
Klimaatactivisten blokkeren straten in Berlijn
BERLIJN (ANP/DPA) - Klimaatactivisten hebben maandag met blokkades het verkeer in delen van het centrum van Berlijn geblokkeerd. Op meer dan dertig plekken in de Duitse hoofdstad belemmerden activisten van de actiegroep Letzte Generation het verkeer. De politie heeft meer dan veertig arrestaties verricht.
Het verkeer op een deel van de ringweg rond de stad stond muurvast nadat activisten zich aan de weg hadden vastgelijmd. De hulpdiensten en het openbaar vervoer ondervonden daarvan hinder. De Berlijnse politie zette zo’n vijfhonderd agenten in om de blokkades te beëindigen. In de loop van de ochtend was die operatie voor een groot deel afgerond.
De actiegroep stelt dat de regering onvoldoende plannen maakt om de klimaatverandering tegen te gaan en daardoor de grondwet schendt. Er zou een burgerraad moeten worden opgericht en een plan moeten worden opgesteld om de mondiale temperatuurstijging onder de 1,5 graad te houden.
Berlijn lamleggen
Letzte Generation had eerder aangegeven de hele stad af te willen sluiten. De groep zegt de campagne om Berlijn "lam te leggen" pas te stoppen als aan de eisen is voldaan. "We brengen de stad tot stilstand, zodat de regering in beweging komt", aldus een van de activisten.
Minister van Financiën Christian Lindner noemde de blokkade op Twitter ondanks het "nobele motief" niets anders dan "fysiek geweld". De liberaal stelt dat wie een ander beleid wil, een partij kan oprichten en meerderheden kan zoeken voor zijn standpunten.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties wil dat Amerikaanse sancties tegen speciaal rapporteur Francesca Albanese meteen worden teruggedraaid. "Zelfs bij grote meningsverschillen zouden VN-lidstaten inhoudelijk en constructief met elkaar in gesprek moeten gaan, in plaats van hun toevlucht te nemen tot strafmaatregelen", zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk in een verklaring.
40 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov verteld dat president Donald Trump "teleurgesteld en gefrustreerd" is over het gebrek aan voortgang in het vredesproces tussen Rusland en Oekraïne. "Hopelijk krijgen we de komende dagen meer duidelijkheid over wat het Russische standpunt is en wat hun prioriteiten zijn", zei Rubio na afloop van het gesprek. "Maar het gaat duidelijk moeizaam, zoals jullie allemaal hebben kunnen zien."
1 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De restauratie van het vijftiende-eeuwse kunstwerk Lam Gods duurt langer. Het altaarstuk van de gebroeders Van Eyck kan naar verwachting pas in de lente van 2027 weer worden bekeken in de Sint-Baafskathedraal in Gent, bleek tijdens een persmoment.
1 uur geledenGAZA (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen door Israëlische aanvallen, meldt de burgerbescherming in het gebied. Die stelde een eerder dodental bij naar 52.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afspraken gemaakt met Israël over het toelaten van meer humanitaire hulp aan Gaza, meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Deze deal betekent dat er meer grensovergangen worden geopend, dat er vrachtwagens met hulpgoederen en voedsel Gaza binnenkomen, dat de vitale infrastructuur wordt hersteld en dat hulpverleners worden beschermd", schrijft Kallas op X.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De motie van wantrouwen tegen voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is met een ruime meerderheid van het Europees Parlement verworpen. In de stemming van donderdag stemden 360 Europarlementariërs tegen en 175 voor de motie.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben afgesproken dat ze nauwer gaan samenwerken om vijanden met hun kernwapens af te schrikken. De twee naties blijven onafhankelijk opereren, maar zullen gezamenlijk reageren op "extreme dreiging" voor Europa. Ze willen overbrengen dat Europese bondgenoten op steun kunnen rekenen van de enige twee Europese kernmachten.
3 uur geleden