Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatactivisten voeren actie bij hoofdkantoor ING

Klimaatactivisten voeren actie bij hoofdkantoor ING

AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactivisten van Milieudefensie, Extinction Rebellion en Fossielvrij NL gaan zondag actievoeren bij het hoofdkantoor van ING in Amsterdam in aanloop naar de aandeelhoudersvergadering van de bank een dag later, waar eveneens protesten zijn gepland. De actievoerders eisen onder meer dat ING stopt met fossiele investeringen en het "financieren van de klimaatcrisis".

Bij het protest bij het ING-kantoor in Amsterdam-Zuidoost zijn onder meer muziekoptredens, kraampjes, sprekers en workshops. Er worden honderden deelnemers verwacht bij die manifestatie met de naam "Tem de Leeuw". De actie wordt gesteund door meer organisaties, waaronder Oxfam Novib en Greenpeace. Het protest begint om 14.00 uur.

"ING is van alle Nederlandse financiële instellingen met afstand de grootste financier van fossiele brandstoffen. Daarmee verergert ING de klimaatcrisis. Terwijl de bank grote winsten maakt, zijn het de mensen in het mondiale zuiden die hun leefgebieden verwoest zien worden. En er vallen zelfs doden, zoals bij de overstromingen in Pakistan", aldus Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong en woordvoerder van de gezamenlijke actie.

Fossiele bedrijven

De organisaties stellen dat ING vorig jaar met 5,2 miljard dollar fossiele bedrijven heeft gefinancierd. "De schade die ING met hun broeikasgassen veroorzaakt houdt zich natuurlijk niet aan landsgrenzen en is daarom op twee manieren grensoverschrijdend te noemen. Zowel op het gebied van mensenrechten en de CO2 die ze uitstoten", stelt Oussoren.

De aandeelhoudersvergadering van ING op maandag is verplaatst naar het Muziekgebouw aan ’t IJ vanwege de komst van klimaatactivisten. Daardoor is een grotere locatie nodig. Milieuactivisten met een aandeel ING hebben aangekondigd vragen te stellen over het klimaatbeleid.

Klimaatdoelstelling

ING laat weten gecommitteerd te zijn aan "de meest ambitieuze doelstelling van Parijs om de opwarming van de aarde te beperken tot maximaal 1,5 graad en een balans te zoeken in de energiestrategie tussen de noodzaak om deze klimaatdoelstelling te halen, de noodzaak dat energie betaalbaar blijft en de noodzaak om de continuïteit van de energievoorziening te waarborgen".

Volgens de bank is er wel "een transitieperiode nodig om de huidige fossiel aangedreven economie voortvarend maar stapsgewijs over te laten gaan naar een duurzamere, door hernieuwbare energie aangedreven samenleving". "We waarderen het dat klimaatactivisten ons scherp houden en we gaan graag de dialoog aan over de praktische invulling van wetenschappelijke klimaatscenario’s", aldus ING.

Meer uit Binnenland

Dode en zwaargewonde bij schietincident in Rotterdam-Oost

ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.

9 uur geleden
Arnhem: handhaving openbare orde is geen taak van supporters

ARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.

12 uur geleden
Verdachte van ombrengen Hajar blijft vastzitten

AMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.

15 uur geleden
Drie aanhoudingen na gestaakt duel Cambuur - Go Ahead Eagles

LEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.

15 uur geleden
Aantal gemeenten onder toezicht om asielopvang stijgt naar 74

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.

16 uur geleden
Deel Friese politiek pleit voor financiële steun zeehondenopvang

LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.

18 uur geleden
Aanpassingen box 3 zijn niet verantwoord, oordeelt Raad van State

DEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".

20 uur geleden