Klever kan bezuiniging op ontwikkelingshulp doorzetten
DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever kan haar plannen voor de bezuinigingen op ontwikkelingshulp doorzetten. Dat bleek woensdag in een debat in de Tweede Kamer. Een groot deel van de oppositie heeft scherpe kritiek op haar keuzes, maar de coalitiepartijen staan grotendeels achter het beleid van de PVV-bewindsvrouw.
De minister wil snijden in onderwijs, vrouwenrechten, klimaat en VN-organisaties. Ook maatschappelijke organisaties (ngo's) moeten veel geld inleveren. Klever moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen. Tegelijk moet het bedrijfsleven meer profiteren van de hulp. "Het Nederlands belang is leidend", herhaalde de minister.
Van de coalitiepartijen is de bezuiniging het moeilijkst voor NSC. "De vlag gaat zeker niet uit bij ons", zei Ria de Korte van die partij. Ze zei "vraagtekens" te hebben bij de keuze om het Nederlands belang voorop te zetten. Ook mist zij aandacht voor vrouwen- en kinderrechten. Ook veel andere partijen uitten kritiek op het schrappen van steun voor vrouwenrechten en gendergelijkheid.
Aandacht vrouwen
Volgens Klever blijft er zeker aandacht voor vrouwen en meisjes, maar verdwijnen aparte programma's hiervoor. Ook wordt er volgens haar geen afscheid genomen van ngo's. Zij vindt alleen dat ze minder afhankelijk moeten worden van subsidies van het ministerie. De Korte (NSC) was "teleurgesteld" over de "vage antwoorden" over de ngo's.
De Kamer wil dat de koppeling tussen ontwikkelingshulp en economie wordt hersteld die dit jaar voor het eerst sinds 1975 is losgelaten. De Eerste Kamer nam hier onlangs nog een motie over aan. Klever maakte woensdag duidelijk het signaal te hebben begrepen. "Ik heb heel goed uw wens gehoord."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
9 uur geleden