Klimaatactie gepland bij Tata Steel ondanks noodverordening
VELSEN (ANP) - Klimaatactivisten willen zaterdag demonstreren bij Tata Steel, ondanks de noodverordening die burgemeester Frank Dales van de gemeente Velsen een dag eerder heeft afgekondigd. Hoe de demonstratie er precies uit gaat zien, wil Greenpeace niet vertellen. Volgens de burgemeester komt uit politie-informatie naar voren dat de activisten het terrein willen betreden. "Levensgevaarlijk", aldus Dales. Daarom geldt een noodverordening.
Greenpeace liet weten dat de actie nog steeds doorgaat. "Zoals altijd zal de demonstratie vreedzaam en veilig verlopen", zei een woordvoerster. Een dag eerder had de organisatie al een actiekamp opgebouwd in de buurt van Tata Steel. Greenpeace en andere actiegroepen vinden dat de "ziekmakende onderdelen" van Tata Steel moeten sluiten. Ze wijzen als voorbeeld naar incidenten met zwarte rookwolken, waarbij schadelijke stoffen vrijkomen.
De noodverordening geldt tot maandagochtend. Daarmee is het verboden om bijvoorbeeld ladders, bootjes, tonnen, scharen of tangen mee te nemen naar het terrein of in de buurt van het Tata Steel-terrein. Die kunnen immers gebruikt worden om langs de hekken te gaan of de hekken door te knippen. Ook is open vuur in de omgeving verboden. De politie en boa's mogen maatregelen treffen om de noodverordening te handhaven.
Tijdens de demonstratie van Greenpeace is er een solidariteitsdemonstratie op het strand. Daar zijn zo'n twintig organisaties bij aangesloten. Diverse mensen zullen de demonstranten toespreken en muzikanten spelen onder meer stukken van Beethoven en Grieg. Cellist Pieter Wispelwey zegt dat hij aansluit om de samenleving aan te sporen sneller te veranderen om "ziekmakende vervuiling en de opwarming van de planeet" sneller tegen te gaan. Volgens hem kan mooie muziek een zet in de goede richting geven.
Tata Steel zegt hetzelfde einddoel na te streven als de actiegroepen. Het staalbedrijf wil ook de uitstoot verminderen en staal op een groene manier produceren. "We stoppen niet voordat we onze doelen hebben bereikt", zegt directeur Hans van den Berg. "Wij willen de leefomgeving verbeteren, met concrete maatregelen en tastbare resultaten. Dat is geen loze kreet, want die omwonenden, dat zijn we ook zelf."
Meer uit Binnenland
ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Model Yfke Sturm heeft spijt van haar contact met Jeffrey Epstein. Ze zegt dat met de kennis van nu haar "eerdere betrokkenheid een ernstige inschattingsfout was". Dat laat de Nederlandse maandag weten in een schriftelijke verklaring aan RTL Boulevard. Afgelopen week werd bekend dat haar naam in zeker honderden nieuwe vrijgegeven documenten in de zogenaamde Epstein-files was opgedoken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Universiteiten zien de aanbevelingen van de Taskforce Antisemitismebestrijding als extra handvatten om Joodse studenten en medewerkers een veilige studie- en werkomgeving te geven. In een maandag verschenen rapport schrijft de taskforce onder meer dat hogeronderwijsinstellingen "duidelijker, vaker en publiekelijker" voor deze groep moeten opkomen en de sociale veiligheid van hen moeten versterken.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Vanwege de kans op gladheid heeft het KNMI de waarschuwing voor dinsdagmiddag uitgebreid naar het westen en midden van het land. Voor het noordoosten gold al code geel. Het kan dinsdagmiddag gaan ijzelen.
4 uur geleden