Klimaataandeelhouders vragen rechter om klacht Exxon te negeren
AMSTERDAM (ANP) - De activistische aandeelhoudersgroepen Follow This en Arjuna hebben een rechtbank gevraagd om een rechtszaak van olieconcern ExxonMobil tegen hen af te wijzen. Het Amerikaanse energiebedrijf kondigde eerder dit jaar een rechtszaak tegen de actiegroepen aan, om zo te voorkomen dat Follow This en Arjuna op de aandeelhoudersvergadering een voorstel kunnen indienen voor meer klimaatactie.
Follow This en Arjuna vragen de rechtbank ExxonMobils rechtszaak af te wijzen, omdat ze hun aandeelhoudersresolutie al hebben ingetrokken. Ze hekelen tegelijkertijd de poging van het bedrijf om via een Texaanse rechtbank "te voorkomen dat welke aandeelhouder dan ook een voorstel indient" voor meer inspanningen van het bedrijf tegen klimaatverandering.
Volgens de twee aandeelhoudersgroepen volgt ExxonMobil ook de verkeerde weg. Normaal gesproken zou beurswaakhond SEC moeten oordelen of aandeelhouders een voorstel mogen indienen of niet, maar via de rechtszaak zou het olieconcern de toezichthouder omzeilen. Ook betichten ze het miljardenbedrijf van intimidatie via de juridische weg om critici op het klimaatbeleid het zwijgen op te leggen.
ExxonMobil beweert dat Follow This en Arjuna worden "worden geleid door een extreme agenda" en niet in het belang van beleggers handelen. De resolutie die de twee groepen in stemming wilden brengen op de aanstaande vergadering roept het bedrijf op om meer te doen tegen de uitstoot van broeikasgassen dan ExxonMobil op dit moment doet.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
16 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
17 uur geleden