Klimaataandeelhouders vragen rechter om klacht Exxon te negeren
AMSTERDAM (ANP) - De activistische aandeelhoudersgroepen Follow This en Arjuna hebben een rechtbank gevraagd om een rechtszaak van olieconcern ExxonMobil tegen hen af te wijzen. Het Amerikaanse energiebedrijf kondigde eerder dit jaar een rechtszaak tegen de actiegroepen aan, om zo te voorkomen dat Follow This en Arjuna op de aandeelhoudersvergadering een voorstel kunnen indienen voor meer klimaatactie.
Follow This en Arjuna vragen de rechtbank ExxonMobils rechtszaak af te wijzen, omdat ze hun aandeelhoudersresolutie al hebben ingetrokken. Ze hekelen tegelijkertijd de poging van het bedrijf om via een Texaanse rechtbank "te voorkomen dat welke aandeelhouder dan ook een voorstel indient" voor meer inspanningen van het bedrijf tegen klimaatverandering.
Volgens de twee aandeelhoudersgroepen volgt ExxonMobil ook de verkeerde weg. Normaal gesproken zou beurswaakhond SEC moeten oordelen of aandeelhouders een voorstel mogen indienen of niet, maar via de rechtszaak zou het olieconcern de toezichthouder omzeilen. Ook betichten ze het miljardenbedrijf van intimidatie via de juridische weg om critici op het klimaatbeleid het zwijgen op te leggen.
ExxonMobil beweert dat Follow This en Arjuna worden "worden geleid door een extreme agenda" en niet in het belang van beleggers handelen. De resolutie die de twee groepen in stemming wilden brengen op de aanstaande vergadering roept het bedrijf op om meer te doen tegen de uitstoot van broeikasgassen dan ExxonMobil op dit moment doet.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
5 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
6 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Australië heeft zijn brandstofleveringen veiliggesteld "tot ver in" mei en de tekorten bij tankstations in het land nemen weer af. Dat heeft energieminister Chris Bowen maandag gezegd tijdens een persconferentie.
7 uur geleden