Klimaatactivisten niet welkom op A12, maar ook niet op Malieveld
DEN HAAG (ANP) - Aanhangers van Extinction Rebellion mogen, net als bij eerdere snelwegblokkades, niet de snelweg A12 in Den Haag blokkeren. Maar ze zijn deze keer ook niet welkom op het Malieveld ernaast, waar ze een steundemonstratie willen houden. Alle betogers moeten naar de Laan van Reagan en Gorbatsjov gaan, tegenover station Den Haag Centraal. Burgemeester Jan van Zanen heeft die beperkingen donderdag aangekondigd.
Extinction Rebellion wil vanaf volgende week elke dag de Utrechtsebaan blokkeren. Dat is het stuk van de A12 door Den Haag. Het tracé loopt langs de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Activisten willen het verkeer platleggen uit protest tegen de steun van de overheid voor de fossiele industrie.
Het was de bedoeling dat er volgende week zaterdag en zondag een podium en een foodtruck zouden worden neergezet naast de A12. Zangeressen Merol, Sophie Straat en Lakshmi en punkrockband Hang Youth zouden daar optreden. De organisatoren, onder wie Milieudefensie en Greenpeace, hebben de gemeente laten weten dat ze 15.000 deelnemers verwachten. Volgens Van Zanen is het Malieveld dan niet beschikbaar, omdat daar de Tong Tong Fair wordt gehouden met ongeveer 10.000 bezoekers.
Videoscherm
De organisatoren van de supportdemonstratie hebben besloten het podium en de foodtruck te plaatsen op de plek die de gemeente heeft aangewezen. Wel proberen ze een videoscherm naast de A12 te zetten, zodat de snelwegblokkeerders het steunprotest kunnen zien. "Wij doen dit om Extinction Rebellion te steunen, maar dat gaat moeilijk als je honderden meters van elkaar verwijderd bent. Afblazen vonden we onverantwoord, omdat mensen misschien niet de boodschap krijgen dat het niet door zou gaan", laat een woordvoerder weten.
Extinction Rebellion heeft de Utrechtsebaan al zeven keer eerder geblokkeerd. Daarbij zijn vele honderden deelnemers gearresteerd. Van Zanen noemt dat "zeer zorgelijk en onacceptabel". Als dat volgende week weer gebeurt, en daar dan ook nog duizenden medestanders naast staan, wordt het werk van de agenten nog moeilijker, aldus de burgemeester. Een supportdemonstratie zorgt volgens Van Zanen "voor extra massa", verkleint de werkruimte van agenten en vormt een gevaar voor "politiemedewerkers, de medewerkers van de overige hulpdiensten, uw demonstranten, de actievoerders op de A12 en overige omstanders".
Meer uit Binnenland
MAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De volledige raad van toezicht van Milieudefensie is opgestapt. De toezichthouders van de milieuorganisatie wisten al sinds 2015 dat oud-directeur Donald Pols vroeger actief was bij een extreemrechtse Zuid-Afrikaanse studentenbeweging, maar deden daar niets mee. Dat leidde tot "veel onrust" en "een gebrek aan vertrouwen", laten de leden van de raad donderdag weten. Ze willen met hun vertrek de rust helpen herstellen.
8 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft zich aangesloten bij het verzoek van Zweden om Russische toeristen te weren uit de EU. Dat "verzoek is terecht", zei minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) donderdag in Luxemburg.
9 uur geleden