Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatactivisten bespuiten Brandenburger Tor in Berlijn met verf

Klimaatactivisten bespuiten Brandenburger Tor in Berlijn met verf

BERLIJN (ANP/DPA) - Klimaatactivisten van de Duitse groep Letzte Generation (Laatste Generatie) hebben oranje verf gespoten op de zes pilaren van de beroemde Brandenburger Tor in Berlijn. De politie heeft veertien mensen opgepakt.

Op beelden is te zien hoe vanaf de grond de pilaren werden beklad met verschillende kleuren verf. Volgens de actiegroep gebruikten zij brandblussers om het monument onder te spuiten. Rondom de poort, aan het einde van de bekende laan Unter den Linden, werden oranje voetafdrukken achtergelaten. De politie zegt op X, het voormalige Twitter, dat agenten konden voorkomen dat activisten op het monument zouden klimmen.

De burgemeester van de Duitse hoofdstad, Kai Wegner, uitte kritiek op het protest. "Met deze acties brengt deze groep niet alleen schade toe aan de historische Brandenburger Tor, maar ook aan ons vrije debat over de belangrijke kwesties van onze tijd en toekomst", zei hij.

Nieuwe protesten

Letzte Generation heeft een nieuwe reeks protesten aangekondigd in de Duitse hoofdstad. De activisten willen voor onbepaalde tijd straten blokkeren om zo het einde van het gebruik van fossiele brandstoffen per 2030 af te dwingen. In Den Haag blokkeren klimaatactivisten zondag voor de negende dag op rij de A12.

Er zijn in totaal al 2860 rechtszaken tegen klimaatdemonstranten in Berlijn aangespannen. Dat vertelde het Openbaar Ministerie desgevraagd aan persbureau dpa. Het overgrote deel van die zaken draait om leden van Letzte Generation, in enkele honderden gevallen gaat het om leden van Extinction Rebellion. Sommige activisten staan in meerdere zaken terecht. In 143 zaken zijn er al uitspraken geweest en in twee gevallen werden gevangenisstraffen opgelegd.

Meer uit Buitenland

Venezuela krijgt 'volledige steun' Rusland in conflict met VS

CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.

13 minuten geleden
Laatste leerlingen massagijzeling Nigeriaanse kostschool vrij

ABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.

1 uur geleden
Chris Rea (74), bekend van Driving Home For Christmas, overleden

LONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.

1 uur geleden
Rusland: onderhandelingen over Oekraïne verlopen moeizaam

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.

2 uur geleden
Denemarken ontbiedt Amerikaanse ambassadeur om Groenland-gezant

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Duitsland telde dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten

BERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.

6 uur geleden
Thailand: bestand met Cambodja werd overhaast voor Trump

BANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.

8 uur geleden