Klever: vergunning voor wapens naar Israël nu onwaarschijnlijk
DEN HAAG (ANP) - De kans dat het kabinet op dit moment akkoord gaat met wapenexport naar Israël is "onwaarschijnlijk" als die wapens kunnen "bijdragen aan activiteiten in Gaza en de Westelijke Jordaanoever", verklaarde minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) tijdens een debat over het wapenexportbeleid.
Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 en de daaropvolgende reactie van Israël in Gaza zijn zes wapenvergunningen naar Israël afgewezen. Het ging om nachtkijkers, helmen, schermvesten en munitie, zei Klever. Twee vergunningen kregen wel groen licht. Dat ging om schokdempers en materieel voor het luchtafweersysteem Iron Dome.
Dat de uitvoer naar Israël toch is toegenomen kan volgens de minister voor een "groot deel" verklaard worden uit het feit dat het gaat om vergunningen voor zaken die weer terug naar Nederland zijn gekomen of naar een ander land zijn geëxporteerd. Wel heeft Nederland de afgelopen tijd meer wapens in Israël gekocht zoals PULS-raketartillerie.
'Meewegen'
Daniëlle Hirsch van GroenLinks-PvdA wilde weten of het arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu nog gevolgen heeft voor de wapenexport. Klever noemde het besluit van het ICC een "belangrijke ontwikkeling" die zal "meewegen" bij aanvragen voor wapenexportvergunningen.
In februari oordeelde het gerechtshof in Den Haag dat Nederland de export naar Israël van onderdelen voor F-35 gevechtsvliegtuigen moest stopzetten. Daar houdt het kabinet zich aan, het is wel in cassatie gegaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.
13 uur geleden