
Klimaatactivisten beginnen vanuit drie steden mars naar Den Haag
ARNHEM (ANP) - Vanuit Arnhem, Alkmaar en Almere vertrekken zondagochtend deelnemers aan een klimaatmars, die zes dagen later Den Haag als eindpunt heeft. De mars is een initiatief van Extinction Rebellion (XR), in aanloop naar de volgende blokkade van de snelweg A12 die de actiegroep voor volgende week zaterdag heeft aangekondigd. Volgens XR zal de mars "publieksvriendelijk en geheel binnen alle wettelijke kaders" verlopen.
Voor iedere dag hebben de activisten een traject van zo'n 20 kilometer uitgezet. De routes gaan van treinstation naar treinstation, zodat mensen die een dagje willen meelopen dat gemakkelijk kunnen doen. In mei werd een soortgelijke mars gehouden, toen alleen vanuit Arnhem.
Vanaf zaterdag 9 september wil XR dagelijks de A12 gaan blokkeren in Den Haag. Dit deel van de weg loopt langs de tijdelijke Tweede Kamer en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Daarmee is het volgens XR bij uitstek de juiste plaats voor een protest tegen de financiële voordelen die de overheid geeft op het gebruik van fossiele brandstoffen. Die brandstoffen veroorzaken veruit de meeste CO2-uitstoot en spelen daarmee een belangrijke rol in de opwarming van de aarde.
De blokkade is met het oog op de verkeersveiligheid verboden door burgemeester Jan van Zanen. XR blokkeerde de A12 al zeven keer eerder. Die acties draaiden uit op politie-ingrijpen.
Ook de rechtbank in Den Haag vindt de snelwegblokkades niet geoorloofd. De rechter deelde begin augustus nog diverse taakstraffen wegens opruiing uit aan zeven mensen die hadden opgeroepen tot deelname aan eerdere A12-acties van XR.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen dit jaar toch subsidie aanvragen voor CO2-opslag in het buitenland. Klimaatminister Sophie Hermans had in februari aangekondigd dat ze de zogeheten Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) niet zou inzetten voor buitenlandse opslag van CO2. In een brief aan de Tweede Kamer is ze daarop teruggekomen vanwege Europese staatssteunregels.
48 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NVWA en de politie hebben vrijdag ingegrepen bij een illegale slachterij op een boerderij in Noord-Limburg. Daar troffen medewerkers vier schapenkarkassen aan en heel veel slachtafval, meldt de NVWA. Acht nog levende schapen zijn overgedragen aan de dierenwelzijnsorganisatie die opvang voor ze zoekt. Dit Comité Dierennoodhulp heeft daarover afspraken met de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Draai de bezuiniging op nationale parken terug. Die oproep doet Rijksadviseur Noël van Dooren in een brief aan BBB-staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). Hij zegt "volledig overvallen" te zijn en noemt de bezuiniging "onverstandig en onbegrijpelijk".
6 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De douane heeft woensdag in de haven van Vlissingen 1102 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten verstopt in een lading fruit, meldt het Openbaar Ministerie, dat de waarde ervan schat op zo'n 27,5 miljoen euro.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie krijgt opnieuw meer tijd van de Arbeidsinspectie om de problemen met het communicatiesysteem te verhelpen. Het systeem C2000 werkt niet goed en de politie moest van de inspectie eigenlijk voor 7 juni zorgen dat de problemen die dat oplevert waren verholpen, anders moest een dwangsom worden betaald.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kan blootstelling aan de uitstoot van vliegtuigen de kans vergroten dat iemand kanker krijgt? Een grote groep organisaties vraagt de Tweede Kamer om daar onafhankelijk onderzoek naar te laten doen. De initiatiefnemers willen "dat de gezondheid van duizenden werknemers op en rond Schiphol serieus genomen wordt".
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grootste drukte op de wegen is voorbij, melden de ANWB en Rijkswaterstaat. Op het hoogtepunt vrijdagmiddag stond er ruim 1000 kilometer file op de A- en N-wegen. Volgens Rijkswaterstaat was het op de snelwegen met 670 kilometer op het drukste moment de op twee na drukste spits van het jaar.
20 uur geleden