Klever stuurt geen ambtenaar naar gesprek Kamerleden over Syrië
DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) heeft het verzoek van de Tweede Kamer afgewezen om een ambtenaar van haar ministerie mee te laten doen aan een informatief gesprek over de humanitaire situatie in Syrië. Het ministerie vindt de timing "ongelukkig" door de "bredere discussie" op dit moment over de terugkeer van Syrische vluchtelingen. Het ministerie wil voorkomen dat de betreffende ambtenaar onderdeel wordt van de "politieke dynamiek".
De vraag of vluchtelingen veilig terug kunnen keren naar Syrië speelt weer in politiek Den Haag sinds de coalitiepartijen in oktober een asielpakket hebben afgesloten. Hierin hebben zij onder meer afgesproken om te bekijken of het mogelijk is om Syrische vluchtelingen terug te sturen naar veilige gebieden. Dat kan alleen nadat ambtenaren van Buitenlandse Zaken een ambtsbericht hebben uitgebracht over de situatie in Syrië. Op basis van deze informatie kan asielminister Marjolein Faber concluderen of delen van het land veilig zijn. Op verzoek van de coalitie werken de ambtenaren versneld aan een dergelijk bericht.
Afgelopen weekend is de discussie over veilige terugkeer nog actueler geworden door de val van het Assad-regime. Naar aanleiding daarvan heeft het kabinet een beslisstop van zes maanden ingesteld voor asielaanvragen van Syriërs. Volgens asielminister Marjolein Faber kunnen asielaanvragen niet zorgvuldig worden beoordeeld, omdat veel nog onduidelijk is over de situatie in het land.
Het gesprek tussen Kamerleden en deskundigen wordt woensdagochtend gehouden. Hierbij zullen onder meer vertegenwoordigers van Instituut Clingendael en de VN-Vluchtelingenorganisatie UNHCR aanwezig zijn. Het komt regelmatig voor dat ambtenaren worden uitgenodigd bij zulke gesprekken met experts. Dat een ministerie zo'n uitnodiging afwijst, is ongebruikelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
13 uur geleden