Klimaatactivisten niet welkom op A12, maar ook niet op Malieveld
DEN HAAG (ANP) - Aanhangers van Extinction Rebellion mogen, net als bij eerdere snelwegblokkades, niet de snelweg A12 in Den Haag blokkeren. Maar ze zijn deze keer ook niet welkom op het Malieveld ernaast, waar ze een steundemonstratie willen houden. Alle betogers moeten naar de Laan van Reagan en Gorbatsjov gaan, tegenover station Den Haag Centraal. Burgemeester Jan van Zanen heeft die beperkingen donderdag aangekondigd.
Extinction Rebellion wil vanaf volgende week elke dag de Utrechtsebaan blokkeren. Dat is het stuk van de A12 door Den Haag. Het tracé loopt langs de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Activisten willen het verkeer platleggen uit protest tegen de steun van de overheid voor de fossiele industrie.
Het was de bedoeling dat er volgende week zaterdag en zondag een podium en een foodtruck zouden worden neergezet naast de A12. Zangeressen Merol, Sophie Straat en Lakshmi en punkrockband Hang Youth zouden daar optreden. De organisatoren, onder wie Milieudefensie en Greenpeace, hebben de gemeente laten weten dat ze 15.000 deelnemers verwachten. Volgens Van Zanen is het Malieveld dan niet beschikbaar, omdat daar de Tong Tong Fair wordt gehouden met ongeveer 10.000 bezoekers.
Videoscherm
De organisatoren van de supportdemonstratie hebben besloten het podium en de foodtruck te plaatsen op de plek die de gemeente heeft aangewezen. Wel proberen ze een videoscherm naast de A12 te zetten, zodat de snelwegblokkeerders het steunprotest kunnen zien. "Wij doen dit om Extinction Rebellion te steunen, maar dat gaat moeilijk als je honderden meters van elkaar verwijderd bent. Afblazen vonden we onverantwoord, omdat mensen misschien niet de boodschap krijgen dat het niet door zou gaan", laat een woordvoerder weten.
Extinction Rebellion heeft de Utrechtsebaan al zeven keer eerder geblokkeerd. Daarbij zijn vele honderden deelnemers gearresteerd. Van Zanen noemt dat "zeer zorgelijk en onacceptabel". Als dat volgende week weer gebeurt, en daar dan ook nog duizenden medestanders naast staan, wordt het werk van de agenten nog moeilijker, aldus de burgemeester. Een supportdemonstratie zorgt volgens Van Zanen "voor extra massa", verkleint de werkruimte van agenten en vormt een gevaar voor "politiemedewerkers, de medewerkers van de overige hulpdiensten, uw demonstranten, de actievoerders op de A12 en overige omstanders".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
5 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
8 uur geleden