Klimaatactivisten bekladden graf van Charles Darwin
LONDEN (ANP/RTR) - Klimaatactivisten van Just Stop Oil hebben het graf van de Britse natuuronderzoeker Charles Darwin in Westminster Abbey beklad. De actievoerders gebruikten oranje krijtspray om "1,5 is dood" op de marmeren grafsteen te schrijven.
Dat cijfer verwijst naar het nieuws dat de gemiddelde temperatuur in een kalenderjaar voor het eerst meer dan anderhalve graad is gestegen ten opzichte van pre-industriële tijden. De actiegroep zegt dat Darwin, beroemd om zijn evolutietheorie, "zich in zijn graf zou omdraaien door het besef dat we in de zesde massa-extinctie zitten".
De politie meldt dat twee vrouwen zijn opgepakt op verdenking van het veroorzaken van schade in Westminster Abbey. "De politie werd om 10.00 uur gebeld na meldingen dat de vrouwen door beveiliging waren aangehouden", staat in een verklaring op X. Het tweetal is overgebracht naar een politiebureau.
Grote zorgen
De in 1882 overleden Darwin ligt in Westminster Abbey begraven bij andere wetenschappers, onder wie Isaac Newton en Stephen Hawking. Just Stop Oil voert vaker actie op bekende locaties. Activisten gooiden onder meer soep naar werken van Van Gogh.
De activisten maken zich grote zorgen om de opwarming van de aarde en willen dat wordt gestopt met het gebruik van fossiele brandstoffen. "Miljoenen mensen raken ontheemd, Californië staat in brand en we zijn driekwart van de wilde diersoorten verloren sinds de jaren zeventig."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
4 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
6 uur geleden