Klimaataandeelhouders vragen rechter om klacht Exxon te negeren
AMSTERDAM (ANP) - De activistische aandeelhoudersgroepen Follow This en Arjuna hebben een rechtbank gevraagd om een rechtszaak van olieconcern ExxonMobil tegen hen af te wijzen. Het Amerikaanse energiebedrijf kondigde eerder dit jaar een rechtszaak tegen de actiegroepen aan, om zo te voorkomen dat Follow This en Arjuna op de aandeelhoudersvergadering een voorstel kunnen indienen voor meer klimaatactie.
Follow This en Arjuna vragen de rechtbank ExxonMobils rechtszaak af te wijzen, omdat ze hun aandeelhoudersresolutie al hebben ingetrokken. Ze hekelen tegelijkertijd de poging van het bedrijf om via een Texaanse rechtbank "te voorkomen dat welke aandeelhouder dan ook een voorstel indient" voor meer inspanningen van het bedrijf tegen klimaatverandering.
Volgens de twee aandeelhoudersgroepen volgt ExxonMobil ook de verkeerde weg. Normaal gesproken zou beurswaakhond SEC moeten oordelen of aandeelhouders een voorstel mogen indienen of niet, maar via de rechtszaak zou het olieconcern de toezichthouder omzeilen. Ook betichten ze het miljardenbedrijf van intimidatie via de juridische weg om critici op het klimaatbeleid het zwijgen op te leggen.
ExxonMobil beweert dat Follow This en Arjuna worden "worden geleid door een extreme agenda" en niet in het belang van beleggers handelen. De resolutie die de twee groepen in stemming wilden brengen op de aanstaande vergadering roept het bedrijf op om meer te doen tegen de uitstoot van broeikasgassen dan ExxonMobil op dit moment doet.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
15 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
16 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden