Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatactivisten willen ondanks verbod A10 blokkeren

Klimaatactivisten willen ondanks verbod A10 blokkeren

AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) willen zaterdag rond het middaguur voor de tweede keer de A10 in Amsterdam blokkeren, ter hoogte van het voormalige ING-hoofdkantoor in Amsterdam-Zuid. Ze eisen dat ING stopt met alle financiering van, en dienstverlening aan de fossiele industrie. De Amsterdamse driehoek (burgemeester, politie en OM) vindt de actie levensgevaarlijk en heeft deze verboden.

Burgemeester Femke Halsema deed deze week nog "een dringend beroep" op de klimaatdemontranten om niet de snelweg op te gaan. Het deel van de A10, waar 100 kilometer per uur wordt gereden, ligt vlak bij het VUmc en is een belangrijke route voor ambulances, zo zei ze bijvoorbeeld.

XR wil ondanks de oproep en het verbod doorgaan met de actie. Ook willen de actievoerders niet op de door de gemeente aangeboden alternatieve locatie gaan staan, een grasveld naast de Amstelveenseweg. Wel zal er naast de A10 een demonstratie zijn voor supporters die de snelweg niet op willen. "Naar verwachting zal deze tweede A10-blokkade net zo veilig en verantwoord verlopen als de eerste", denkt XR.

Op 30 december blokkeerden de actievoerders zo'n vijf uur de A10. Ook die actie was verboden. Bijna vierhonderd mensen werden aangehouden. Donderdag maakte het OM bekend dat zes mensen die meededen een boete van 200 euro hebben gekregen, voor "het gevaar dat ze op de weg hebben veroorzaakt".

In een debat in de gemeenteraad zei Halsema onlangs dat het feit dat de klimaatactiegroep voor de tweede keer een blokkade wil houden op de A10 voor "een andere houding" zorgt bij de driehoek, en dat "op een andere manier proportionaliteit wordt gewogen". Verder wilde ze niet vooruitlopen op hoe er wordt opgetreden bij de demonstratie.

Meer uit Binnenland

Zeker drie doden door botsing op dijk Lelystad-Enkhuizen

LELYSTAD (ANP) - Zeker drie mensen zijn zaterdagavond laat om het leven gekomen door een aanrijding tussen twee auto's op de dijk tussen Lelystad en Enkhuizen. De politie meldt dat de Markerwaarddijk (N307) voorlopig dicht is.

1 uur geleden
Nog vier mensen vast na XR-demonstratie op A12 in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Vier activisten van Extinction Rebellion (XR) die zaterdagmiddag de A12 in Den Haag blokkeerden, zitten nog vast. Dat heeft een woordvoerder van de politie zaterdagavond laten weten. In totaal werden 53 activisten aangehouden.

3 uur geleden
Drie mensen neergestoken bij Amsterdam CS, mogelijk na ruzie

AMSTERDAM (ANP) - Net buiten station Amsterdam Centraal zijn zaterdagavond drie mannen neergestoken. Ze zijn gewond geraakt. Twee van hen werden naar een ziekenhuis gebracht. Hun toestand is niet bekend, maar volgens de politie zijn ze niet in levensgevaar. Het derde slachtoffer werd ter plaatse gecontroleerd en hoefde niet met een ambulance mee.

4 uur geleden
Dienst voor overleden koning Harald in Noorse kerk Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In het Noorse Kultuurhuis in Rotterdam is zondag een herdenkingsdienst voor de overleden koning Harald. Het gebouw vlak bij de Euromast, ook wel bekend als de Zeemanskerk, is die dag van 11.00 tot 16.00 uur geopend, meldt het Kultuurhuis op sociale media. De dienst begint om 12.00 uur.

5 uur geleden
Excuses jeugdzorg moeten geen eindpunt zijn, zegt ggz

AMERSFOORT (ANP) - Dat de overheid zaterdag excuses heeft aangeboden voor misstanden in de gesloten jeugdzorg, laat volgens de geestelijke gezondheidszorg zien dat de ervaringen van mensen serieus worden genomen. "Tegelijkertijd zijn ze geen eindpunt", benadrukt koepelorganisatie de Nederlandse ggz. Die zegt dat "blijvende en serieuze aandacht" nodig zijn, zodat jongeren "tijdig passende hulp krijgen in een veilige en menswaardige omgeving".

7 uur geleden
Saba waarschuwt voor storm Dolly, winning van water stilgelegd

THE BOTTOM (ANP) - De bijzondere gemeente Saba zet zich schrap voor de naderende tropische storm Dolly. Tussen zaterdag en maandag kan dat leiden tot zware neerslag, onweersbuien en gevaarlijke omstandigheden op zee. Hevige buien kunnen aardverschuivingen veroorzaken, waarschuwt het eilandbestuur.

7 uur geleden
Inloggen bij CJIB niet mogelijk door storing, datalek gemeld

DEN HAAG (ANP) - Het is sinds vrijdag niet mogelijk om in te loggen bij het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB), dat verantwoordelijk is voor onder meer het innen van boetes. In de systemen van de organisatie is een "interne technische fout" geslopen, waardoor verkeersovertredingen en strafzaken tijdelijk aan verkeerde personen werden gekoppeld.

8 uur geleden