Klimaatactivisten blokkeren weg bij provinciehuis in Haarlem
HAARLEM (ANP) - Klimaatactivisten blokkeren vrijdagmiddag een weg langs het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. Extinction Rebellion (XR) en de actiegroep Kappen met Kolen willen daarmee hun eis dat de provincie de vergunning van beide kooksgasfabrieken van Tata Steel intrekt kracht bijzetten. Zij verwachten tussen de honderd en tweehonderd actievoerders. Die arriveerden met trommels en spandoeken met teksten als 'schone lucht voor iedereen" 'kappen met kolen' en 'stop Tata'.
De blokkade van de Paviljoenslaan (N205) begon rond 13.00 uur. Kort daarvoor hadden verkeersregelaars het stukje weg al afgezet met hekken. XR zegt eventuele overlast te betreuren en is blij dat politie en gemeente de actie faciliteren. "Dat voorkomt discussie met automobilisten", aldus een woordvoerder.
In het Haarlemmerhoutpark tegenover het provinciehuis staan sprekers en optredens gepland. De gemeente Haarlem is voorbereid, zegt een woordvoerder over de aangemelde actie. "Onze eerste prioriteit is de verkeersveiligheid." Het terrein van het provinciehuis is afgesloten.
'Vriendelijk'
"We zien geen andere mogelijkheid om de provincie duidelijk te maken hoezeer we ons in de steek gelaten voelen door onze eigen overheid", aldus de woordvoerder van XR. De fabrieken zijn verouderd, lekken, stoten gifwolken uit en hadden daarom al lang gesloten moeten zijn, vinden de activisten. Zij roepen Noord-Holland op snel in actie te komen. "Anders zal het niet bij één blokkade blijven."
De actiegroepen hadden in februari geëist dat de provincie de vergunningen vóór 12 april zou intrekken, omdat de installaties al jaren niet meer aan de eisen voldoen. "De provincie kan niet zomaar een vergunning intrekken", reageert verantwoordelijk gedeputeerde Jeroen Olthof. Hij sprak woensdag met actievoerders. "Dat was vriendelijk, maar we zijn geen meter opgeschoten", aldus de XR-woordvoerder.
Meebetalen
De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied onderzoekt ondertussen wat de mogelijkheden zijn voor sluiting. De resultaten worden op korte termijn verwacht.
Kooksgasfabriek 2 gaat uiterlijk in 2029 dicht, staat in de verduurzamingsplannen van de staalfabriek in IJmuiden. Die sluit eerdere sluiting niet uit, maar dat is onderdeel van maatwerkafspraken waarover gesproken wordt met de rijksoverheid. Die wil in ruil voor vergroening fors meebetalen. Een expertgroep, onder leiding van hoogleraar Marcel Levi, adviseerde onlangs de fabriek zo snel mogelijk te sluiten in verband met de gezondheidsrisico's.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.
22 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
19 uur geleden