Klever: een miljard euro minder subsidie naar ngo's
DEN HAAG (ANP) - PVV-minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) wil de subsidie voor niet-gouvernementele organisaties (ngo's) vanaf 2026 verlagen van ongeveer 1,4 naar 0,4 miljard euro. Het gaat om een eerste maatregel om de eerder door het kabinet aangekondigde bezuiniging van 2,4 miljard op ontwikkelingshulp te realiseren.
"Er zitten organisaties bij die voor driekwart afhankelijk zijn van belastinggeld", zegt Klever in De Telegraaf. "Dat noem ik niet non-gouvernementeel meer. Daarom moeten ze ook geld ophalen bij de burger als die hun werk belangrijk vindt. Mijn streven is dat ze bij projecten de helft van de financiering zelf moeten verzorgen. Dat is beter voor het draagvlak." Uit de verkiezingswinst van onder meer de PVV zou volgens Klever blijken dat de steun voor ontwikkelingshulp flink is geslonken.
De bewindsvrouw zegt tegen de krant dat het niet haar doel is om ngo's in leven te houden. "Dat zou een hele verkeerde besteding van belastinggeld zijn. Het is efficiënter om rechtstreeks met die landen te werken." Critici waarschuwen dat de kans dat geld in verkeerde zakken verdwijnt, dan wel groter zou kunnen worden. "Dat is een goed punt. Dat moeten we nog uitwerken", zegt de minister in de krant.
Minder terreinen
Klever wil minder landen helpen en op minder terreinen. "De vraag is of je nog overal voorop moet blijven lopen. Neem de lhbti-projecten. Nederland betaalt een derde van de inzet op dat programma wereldwijd. Voor een klein land als Nederland is dat heel veel. Dat kan best een tandje minder."
De minister wil vooral hulp bieden op het gebied van watermanagement, gezondheid en voedselzekerheid. Andere zaken waarbij Nederland tot dusver ngo's steunde, zoals de strijd tegen klimaatverandering, migratiesamenwerking, verantwoord ondernemen en onderwijs, noemt Klever niet.
Nederlandse bedrijven
In Klevers optiek moeten Nederlandse bedrijven ook van ontwikkelingshulp profiteren. "Als we dus een project doen in een ontwikkelingsland, dan vinden we het belangrijk dat een Nederlands bedrijf het uitvoert, zodat niet alleen het ontvangende land profiteert. Ik wil handel meer koppelen aan ontwikkelingshulp, zodat ik meer kansen schep voor Nederlandse ondernemers."
Klevers PVV klaagt al lange tijd over de volgens de partij te machtige rol van ngo's. Die zouden vaak een linkse agenda hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA hebben nog geen overeenstemming bereikt over de financiën en onderhandelen maandag verder, meldden ze zondag na een dag onderhandelen. Hoewel de partijleiders meermaals de hoop hebben uitgesproken om er dit weekend uit te komen op financiën, lieten ze geen teleurstelling blijken tegenover de aanwezige pers.
11 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
1 dag geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Milieustaatssecretaris Thierry Aartsen is verbaasd dat burgemeesters zaterdag in de Stentor klagen over het nieuwe plan voor het afsteken van vuurwerk. Daarin staat dat alleen nog in verenigingsverband vuurwerk mag worden afgestoken, na toestemming van de gemeente. De burgemeesters zijn bang dat het moeilijk te handhaven is en pleiten voor een totaalverbod op vuurwerk.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen VVD en CDA vinden het goed dat GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver vrijdag op een partijbijeenkomst zei afspraken te willen maken met het aanstaande minderheidskabinet. Dilan Yeşilgöz (VVD) noemde het voor de formatiegesprekken zaterdag moedig en Henri Bontenbal (CDA) begrijpt dat Klaver voor zijn eigen idealen blijft strijden.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Bij de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen is het "unieke Europese verhaal" van Volt "verwaterd", stelt medeoprichter en Europarlementariër Reinier van Lanschot bij het congres van de partij in Utrecht. De paneuropese partij zakte van twee zetels naar één en dat "dwingt tot zelfreflectie".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen deel uitmaken van de Raad voor Vrede die de Amerikaanse president Donald Trump wil oprichten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bij het tv-programma Café Kockelmann.
2 dagen geleden