Klever stuurt geen ambtenaar naar gesprek Kamerleden over Syrië
DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) heeft het verzoek van de Tweede Kamer afgewezen om een ambtenaar van haar ministerie mee te laten doen aan een informatief gesprek over de humanitaire situatie in Syrië. Het ministerie vindt de timing "ongelukkig" door de "bredere discussie" op dit moment over de terugkeer van Syrische vluchtelingen. Het ministerie wil voorkomen dat de betreffende ambtenaar onderdeel wordt van de "politieke dynamiek".
De vraag of vluchtelingen veilig terug kunnen keren naar Syrië speelt weer in politiek Den Haag sinds de coalitiepartijen in oktober een asielpakket hebben afgesloten. Hierin hebben zij onder meer afgesproken om te bekijken of het mogelijk is om Syrische vluchtelingen terug te sturen naar veilige gebieden. Dat kan alleen nadat ambtenaren van Buitenlandse Zaken een ambtsbericht hebben uitgebracht over de situatie in Syrië. Op basis van deze informatie kan asielminister Marjolein Faber concluderen of delen van het land veilig zijn. Op verzoek van de coalitie werken de ambtenaren versneld aan een dergelijk bericht.
Afgelopen weekend is de discussie over veilige terugkeer nog actueler geworden door de val van het Assad-regime. Naar aanleiding daarvan heeft het kabinet een beslisstop van zes maanden ingesteld voor asielaanvragen van Syriërs. Volgens asielminister Marjolein Faber kunnen asielaanvragen niet zorgvuldig worden beoordeeld, omdat veel nog onduidelijk is over de situatie in het land.
Het gesprek tussen Kamerleden en deskundigen wordt woensdagochtend gehouden. Hierbij zullen onder meer vertegenwoordigers van Instituut Clingendael en de VN-Vluchtelingenorganisatie UNHCR aanwezig zijn. Het komt regelmatig voor dat ambtenaren worden uitgenodigd bij zulke gesprekken met experts. Dat een ministerie zo'n uitnodiging afwijst, is ongebruikelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
18 uur geleden