Klimaatactivisten blokkeren weg bij provinciehuis in Haarlem
HAARLEM (ANP) - Klimaatactivisten blokkeren vrijdagmiddag een weg langs het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. Extinction Rebellion (XR) en de actiegroep Kappen met Kolen willen daarmee hun eis dat de provincie de vergunning van beide kooksgasfabrieken van Tata Steel intrekt kracht bijzetten. Zij verwachten tussen de honderd en tweehonderd actievoerders. Die arriveerden met trommels en spandoeken met teksten als 'schone lucht voor iedereen" 'kappen met kolen' en 'stop Tata'.
De blokkade van de Paviljoenslaan (N205) begon rond 13.00 uur. Kort daarvoor hadden verkeersregelaars het stukje weg al afgezet met hekken. XR zegt eventuele overlast te betreuren en is blij dat politie en gemeente de actie faciliteren. "Dat voorkomt discussie met automobilisten", aldus een woordvoerder.
In het Haarlemmerhoutpark tegenover het provinciehuis staan sprekers en optredens gepland. De gemeente Haarlem is voorbereid, zegt een woordvoerder over de aangemelde actie. "Onze eerste prioriteit is de verkeersveiligheid." Het terrein van het provinciehuis is afgesloten.
'Vriendelijk'
"We zien geen andere mogelijkheid om de provincie duidelijk te maken hoezeer we ons in de steek gelaten voelen door onze eigen overheid", aldus de woordvoerder van XR. De fabrieken zijn verouderd, lekken, stoten gifwolken uit en hadden daarom al lang gesloten moeten zijn, vinden de activisten. Zij roepen Noord-Holland op snel in actie te komen. "Anders zal het niet bij één blokkade blijven."
De actiegroepen hadden in februari geëist dat de provincie de vergunningen vóór 12 april zou intrekken, omdat de installaties al jaren niet meer aan de eisen voldoen. "De provincie kan niet zomaar een vergunning intrekken", reageert verantwoordelijk gedeputeerde Jeroen Olthof. Hij sprak woensdag met actievoerders. "Dat was vriendelijk, maar we zijn geen meter opgeschoten", aldus de XR-woordvoerder.
Meebetalen
De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied onderzoekt ondertussen wat de mogelijkheden zijn voor sluiting. De resultaten worden op korte termijn verwacht.
Kooksgasfabriek 2 gaat uiterlijk in 2029 dicht, staat in de verduurzamingsplannen van de staalfabriek in IJmuiden. Die sluit eerdere sluiting niet uit, maar dat is onderdeel van maatwerkafspraken waarover gesproken wordt met de rijksoverheid. Die wil in ruil voor vergroening fors meebetalen. Een expertgroep, onder leiding van hoogleraar Marcel Levi, adviseerde onlangs de fabriek zo snel mogelijk te sluiten in verband met de gezondheidsrisico's.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
4 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
11 uur geleden