Klever: vergunning voor wapens naar Israël nu onwaarschijnlijk
DEN HAAG (ANP) - De kans dat het kabinet op dit moment akkoord gaat met wapenexport naar Israël is "onwaarschijnlijk" als die wapens kunnen "bijdragen aan activiteiten in Gaza en de Westelijke Jordaanoever", verklaarde minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) tijdens een debat over het wapenexportbeleid.
Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 en de daaropvolgende reactie van Israël in Gaza zijn zes wapenvergunningen naar Israël afgewezen. Het ging om nachtkijkers, helmen, schermvesten en munitie, zei Klever. Twee vergunningen kregen wel groen licht. Dat ging om schokdempers en materieel voor het luchtafweersysteem Iron Dome.
Dat de uitvoer naar Israël toch is toegenomen kan volgens de minister voor een "groot deel" verklaard worden uit het feit dat het gaat om vergunningen voor zaken die weer terug naar Nederland zijn gekomen of naar een ander land zijn geëxporteerd. Wel heeft Nederland de afgelopen tijd meer wapens in Israël gekocht zoals PULS-raketartillerie.
'Meewegen'
Daniëlle Hirsch van GroenLinks-PvdA wilde weten of het arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu nog gevolgen heeft voor de wapenexport. Klever noemde het besluit van het ICC een "belangrijke ontwikkeling" die zal "meewegen" bij aanvragen voor wapenexportvergunningen.
In februari oordeelde het gerechtshof in Den Haag dat Nederland de export naar Israël van onderdelen voor F-35 gevechtsvliegtuigen moest stopzetten. Daar houdt het kabinet zich aan, het is wel in cassatie gegaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep rechtse oppositiepartijen onder aanvoering van JA21 doet een poging om de spreidingswet van tafel te krijgen. Zij dienen daarvoor een initiatiefwet in. De kans dat die snel een meerderheid krijgt in de Tweede Kamer is klein. In het coalitieakkoord is afgesproken dat deze wet, die een eerlijke verdeling van asielzoekers over het land regelt, voorlopig in stand blijft. Linkse partijen willen haar eveneens behouden.
1 dag geleden