Klimaatactie gepland bij Tata Steel ondanks noodverordening
VELSEN (ANP) - Klimaatactivisten willen zaterdag demonstreren bij Tata Steel, ondanks de noodverordening die burgemeester Frank Dales van de gemeente Velsen een dag eerder heeft afgekondigd. Hoe de demonstratie er precies uit gaat zien, wil Greenpeace niet vertellen. Volgens de burgemeester komt uit politie-informatie naar voren dat de activisten het terrein willen betreden. "Levensgevaarlijk", aldus Dales. Daarom geldt een noodverordening.
Greenpeace liet weten dat de actie nog steeds doorgaat. "Zoals altijd zal de demonstratie vreedzaam en veilig verlopen", zei een woordvoerster. Een dag eerder had de organisatie al een actiekamp opgebouwd in de buurt van Tata Steel. Greenpeace en andere actiegroepen vinden dat de "ziekmakende onderdelen" van Tata Steel moeten sluiten. Ze wijzen als voorbeeld naar incidenten met zwarte rookwolken, waarbij schadelijke stoffen vrijkomen.
De noodverordening geldt tot maandagochtend. Daarmee is het verboden om bijvoorbeeld ladders, bootjes, tonnen, scharen of tangen mee te nemen naar het terrein of in de buurt van het Tata Steel-terrein. Die kunnen immers gebruikt worden om langs de hekken te gaan of de hekken door te knippen. Ook is open vuur in de omgeving verboden. De politie en boa's mogen maatregelen treffen om de noodverordening te handhaven.
Tijdens de demonstratie van Greenpeace is er een solidariteitsdemonstratie op het strand. Daar zijn zo'n twintig organisaties bij aangesloten. Diverse mensen zullen de demonstranten toespreken en muzikanten spelen onder meer stukken van Beethoven en Grieg. Cellist Pieter Wispelwey zegt dat hij aansluit om de samenleving aan te sporen sneller te veranderen om "ziekmakende vervuiling en de opwarming van de planeet" sneller tegen te gaan. Volgens hem kan mooie muziek een zet in de goede richting geven.
Tata Steel zegt hetzelfde einddoel na te streven als de actiegroepen. Het staalbedrijf wil ook de uitstoot verminderen en staal op een groene manier produceren. "We stoppen niet voordat we onze doelen hebben bereikt", zegt directeur Hans van den Berg. "Wij willen de leefomgeving verbeteren, met concrete maatregelen en tastbare resultaten. Dat is geen loze kreet, want die omwonenden, dat zijn we ook zelf."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
3 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.
8 uur geledenBOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het overlijden van Koos Postema heeft tot veel reacties geleid uit media en politiek. Zondag werd bekend dat de radio- en tv-presentator op 93-jarige leeftijd is overleden.
10 uur geleden