Klimaatactivisten demonstreren op Malieveld en willen A12 op
DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten gaan zaterdag op twee manieren demonstreren in Den Haag. Actiegroep Extinction Rebellion (XR) is wederom van plan de A12 te blokkeren, al mag dat niet van burgemeester Jan van Zanen. Tegelijkertijd organiseert de groep samen met andere organisaties een 'protestival' op het Malieveld, de aangewezen plek voor demonstraties in Den Haag.
Het protest op de A12 is gericht tegen fossiele subsidies. De betoging op het Malieveld draait om 'klimaatrechtvaardigheid' en richt zich tegen de nieuwe rechtse regeringscoalitie. XR trekt hier samen op met organisaties als Fossielvrij NL en MiGreat.
"De plannen van het nieuwe kabinet zijn niet alleen rampzalig voor het klimaatbeleid, maar ook op veel andere gebieden. Of het nu om asiel en migratie gaat, om woningbouw of om bescherming van de rechten van gemarginaliseerde groepen", stelt XR. De actiegroep blokkeerde dinsdag, toen het nieuwe kabinet werd beëdigd, ook al enkele uren de A12 ter hoogte van de Tweede Kamer. Het duurde zo'n drie uur voordat de politie die blokkade helemaal had beëindigd.
XR is onder meer boos over uitspraken die PVV-minister Marjolein Faber in het verleden heeft gedaan over klimaatverandering, waar de mens volgens haar geen invloed op heeft. Die mening staat haaks op de bevindingen van klimaatwetenschappers. Zo noemt het VN-panel van klimaatwetenschappers IPCC de menselijke invloed op de huidige opwarming "onmiskenbaar".
Meer uit Binnenland
ACCRA (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten heeft het Nederlandse verzoek om Jos Leijdekkers uit te leveren opnieuw "duidelijk overgebracht" aan de Sierra Leoonse minister van Binnenlandse Zaken, Morie Lengor. Dat deed de demissionaire VVD-minister op een topoverleg over drugscriminaliteit in Ghana, zei hij in een telefoongesprek tegen het ANP. "Nederland laat dit onderwerp niet los."
4 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank in Lelystad celstraffen tot 25 jaar geëist tegen de drie verdachten van de moord op de 18-jarige Ryan Al Najjar. Het gaat om haar vader (53) en twee broers (23 en 25).
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - NRC rectificeert de berichtgeving over voormalig D66-informateur Hans Wijers. De krant zegt niet in te kunnen staan voor de totstandkoming van het artikel waarin de krant beweerde dat Wijers VVD-leider Dilan Yeşilgöz een leugenaar had genoemd. De onderbouwing van dit verwijt is volgens hoofdredacteur Patricia Veldhuis niet meer houdbaar.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Een groep prominente Afro-Surinamers eist dat koning Willem-Alexander en koningin Máxima een krans leggen bij het standbeeld van Kwakoe, het slavernijmonument in Paramaribo. Het koningspaar brengt volgende week een staatsbezoek aan Suriname. Een bezoek aan Kwakoe is vooralsnog niet opgenomen in het programma.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.
10 uur geleden