Klever wil opheldering van UNRWA over Hamasleider die daar werkte
DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) wil snel opheldering van de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) over berichten dat een inmiddels gedode Hamas-leider bij deze organisatie werkte. Ze is "enorm geschrokken" en vraagt daarom "met spoed opheldering. Dat doe ik samen met mijn collega's van het Verenigd Koninkrijk, Australië en Japan, die UNRWA ook financieel steunen", laat de PVV-minister weten.
Aanleiding voor haar reactie is een tweet van haar partijleider Geert Wilders, die op X zei: "Meteen geldkraan dichtdraaien naar UNRWA!" Maar Klever meldt nu dat ze "eerst alle feiten op tafel wil om verdere afwegingen te maken." Ze wil nu niet op een besluit vooruitlopen.
De minister vindt de berichten over de in Libanon gedode Fateh Sherif "zeer zorgelijk, temeer omdat ik vorige week in New York nog over dit soort gevallen sprak met commissaris-generaal Philippe Lazzarini van UNRWA. Lazzarini garandeerde mij in dat gesprek dat zijn organisatie een zerotolerancebeleid voert tegen mensen die betrokken zijn bij terroristische organisaties." UNRWA had Fateh Sherif in maart op non-actief gesteld. Klever wil onder meer weten "waarom dit niet eerder tot ontslag heeft geleid".
Gevoelig
De bijdrage aan de hulporganisatie voor Palestijnen ligt gevoelig na beschuldigingen vanuit Israël dat medewerkers van UNRWA betrokken waren bij de terroristische aanval van Hamas op Israël, deze week een jaar geleden. De jaarlijkse bijdrage van 19 miljoen euro was toen al gestort. Het vorige kabinet schrapte toen wel een extra bijdrage van 3 miljoen euro.
Vorige week zei de minister tegen de Tweede Kamer dat de jaarlijkse bijdrage van Nederland aan UNRWA ook in 2025 wordt overgemaakt, omdat dit juridisch al was vastgelegd. Voor het jaar daarop is nog geen besluit genomen. De opgeschorte extra 3 miljoen euro die voor de hulporganisatie was bestemd heeft Klever aan UNICEF gegeven om ondervoeding bij jonge kinderen in Gaza tegen te gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De zorguitgaven vallen de komende jaren honderden miljoenen lager uit dan eerder werd gedacht, maar daar gaat de premiebetaler per saldo weinig van merken. De zorgpremie daalt weliswaar, maar daar zet het kabinet een belastingverhoging tegenover. De meevaller op de begroting is namelijk nodig om tegenvallers bij met name de sociale zekerheid op te vangen.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens Forum voor Democratie geen beleid van de partij dat kandidaten die met voorkeursstemmen een raadszetel hebben gekregen, de raad niet in mogen. In een aantal gemeenten werd dat wel gevraagd, waarna kandidaten besloten buiten FVD om de raad in te gaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "zeker nodig" dat defensieminister Dilan Yeşilgöz vorige week naar Cyprus vloog voor een bezoek aan het fregat Zr. Ms. Evertsen, dat in verband met de oorlog in het Midden-Oosten op missie is gestuurd in de Middellandse Zee. Dat zei de VVD-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
21 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
21 uur geleden