Klimaatactivisten willen ondanks verbod A10 blokkeren
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) willen zaterdag rond het middaguur voor de tweede keer de A10 in Amsterdam blokkeren, ter hoogte van het voormalige ING-hoofdkantoor in Amsterdam-Zuid. Ze eisen dat ING stopt met alle financiering van, en dienstverlening aan de fossiele industrie. De Amsterdamse driehoek (burgemeester, politie en OM) vindt de actie levensgevaarlijk en heeft deze verboden.
Burgemeester Femke Halsema deed deze week nog "een dringend beroep" op de klimaatdemontranten om niet de snelweg op te gaan. Het deel van de A10, waar 100 kilometer per uur wordt gereden, ligt vlak bij het VUmc en is een belangrijke route voor ambulances, zo zei ze bijvoorbeeld.
XR wil ondanks de oproep en het verbod doorgaan met de actie. Ook willen de actievoerders niet op de door de gemeente aangeboden alternatieve locatie gaan staan, een grasveld naast de Amstelveenseweg. Wel zal er naast de A10 een demonstratie zijn voor supporters die de snelweg niet op willen. "Naar verwachting zal deze tweede A10-blokkade net zo veilig en verantwoord verlopen als de eerste", denkt XR.
Op 30 december blokkeerden de actievoerders zo'n vijf uur de A10. Ook die actie was verboden. Bijna vierhonderd mensen werden aangehouden. Donderdag maakte het OM bekend dat zes mensen die meededen een boete van 200 euro hebben gekregen, voor "het gevaar dat ze op de weg hebben veroorzaakt".
In een debat in de gemeenteraad zei Halsema onlangs dat het feit dat de klimaatactiegroep voor de tweede keer een blokkade wil houden op de A10 voor "een andere houding" zorgt bij de driehoek, en dat "op een andere manier proportionaliteit wordt gewogen". Verder wilde ze niet vooruitlopen op hoe er wordt opgetreden bij de demonstratie.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel maar niet onder de afgesproken grens van 2000 mensen. Die limiet wordt al zestien dagen op rij overschreden. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds eind vorig jaar. Tussen half oktober en begin november 2024 was het aanmeldcentrum achttien dagen achtereen te vol.
57 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vanwege het winterse weer is vanaf woensdag de winteropvang voor daklozen in Rotterdam geopend tot nader bericht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat in Nederland in energiearmoede leeft, stijgt, stellen onderzoekers van TNO. In 2023 waren dat nog 262.000 kinderen en vorig jaar naar schatting 293.000. Dat komt neer op een op de twaalf kinderen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 40 miljoen euro nodig om mensen in Oekraïne de winter door te helpen en doet een oproep aan donateurs. Het land gaat volgens het Rode Kruis een zware winter tegemoet. "Aanhoudende aanvallen op energievoorzieningen en stijgende voedselprijzen in combinatie met de naderende kou zorgen voor grote problemen."
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen voor ruim 400 miljoen euro 36 nieuwe sprinters. De "hypermoderne" treinen, met de naam Flirt Flex, krijgen in tegenstelling tot de huidige sprinters weer het klassieke geel-blauwe NS-uiterlijk, maakte het spoorbedrijf bekend. De eerste treinen komen naar verwachting in 2030 op het Nederlandse spoor.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig boeren die zijn gevestigd rond de Nieuwkoopse Plassen krijgen mogelijk te maken met een stikstofzone. De provincie Zuid-Holland wil in of rond het Natura 2000-gebied een zone van 250 meter instellen waarin maatregelen gaan gelden om de stikstofuitstoot naar beneden te krijgen. In eerste instantie mogen de gebruikers van het natuur- en recreatiegebied in het Groene Hart zelf met een voorstel komen over de invulling hiervan.
15 uur geleden