Klever kan bezuiniging op ontwikkelingshulp doorzetten
DEN HAAG (ANP) - Minister Reinette Klever kan haar plannen voor de bezuinigingen op ontwikkelingshulp doorzetten. Dat bleek woensdag in een debat in de Tweede Kamer. Een groot deel van de oppositie heeft scherpe kritiek op haar keuzes, maar de coalitiepartijen staan grotendeels achter het beleid van de PVV-bewindsvrouw.
De minister wil snijden in onderwijs, vrouwenrechten, klimaat en VN-organisaties. Ook maatschappelijke organisaties (ngo's) moeten veel geld inleveren. Klever moet vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro bezuinigen. Tegelijk moet het bedrijfsleven meer profiteren van de hulp. "Het Nederlands belang is leidend", herhaalde de minister.
Van de coalitiepartijen is de bezuiniging het moeilijkst voor NSC. "De vlag gaat zeker niet uit bij ons", zei Ria de Korte van die partij. Ze zei "vraagtekens" te hebben bij de keuze om het Nederlands belang voorop te zetten. Ook mist zij aandacht voor vrouwen- en kinderrechten. Ook veel andere partijen uitten kritiek op het schrappen van steun voor vrouwenrechten en gendergelijkheid.
Aandacht vrouwen
Volgens Klever blijft er zeker aandacht voor vrouwen en meisjes, maar verdwijnen aparte programma's hiervoor. Ook wordt er volgens haar geen afscheid genomen van ngo's. Zij vindt alleen dat ze minder afhankelijk moeten worden van subsidies van het ministerie. De Korte (NSC) was "teleurgesteld" over de "vage antwoorden" over de ngo's.
De Kamer wil dat de koppeling tussen ontwikkelingshulp en economie wordt hersteld die dit jaar voor het eerst sinds 1975 is losgelaten. De Eerste Kamer nam hier onlangs nog een motie over aan. Klever maakte woensdag duidelijk het signaal te hebben begrepen. "Ik heb heel goed uw wens gehoord."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - BBB is in zetels gehalveerd bij de verkiezingen en heeft daarom geen ambities om te regeren, verklaart partijleider Caroline van der Plas nadat ze heeft gesproken met verkenner Wouter Koolmees. Verder heeft ze aangegeven dat een "centrumrechtse coalitie goed zou passen" na de verkiezingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
7 uur geleden