Klimaatactie gepland bij Tata Steel ondanks noodverordening
VELSEN (ANP) - Klimaatactivisten willen zaterdag demonstreren bij Tata Steel, ondanks de noodverordening die burgemeester Frank Dales van de gemeente Velsen een dag eerder heeft afgekondigd. Hoe de demonstratie er precies uit gaat zien, wil Greenpeace niet vertellen. Volgens de burgemeester komt uit politie-informatie naar voren dat de activisten het terrein willen betreden. "Levensgevaarlijk", aldus Dales. Daarom geldt een noodverordening.
Greenpeace liet weten dat de actie nog steeds doorgaat. "Zoals altijd zal de demonstratie vreedzaam en veilig verlopen", zei een woordvoerster. Een dag eerder had de organisatie al een actiekamp opgebouwd in de buurt van Tata Steel. Greenpeace en andere actiegroepen vinden dat de "ziekmakende onderdelen" van Tata Steel moeten sluiten. Ze wijzen als voorbeeld naar incidenten met zwarte rookwolken, waarbij schadelijke stoffen vrijkomen.
De noodverordening geldt tot maandagochtend. Daarmee is het verboden om bijvoorbeeld ladders, bootjes, tonnen, scharen of tangen mee te nemen naar het terrein of in de buurt van het Tata Steel-terrein. Die kunnen immers gebruikt worden om langs de hekken te gaan of de hekken door te knippen. Ook is open vuur in de omgeving verboden. De politie en boa's mogen maatregelen treffen om de noodverordening te handhaven.
Tijdens de demonstratie van Greenpeace is er een solidariteitsdemonstratie op het strand. Daar zijn zo'n twintig organisaties bij aangesloten. Diverse mensen zullen de demonstranten toespreken en muzikanten spelen onder meer stukken van Beethoven en Grieg. Cellist Pieter Wispelwey zegt dat hij aansluit om de samenleving aan te sporen sneller te veranderen om "ziekmakende vervuiling en de opwarming van de planeet" sneller tegen te gaan. Volgens hem kan mooie muziek een zet in de goede richting geven.
Tata Steel zegt hetzelfde einddoel na te streven als de actiegroepen. Het staalbedrijf wil ook de uitstoot verminderen en staal op een groene manier produceren. "We stoppen niet voordat we onze doelen hebben bereikt", zegt directeur Hans van den Berg. "Wij willen de leefomgeving verbeteren, met concrete maatregelen en tastbare resultaten. Dat is geen loze kreet, want die omwonenden, dat zijn we ook zelf."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
29 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
16 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
19 uur geleden