Klimaatactivisten willen ondanks verbod A10 blokkeren
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) willen zaterdag rond het middaguur voor de tweede keer de A10 in Amsterdam blokkeren, ter hoogte van het voormalige ING-hoofdkantoor in Amsterdam-Zuid. Ze eisen dat ING stopt met alle financiering van, en dienstverlening aan de fossiele industrie. De Amsterdamse driehoek (burgemeester, politie en OM) vindt de actie levensgevaarlijk en heeft deze verboden.
Burgemeester Femke Halsema deed deze week nog "een dringend beroep" op de klimaatdemontranten om niet de snelweg op te gaan. Het deel van de A10, waar 100 kilometer per uur wordt gereden, ligt vlak bij het VUmc en is een belangrijke route voor ambulances, zo zei ze bijvoorbeeld.
XR wil ondanks de oproep en het verbod doorgaan met de actie. Ook willen de actievoerders niet op de door de gemeente aangeboden alternatieve locatie gaan staan, een grasveld naast de Amstelveenseweg. Wel zal er naast de A10 een demonstratie zijn voor supporters die de snelweg niet op willen. "Naar verwachting zal deze tweede A10-blokkade net zo veilig en verantwoord verlopen als de eerste", denkt XR.
Op 30 december blokkeerden de actievoerders zo'n vijf uur de A10. Ook die actie was verboden. Bijna vierhonderd mensen werden aangehouden. Donderdag maakte het OM bekend dat zes mensen die meededen een boete van 200 euro hebben gekregen, voor "het gevaar dat ze op de weg hebben veroorzaakt".
In een debat in de gemeenteraad zei Halsema onlangs dat het feit dat de klimaatactiegroep voor de tweede keer een blokkade wil houden op de A10 voor "een andere houding" zorgt bij de driehoek, en dat "op een andere manier proportionaliteit wordt gewogen". Verder wilde ze niet vooruitlopen op hoe er wordt opgetreden bij de demonstratie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het treinverkeer tussen Rotterdam en Delft Campus kan twee uur eerder worden hervat dan gedacht, meldt ProRail. De herstelwerkzaamheden aan de infrastructuur bij Rotterdam-Delfshaven, waar zaterdag sprake was van brandstichting, zijn sneller gegaan dan gepland. Vanaf 21.00 uur kunnen er weer treinen rijden op het traject.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het nationaal pro-Palestijns protest in Amsterdam loopt ten einde. Op de Dam in Amsterdam arriveerden rond 17.15 uur ongeveer duizend demonstranten die meeliepen in een mars door de binnenstad.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelnemers van het nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam zijn rond 15.30 uur begonnen aan een mars door de binnenstad, ziet een ANP-verslaggever. Het gaat om ongeveer duizend demonstranten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen nemen zondagmiddag deel aan een nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam, ziet een ANP-verslaggever. Op borden en spandoeken staan diverse teksten, zoals 'Stop the Genocide', 'Free Palestine' en 'Mensenrechten gelden ook voor Palestijnen'. Ook zijn er veel Palestijnse vlaggen te zien.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ina Klaassen, directeur van Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam, is zondag overleden. Ze was ernstig ziek. In mei legde ze haar werkzaamheden neer.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 demonstranten houden in het centrum van Amsterdam een stille tocht waarmee ze aandacht vragen voor het dodelijke geweld tegen kinderen in Gaza. De stille tocht onder leiding van Amnesty International begon op het Amstelveld en eindigt op de Dam. Daar sluit de groep zich om 14.00 uur aan bij een nationaal pro-Palestijns protest.
8 uur geledenALMERE (ANP) - De politie is bezig met een onderzoek naar de meldingen van incidenten tijdens de Pridewalk in Almere afgelopen vrijdag. Volgens een woordvoerder wordt daarbij onder meer naar beelden gekeken.
8 uur geleden