact van de Green Deal en wijst op recente studies van Wageningen University & Research (WUR). Volgens WUR kan de gemiddelde landbouwproductie in Europa met 10 tot 20 procent dalen en voor sommige gewassen zelfs met 30 procent. Dat komt vooral door de plannen van Brussel om het gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest terug te dringen. Naast een lagere productie kan dit ook zorgen voor meer aantasting bij gewassen door ziekten en schimmels, waardoor producten ongeschikt worden voor menselijke of dierlijke consumptie.
De lagere productie zorgt weer voor schaarste op de markt, waardoor consumenten gemiddeld 10 procent meer moeten gaan betalen voor voedselproducten. Tegelijkertijd staan de inkomsten van agrarische bedrijven onder druk door de lagere volumes, met grotere onzekerheid bij het inkomen van boeren. Volgens LTO wordt het daardoor lastiger voor boeren en tuinders om te verduurzamen.
Compenseren
"Lagere landbouwproductie leidt tot minder Europese export en meer import van voedselproducten van buiten de EU. Daarmee komt de strategische voedselsoevereiniteit van Europa in het geding. Een vermindering in productie betekent dat meer landbouwgrond buiten de EU nodig zal zijn om verliezen in Europa te compenseren", zegt LTO-voorzitter Sjaak van der Tak in een verklaring.
Het Europees Parlement debatteert dinsdag over de uitwerking van de Green Deal. LTO stelt dat de totale impact op de land- en tuinbouw en de voedselproductie daar scherp in beeld moet blijven.
Meer uit Financieel
OBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.
47 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG), met wereldberoemde popsterren als Taylor Swift, Rihanna, Ariana Grande en Harry Styles, heeft in het tweede kwartaal meer omzet geboekt, geholpen door de overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown. Volgens het in Hilversum gevestigde UMG steeg de omzet met meer dan 10 procent tot 3,3 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten een grote hoeveelheid resultaten van onder meer ING, Shell, Air France-KLM, Magnum, BAM, ArcelorMittal en dsm-firmenich. Ook elders in Europa werden veel cijfers gepubliceerd. Verder lieten de chipfondsen op het Damrak wat herstel zien van de recente uitverkoop.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar iets minder hard gegroeid dan in de eerste drie maanden. Volgens voorlopige cijfers van de Amerikaanse overheid bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Dat was 0,5 procent in het eerste kwartaal.
5 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het dagelijks leven in Duitsland is deze maand flink duurder geworden door het aflopen van een accijnskorting op benzine en diesel. De inflatie liep in juli op naar 2,8 procent op jaarbasis, van 2,3 procent in juni, aldus het Duitse federale statistiekbureau. Na twee maanden kwam er een einde aan de korting van 17 eurocent op een liter brandstof.
5 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China heeft gedreigd met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten naar aanleiding van nieuwe beperkingen voor de handel in mensachtige robots. Een woordvoerder van het ministerie van Handel eiste donderdag dat Washington het importverbod onmiddellijk intrekt. Als dat niet gebeurt, zal China "krachtige tegenmaatregelen nemen".
6 uur geleden