
Klever: EU moet reageren als Trump met heffingen komt
WARSCHAU (ANP) - De Europese Unie moet reageren als de Amerikaanse president Donald Trump met importheffingen komt op Europese producten, zei minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) voor aanvang van een vergadering met Europese collega's in Warschau. "We moeten niet naïef zijn."
Trump heeft inmiddels importheffingen aangekondigd voor Mexico, Canada en China. Hij kondigde ook aan dat de Europese Unie "zeer snel" heffingen kan verwachten. Trump stoort zich al jaren aan het handelsoverschot dat de EU heeft met de Verenigde Staten.
Maar volgens Klever moet de belangrijkste boodschap zijn dat de EU wil samenwerken met de Amerikanen. De houding moet positief zijn, aldus de minister. Het is volgens haar ook belangrijk dat de EU-lidstaten de eenheid bewaren. "We zijn nu verenigd en we zijn van plan dat ook te blijven."
Mercosur
De Europese handelsministers komen voor het eerst samen sinds de beëdiging van Trump. Ook is het de eerste vergadering over het handelsbeleid onder de nieuwe Europese Commissie. Naast de relatie met de Verenigde Staten wordt ook gesproken over Mercosur, het vrijhandelsverdrag met een aantal landen in Zuid-Amerika.
Mercosur "ligt gevoelig in Nederland", zei Klever, "omdat het impact heeft op de landbouwsector." Er zijn veel andere markten waarmee we handel kunnen drijven, voegde ze eraan toe. In de Tweede Kamer zijn eerder moties aangenomen om niet akkoord te gaan met Mercosur.
Het verdrag ligt ook moeilijk in de coalitie. De PVV en BBB hebben zich eerder al tegen Mercosur uitgesproken, terwijl de VVD vindt dat het handelsverdrag zo snel mogelijk moet worden geratificeerd. Het kabinet heeft officieel nog geen standpunt ingenomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geëindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.
7 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.
8 uur geleden