Klimaatactivisten nu ook tunnelbak A12 in, amper politie aanwezig
DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) zijn woensdagmiddag ook de tunnelbak van de A12 in Den Haag ingelopen om hun punt te maken. De politie is ditmaal nauwelijks aanwezig. De enkele agenten die er wel zijn laten de actievoerders begaan. De afgelopen tweeënhalve week hield de politie de activisten steeds tegen op het stuk weg naast het Malieveld en kwamen ze de tunnel niet in.
Een politiewoordvoerder bevestigt dat er minder agenten zijn bij de inmiddels dagelijkse blokkade. Op de vraag waarom dat zo is, antwoordt de zegsman dat dat een beslissing is die elke dag wordt afgewogen. "We hebben dit in overleg met onder andere de burgemeester gedaan." De situatie is volgens de zegsman nu "even bevroren". "Actievoerders zijn op de snelweg. We gaan kijken hoe dat verder verloopt." De woordvoerder zegt dat het beëindigen van de blokkade nog steeds een heel belangrijke opdracht is van de burgemeester. Over hoe de blokkade wordt beëindigd, wil de politiewoordvoerder nog geen uitspraken doen.
Tientallen mensen zitten en liggen op het wegdek van de A12, ziet een ANP-verslaggever. Waar de afgelopen weken vaak tientallen agenten werden ingezet, staat er nu maar een handvol. De snelweg is door de actie afgesloten richting het centrum van Den Haag. De stad in richting het Malieveld kan het verkeer er nog wel langs.
Fossiele subsidies
Het is dag 19 van het protest. Dat is gericht tegen 'fossiele subsidies'. Daaronder verstaan de actievoerders alle regelingen waarmee de overheid het gebruik van fossiele brandstoffen bevoordeelt. Doordat de demonstranten nu een stukje de tunnel in zijn gelopen, kunnen ze hun protest ongeveer ter hoogte van de tijdelijke Tweede Kamer houden. Aan de overkant van de weg is ook het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.
XR is van plan de acties vol te houden totdat de politiek heeft besloten de subsidies af te schaffen. Dat lijkt op korte termijn onwaarschijnlijk, want het kabinet is demissionair en een dergelijk besluit zou inhouden dat de begroting voor tientallen miljarden euro's per jaar moet worden verbouwd. Volgens een eigen inventarisatie die het kabinet op Prinsjesdag uitbracht, tellen alle belastingkortingen, accijnsvrijstellingen en andere regelingen op tot een bedrag tussen de 39,7 miljard en 46,4 miljard euro per jaar.
Ook de gemeente laat net als op de andere dagen weten dat het blokkeren van de snelweg verboden is. "De actievoerders moeten dus vertrekken. Demonstreren kan vandaag op het Malieveld", aldus de gemeente op X, het voormalige Twitter.
Meer uit Binnenland
EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
4 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
5 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.
6 uur geleden