Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleiner verlies voor NS, maar minder treinen op tijd

Kleiner verlies voor NS, maar minder treinen op tijd

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben afgelopen jaar een kleiner operationeel verlies geleden dan in 2021. Dat kwam doordat de reizigersaantallen weer groeiden in het jaar waarin de coronamaatregelen af werden gebouwd. Maar toch was 2022 een "zwaar en vervelend jaar" , zegt Wouter Koolmees, de nieuwe president-directeur van het spoorbedrijf. Door problemen met personeel vielen afgelopen jaar veel treinen uit en viel ook de punctualiteit tegen.

De NS verdiende 3,1 miljard euro aan kaartverkoop en de exploitatie van stations. Dat is fors meer dan de 2,3 miljard euro van een jaar eerder. Het onderliggende operationele verlies kwam uit op 304 miljoen euro. In 2021 legde de NS nog ruim drie keer zoveel (952 miljoen euro) toe op het laten rijden van treinen. Toen bleven nog meer mensen thuis vanwege coronamaatregelen en ruimere thuiswerkafspraken. Uiteindelijk kon NS wel een nettowinst in de boeken schrijven. Het spoorbedrijf kreeg van de overheid 274 miljoen vergoeding voor de teruggelopen reizigersaantallen en 12 miljoen euro aan NOW-subsidies.

Bovendien kon de NS 385 miljoen euro aan eerder in de stroppenpot gestopt geld weer vrijgeven. In 2020 had NS een afwaardering van 1,6 miljard euro in de boeken gezet, maar dat bleek achteraf te veel te zijn door de beschikbaarheidsvergoedingen die de overheid gaf om zoveel mogelijk treinen te laten rijden.

Tegenvallende prestaties

Maar de prestaties van het treinvervoer vielen dus wel tegen. 91,6 procent van de treinen reed op tijd. Dat was in 2021 nog 94,4 procent en in 2019, voor corona, 92,6 procent. Wel werd net voldaan aan de streefwaarde van 91,5 procent. Ook de kans op een zitplaats in de spits nam af. Maar NS benadrukt dat de cijfers weinig zeggen over de individuele ervaringen van reizigers omdat er veel problemen waren en veel treinen uitvielen. Het spoorbedrijf spreekt zelf van "een jaar van uitersten".

Door alle problemen paste NS de dienstregeling vanaf het najaar aan en sinds begin december is de volledige dienstregeling 2023 van kracht. Dat leidde in januari al tot veel minder te drukke treinen, minder uitvallende treinen en meer mensen die een zitplaats hadden in de spits in vergelijking met januari 2020. Die maand was de laatste voordat de coronapandemie toesloeg.

Meer uit Financieel

Boeing moet in juni voor de rechter komen om crashes met 737 MAX

FORT WORTH (ANP/AFP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bepaald dat vliegtuigfabrikant Boeing op 23 juni terecht moet staan in een strafzaak over twee crashes met zijn 737 MAX-toestellen in 2018 en 2019, waarbij 346 mensen omkwamen. Het concern was in gesprek met justitie in de Verenigde Staten over een akkoord waarbij Boeing schuld zou bekennen aan fraude. Maar de rechter heeft een deadline voor zo'n overeenkomst, die viel op 11 april, geschrapt.

2 uur geleden
Beurzen New York eindigen wisselvallige sessie licht hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine winsten de handel uitgegaan, na aanzienlijke winsten een dag eerder. Toen overheerste het optimisme over mogelijk mildere handelsmaatregelen van de Amerikaanse president Donald Trump.

4 uur geleden
Consumentenbond wil einde aan belofte supers over laagste prijs

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat supermarktketens ophouden te beweren dat ze de laagste prijzen hebben. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn die claims niet onderbouwd. Daarom heeft de Consumentenbond bij Aldi, Boni, Dirk, DekaMarkt, Lidl, Hoogvliet, Nettorama, Plus en Vomar de oproep gedaan om beloftes over de laagste prijs te schrappen.

5 uur geleden
Cryptoproject van familie Trump komt met 'stablecoin'

NEW YORK (ANP) - Het aan de familie van Donald Trump gelieerde cryptoproject World Liberty Financial (WLFI) zegt binnenkort een zogeheten stablecoin op de markt te zetten. Dit zijn cryptomunten waarvan de waarde is gekoppeld aan bijvoorbeeld een traditionele valuta. De USD1 die WLFI aankondigt moet in te wisselen zijn voor 1 dollar.

5 uur geleden
Bankaandelen en Shell zorgen voor verder herstel AEX

AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak liet dinsdag een verder herstel zien na de koersdalingen vorige week, vooral geholpen door winsten van de bankaandelen ING en ABN AMRO. Ook Shell (plus 1,5 procent) was in trek, nadat het olie- en gasconcern had aangekondigd aandeelhouders extra te belonen door het dividend te verhogen en de aandeleninkoop voort te zetten.

7 uur geleden
Russische aanklagers willen 1,5 miljard dollar van Shell

LONDEN (ANP) - Russische openbaar aanklagers willen van Shell een schadevergoeding van 1,5 miljard dollar (bijna 1,4 miljard euro). Ze beschuldigen het Britse olie- en gasconcern ervan illegaal uit een groot project te zijn gestapt voor de productie van vloeibaar gemaakt aardgas in het verre oosten van Rusland, meldt Shell in zijn jaarverslag.

8 uur geleden
Heinen stuurt wetsvoorstel over contant geld naar Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Banken moeten er samen voor gaan zorgen dat mensen altijd binnen een straal van vijf kilometer een werkende geldautomaat kunnen vinden. Voor het gebruik daarvan mogen geen extra kosten in rekening worden gebracht. Dat staat in een wetsvoorstel dat minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.

8 uur geleden