Klimaatactivisten gooien soep tegen Van Gogh-schilderij in Rome
ROME (ANP) - Klimaatactivisten hebben vrijdag soep gegooid tegen een Van Gogh-schilderij in Rome, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Het werk van de Nederlandse kunstenaar hangt in het museum Palazzo Bonaparte en heet De zaaier.
Het schilderij is volgens ANSA niet door de groentesoep beschadigd omdat het wordt beschermd door glas. Na het gooien van de soep lijmden drie activisten zich vast aan de muur. De beveiliging zou direct na het protest in actie zijn gekomen en de ruimte waar de Van Gogh hangt hebben afgesloten voor publiek.
Het werk in Rome komt uit 1888 en is uitgeleend door het Kröller-Müller Museum in Otterlo. Van Gogh heeft in totaal meer dan dertig tekeningen en schilderijen met het thema zaaiers op zijn naam staan.
Ultima Generazione
Ultima Generazione (Laatste Generatie), een afsplitsing van Extinction Rebellion, zou achter de actie zitten. Volgens ANSA lijmden activisten van deze groep zich eerder aan een kunstwerk van Sandro Botticelli. Activisten wereldwijd vragen de laatste maanden aandacht voor de klimaatcrisis door wereldberoemde kunstwerken bij hun acties te betrekken.
Een ander schilderij van Vincent van Gogh was onlangs in Londen doelwit van een klimaatactie van Just Stop Oil. Tegen dat schilderij, Zonnebloemen, werd tomatensoep gegooid. In Nederland ging het onlangs om het Meisje met de parel van Johannes Vermeer. Beide schilderijen bleven onbeschadigd omdat ze worden beschermd door glas.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
6 uur geleden