Klimaatactivisten blokkeren weg bij provinciehuis in Haarlem
HAARLEM (ANP) - Klimaatactivisten blokkeren vrijdagmiddag een weg langs het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. Extinction Rebellion (XR) en de actiegroep Kappen met Kolen willen daarmee hun eis dat de provincie de vergunning van beide kooksgasfabrieken van Tata Steel intrekt kracht bijzetten. Zij verwachten tussen de honderd en tweehonderd actievoerders. Die arriveerden met trommels en spandoeken met teksten als 'schone lucht voor iedereen" 'kappen met kolen' en 'stop Tata'.
De blokkade van de Paviljoenslaan (N205) begon rond 13.00 uur. Kort daarvoor hadden verkeersregelaars het stukje weg al afgezet met hekken. XR zegt eventuele overlast te betreuren en is blij dat politie en gemeente de actie faciliteren. "Dat voorkomt discussie met automobilisten", aldus een woordvoerder.
In het Haarlemmerhoutpark tegenover het provinciehuis staan sprekers en optredens gepland. De gemeente Haarlem is voorbereid, zegt een woordvoerder over de aangemelde actie. "Onze eerste prioriteit is de verkeersveiligheid." Het terrein van het provinciehuis is afgesloten.
'Vriendelijk'
"We zien geen andere mogelijkheid om de provincie duidelijk te maken hoezeer we ons in de steek gelaten voelen door onze eigen overheid", aldus de woordvoerder van XR. De fabrieken zijn verouderd, lekken, stoten gifwolken uit en hadden daarom al lang gesloten moeten zijn, vinden de activisten. Zij roepen Noord-Holland op snel in actie te komen. "Anders zal het niet bij één blokkade blijven."
De actiegroepen hadden in februari geëist dat de provincie de vergunningen vóór 12 april zou intrekken, omdat de installaties al jaren niet meer aan de eisen voldoen. "De provincie kan niet zomaar een vergunning intrekken", reageert verantwoordelijk gedeputeerde Jeroen Olthof. Hij sprak woensdag met actievoerders. "Dat was vriendelijk, maar we zijn geen meter opgeschoten", aldus de XR-woordvoerder.
Meebetalen
De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied onderzoekt ondertussen wat de mogelijkheden zijn voor sluiting. De resultaten worden op korte termijn verwacht.
Kooksgasfabriek 2 gaat uiterlijk in 2029 dicht, staat in de verduurzamingsplannen van de staalfabriek in IJmuiden. Die sluit eerdere sluiting niet uit, maar dat is onderdeel van maatwerkafspraken waarover gesproken wordt met de rijksoverheid. Die wil in ruil voor vergroening fors meebetalen. Een expertgroep, onder leiding van hoogleraar Marcel Levi, adviseerde onlangs de fabriek zo snel mogelijk te sluiten in verband met de gezondheidsrisico's.
Meer uit Binnenland
GRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.
27 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Een 15-jarig meisje uit Oegstgeest is zondag overleden tijdens de halve marathon in Leiden. De organisatie van hardloopevenement Leiden Marathon meldt dat de jonge deelneemster onwel werd op de hoek van de Lage Rijndijk en de Herensingel. "Het meisje is ter plekke behandeld, maar kon niet worden gered." Waardoor ze onwel werd, is onbekend.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Rotterdam bereidt zich voor op de komst van het Nederlandse cruiseschip Hondius. Nadat alle passagiers van boord zijn op Tenerife, vaart het schip door naar de haven in de Maasstad. Wanneer het precies arriveert, is nog niet bekend. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat dit aan het einde van de week zal zijn.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Een deelnemer van hardloopevenement Leiden Marathon is zondag overleden. De politie bevestigt dat, maar heeft verder geen informatie over de doodsoorzaak en de overledene.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft in totaal 26 mensen aangehouden bij een protest tegen noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn. Betogers bekogelden zaterdagavond onder meer de politie met vuurwerk, hinderden het verkeer en belaagden een voertuig, somt de politie op. Een 58-jarige man uit Apeldoorn werd opgepakt voor mishandeling van een boa van de gemeente.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De medische controle van de Nederlandse opvarenden van de m/v Hondius is afgerond, meldt het ministerie van Volksgezondheid zondag. Ze zullen naar verwachting om 14.30 uur plaatselijke tijd met het vliegtuig van Tenerife naar Eindhoven vertrekken. Het is op Tenerife een uur vroeger dan in Nederland.
2 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Op de slaapkamer van een 23-jarige Zutphenaar heeft de politie begin mei 340.000 euro cash, drugs en onder andere een gasalarmpistool gevonden. De politie deed onderzoek nadat de man eerder in een park was gezien bij een kennelijk heimelijke overdracht van vermoedelijk drugs. Dat maakte de politie zondag bekend.
3 uur geleden