Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleinste portretten Rembrandt naar Rijksmuseum

Kleinste portretten Rembrandt naar Rijksmuseum

AMSTERDAM (ANP) - De twee kleinste portretten van Rembrandt zijn vanaf woensdag te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. De schilderijtjes waren bijna tweehonderd jaar uit het zicht en doken twee jaar geleden op. Na uitgebreid onderzoek van het Rijksmuseum werd vastgesteld dat het echte Rembrandts zijn.

Op de schilderijen uit 1635 staan Jan Willemsz. van der Pluym (circa 1565-1644) en Jaapgen Carels (1565-1640). Jan, een vermogende loodgieter uit Leiden, en zijn vrouw Jaapgen hadden een band met Rembrandt. Hun zoon Dominicus trouwde met Rembrandts nicht Cornelia van Suytbroeck. Dat paar kreeg een zoon, Karel, van wie wordt aangenomen dat hij een opleiding heeft gevolgd bij Rembrandt. Jan en Jaapgen hadden ook een tuin naast die van Rembrandts moeder.

Privécollectie

"Hij portretteerde het koppel hoogstwaarschijnlijk als vriendendienst, vanwege het kleine formaat en de snelle schetsmatige schilderstijl", aldus het Rijksmuseum. Onderzoek met onder meer röntgen- en infraroodfotografie en een analyse van verfmonsters leverden volgens het museum "overtuigend bewijs" dat de schilderijen door Rembrandt zijn gemaakt. Zo kloppen bijvoorbeeld de manier van schilderen, de pigmenten en de opbouw en samenstelling van de verf.

De afgelopen twee eeuwen waren de schilderijen niet voor derden te zien en bevonden ze zich in een dezelfde Britse privécollectie. Totdat de familie Holterman de portretjes eerder dit jaar op een veiling bij Christie's in Londen kocht voor zo'n 13 miljoen euro.

'Miljoenen mensen'

De familie geeft de twee werken nu langdurig in bruikleen aan het Rijksmuseum. "Het Rijksmuseum heeft het grootste overzicht van Rembrandt-schilderijen ter wereld. Gezien mijn innige band met het museum en omdat het team van experts een meerjarig onderzoek heeft gedaan naar deze portretten, vind ik dat deze werken hier thuishoren", zegt Henry Holterman, topman bij Reggeborgh.

"Het is fantastisch dat de portretten zijn gekocht door de familie Holterman, ook een familie, en dat ze worden toevertrouwd aan het Rijksmuseum, zodat miljoenen mensen ervan kunnen genieten", zegt hoofddirecteur van het museum Taco Dibbits.

Meer uit Binnenland

Zangeres Lenny Kuhr genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs

DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.

28 minuten geleden
Politie veegt rotonde met anti-azc-betogers leeg in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.

9 uur geleden
Koningspaar sluit 5 mei-concert swingend af met latinmuziek

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.

9 uur geleden
Spanje zal cruiseschip Hondius ontvangen op Canarische Eilanden

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.

9 uur geleden
Oceanwide verwacht evacuatie drie opvarenden Hondius woensdag

VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.

13 uur geleden
Britse premier wil landgenoten op Hondius helpen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.

14 uur geleden
Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

16 uur geleden