Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatactivisten nu ook tunnelbak A12 in, amper politie aanwezig

Klimaatactivisten nu ook tunnelbak A12 in, amper politie aanwezig

DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) zijn woensdagmiddag ook de tunnelbak van de A12 in Den Haag ingelopen om hun punt te maken. De politie is ditmaal nauwelijks aanwezig. De enkele agenten die er wel zijn laten de actievoerders begaan. De afgelopen tweeënhalve week hield de politie de activisten steeds tegen op het stuk weg naast het Malieveld en kwamen ze de tunnel niet in.

Een politiewoordvoerder bevestigt dat er minder agenten zijn bij de inmiddels dagelijkse blokkade. Op de vraag waarom dat zo is, antwoordt de zegsman dat dat een beslissing is die elke dag wordt afgewogen. "We hebben dit in overleg met onder andere de burgemeester gedaan." De situatie is volgens de zegsman nu "even bevroren". "Actievoerders zijn op de snelweg. We gaan kijken hoe dat verder verloopt." De woordvoerder zegt dat het beëindigen van de blokkade nog steeds een heel belangrijke opdracht is van de burgemeester. Over hoe de blokkade wordt beëindigd, wil de politiewoordvoerder nog geen uitspraken doen.

Tientallen mensen zitten en liggen op het wegdek van de A12, ziet een ANP-verslaggever. Waar de afgelopen weken vaak tientallen agenten werden ingezet, staat er nu maar een handvol. De snelweg is door de actie afgesloten richting het centrum van Den Haag. De stad in richting het Malieveld kan het verkeer er nog wel langs.

Fossiele subsidies

Het is dag 19 van het protest. Dat is gericht tegen 'fossiele subsidies'. Daaronder verstaan de actievoerders alle regelingen waarmee de overheid het gebruik van fossiele brandstoffen bevoordeelt. Doordat de demonstranten nu een stukje de tunnel in zijn gelopen, kunnen ze hun protest ongeveer ter hoogte van de tijdelijke Tweede Kamer houden. Aan de overkant van de weg is ook het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.

XR is van plan de acties vol te houden totdat de politiek heeft besloten de subsidies af te schaffen. Dat lijkt op korte termijn onwaarschijnlijk, want het kabinet is demissionair en een dergelijk besluit zou inhouden dat de begroting voor tientallen miljarden euro's per jaar moet worden verbouwd. Volgens een eigen inventarisatie die het kabinet op Prinsjesdag uitbracht, tellen alle belastingkortingen, accijnsvrijstellingen en andere regelingen op tot een bedrag tussen de 39,7 miljard en 46,4 miljard euro per jaar.

Ook de gemeente laat net als op de andere dagen weten dat het blokkeren van de snelweg verboden is. "De actievoerders moeten dus vertrekken. Demonstreren kan vandaag op het Malieveld", aldus de gemeente op X, het voormalige Twitter.

Meer uit Binnenland

Protest bij GelreDome tegen komst rapper Ye

ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem is een protest tegen de komst van rapper Ye. De Amerikaanse artiest treedt zaterdagavond op in het stadion. In een speciaal ingericht demonstratievak ter hoogte van ingang Noord worden banners getoond met onder meer waarschuwingen.

34 minuten geleden
Geen noodpaspoorten afgegeven door storing

DEN HAAG (ANP) - Mensen die op reis gaan, kunnen zaterdag geen noodpaspoort krijgen. De Koninklijke Marechaussee kan die niet verstrekken door een landelijke storing. Het is niet bekend wat de oorzaak van de storing is en hoelang het duurt om die te verhelpen.

1 uur geleden
Politie Amsterdam ziet meer geweld van mensen zonder perspectief

AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet de afgelopen jaren een toename van incidenten in de binnenstad van Amsterdam met mensen die 'gevoelsmatig weinig tot niets meer te verliezen hebben'. De politie meldt dit na berichtgeving van Het Parool. "Dit uit zich in overlastgevend gedrag, maar ook in winkeldiefstallen, bedreigingen, intimidaties en geweld", schrijft de politie in een schriftelijke reactie.

5 uur geleden
Marcouch wil met rapper Ye naar Holocaustmuseum

ARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.

9 uur geleden
Politie betrapt daders van plofkraak in Vlaardingen op heterdaad

VLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.

11 uur geleden
Auto rijdt woning in Kerkrade binnen, twee gewonden

KERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

14 uur geleden
Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

16 uur geleden