Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klever kan bezuiniging op ontwikkelingshulp doorzetten

Klever kan bezuiniging op ontwikkelingshulp doorzetten

DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever kan haar plannen voor de bezuinigingen op ontwikkelingshulp doorzetten. Dat bleek woensdag in een debat in de Tweede Kamer. Een groot deel van de oppositie heeft scherpe kritiek op haar keuzes, maar de coalitiepartijen staan grotendeels achter het beleid van de PVV-bewindsvrouw.

De minister wil snijden in onderwijs, vrouwenrechten, klimaat en VN-organisaties. Ook maatschappelijke organisaties (ngo's) moeten veel geld inleveren. Klever moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen. Tegelijk moet het bedrijfsleven meer profiteren van de hulp. "Het Nederlands belang is leidend", herhaalde de minister.

Van de coalitiepartijen is de bezuiniging het moeilijkst voor NSC. "De vlag gaat zeker niet uit bij ons", zei Ria de Korte van die partij. Ze zei "vraagtekens" te hebben bij de keuze om het Nederlands belang voorop te zetten. Ook mist zij aandacht voor vrouwen- en kinderrechten. Ook veel andere partijen uitten kritiek op het schrappen van steun voor vrouwenrechten en gendergelijkheid.

Aandacht vrouwen

Volgens Klever blijft er zeker aandacht voor vrouwen en meisjes, maar verdwijnen aparte programma's hiervoor. Ook wordt er volgens haar geen afscheid genomen van ngo's. Zij vindt alleen dat ze minder afhankelijk moeten worden van subsidies van het ministerie. De Korte (NSC) was "teleurgesteld" over de "vage antwoorden" over de ngo's.

De Kamer wil dat de koppeling tussen ontwikkelingshulp en economie wordt hersteld die dit jaar voor het eerst sinds 1975 is losgelaten. De Eerste Kamer nam hier onlangs nog een motie over aan. Klever maakte woensdag duidelijk het signaal te hebben begrepen. "Ik heb heel goed uw wens gehoord."

Meer uit Politiek

Minister Klever ontving 16.501 euro te veel bij ON!

HILVERSUM (ANP) - Minister Reinette Klever van Ontwikkelingssamenwerking heeft toen zij zakelijk directeur was bij Ongehoord Nederland meer vergoeding ontvangen dan de omroep volgens zijn eigen statuten toestaat. Dat meldt Ongehoord Nederland (ON!) woensdag in zijn jaarverslag 2024.

3 uur geleden
Minister moet verbreden snelwegen Utrecht beter onderbouwen

DEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Barry Madlener (Infrastructuur) om snelwegen rond Utrecht te verbreden kunnen voorlopig niet worden uitgevoerd. Hij moet eerst onderzoeken of het stikstofrekenwerk wel in orde is, oordeelt de Raad van State.

10 uur geleden
Advies RvS aan Kamer: laat wijzigingsvoorstellen beter nakijken

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten amendementen laten nakijken op de gevolgen en de uitvoerbaarheid, stelt de Raad van State in een advies. Nu worden de voorstellen voor een wetswijziging vaak snel gemaakt en ingediend tijdens debatten, wat volgens de raad ten koste kan gaan van de kwaliteit.

1 dag geleden
Schoof na uitvaart: grootsheid van Franciscus schuilde in eenvoud

DEN HAAG (ANP) - "De grootsheid van paus Franciscus schuilde in zijn eenvoud en medemenselijkheid", schrijft minister-president Dick Schoof op X na de uitvaart van de paus. "Die levensinstelling was ook vandaag bij zijn uitvaart duidelijk te zien en te horen."

4 dagen geleden
Geen geld kabinet tegen duurdere NS-kaartjes in 2026

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt geen geld uit om de stijging van de prijskaartjes bij de NS volgend jaar te dempen. Dat heeft ov-staatssecretaris Chris Jansen gemeld aan de Tweede Kamer. Mogelijk worden ritten op rustige trajecten geschrapt.

4 dagen geleden
Wiersma trekt 2,2 miljard euro uit voor stikstofaanpak

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma trekt 2,2 miljard euro uit voor een startpakket aan stikstofmaatregelen. Het kabinet begint met een regionale aanpak rondom natuurgebieden de Veluwe en De Peel.

5 dagen geleden
Brekelmans ziet geen vredesdeal Oekraïne op heel korte termijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) verwacht niet snel een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland waar de VS op aandringen. "Ik voorzie niet op heel korte termijn een uitkomst", zei hij vrijdag. President Donald Trump dreigt zich terug te trekken uit de onderhandelingen als er niet snel een akkoord komt.

5 dagen geleden