Kleine winst voor AEX, Viaplay keldert na waarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht vooruit. Beleggers deden het rustig aan na de stevige winsten van vrijdag. Nu het gevaar voor wanbetaling door de Verenigde Staten is geweken, wordt op de beursvloeren vooral uitgekeken naar de rentebesluiten van de Amerikaanse en Europese centrale banken later deze maand.
In Stockholm beleefde Viaplay een zeer slechte dag. Het Zweedse streamingplatform, dat in Nederland onder meer de Formule 1-races van Max Verstappen uitzendt, raakte dik 60 procent van zijn beurswaarde kwijt. Het bedrijf verlaagde zijn verwachtingen voor dit jaar vanwege de snelle verslechtering van de tv- en radioreclamemarkten en trok zijn financiële doelstellingen voor de lange termijn in. Ook stapt topman Anders Jensen per direct op. Hij wordt opgevolgd door Jorgen Madsen Lindemann.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,2 procent in de plus op 766,55 punten. De MidKap, die vrijdag al dik 2 procent wist te stijgen, klom 0,6 procent tot 931,58 punten. De DAX in Frankfurt daalde een fractie en de beurs in Parijs verloor 0,2 procent. Londen won 0,5 procent.
Stijger
Chemicaliëndistributeur IMCD was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 2,5 procent. Platenlabel UMG sloot de rij met een min van 0,7 procent, Chipbedrijf ASMI verloor 0,4 procent na een adviesverlaging door Degroof Petercam.
Ook olie- en gasconcern Shell (plus 0,5 procent) stond in de belangstelling na het besluit van Saudi-Arabië om de eigen olieproductie in juli vrijwillig met een miljoen vaten per dag te verlagen om de olieprijs te stutten. Oliekartel OPEC en zijn bondgenoten willen daarnaast volgend jaar minder olie gaan produceren. De prijs voor een vat Amerikaanse olie steeg daardoor 1,9 procent tot 73,06 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent meer op 77,46 dollar per vat.
Verlaging
In de MidKap klom maaltijdbezorger Just Eat Takeaway 1,5 procent ondanks een forse verlaging van het koersdoel door Citi. Volgens de analisten van de Amerikaanse zakenbank moet het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zich "dringend" opsplitsen om de aandelenkoers een flinke impuls te geven. Citi roept het concern op de Amerikaanse dochter Grubhub snel te verkopen en zijn activiteiten in Zuid-Europa en Australië van de hand te doen.
Alfen was de grootste daler bij de middelgrote bedrijven met een verlies van 1,4 procent. Analisten van Berenberg schroefden hun koersdoel voor de laadpalenmaker flink terug.
De euro was 1,0691 dollar waard, tegen 1,0720 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
49 minuten geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
7 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
8 uur geleden