Kleine uitslagen op beurzen Europa in afwachting banenrapport VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen kwamen vrijdag maar mondjesmaat in beweging. Op de financiële markten wordt uitgekeken naar de publicatie van het Amerikaanse banenrapport. Dat geeft mogelijk meer inzicht over of en hoe snel de crisissteunmaatregelen door de Amerikaanse centrale bank kunnen worden afgebouwd.
De AEX-index in Amsterdam stond tegen het middaguur 0,1 procent lager op 792,76 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1112,95 punten. De graadmeter in Londen steeg 0,1 procent. Frankfurt noteerde vlak en Parijs leverde 0,3 procent in.
Verlichtingsbedrijf Signify, dat een nieuwe lijn slimme verlichtingsproducten lanceerde, was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,6 procent. Ook Unilever (plus 1,3 procent) stond bij de sterkste stijgers. DSM maakte een eerder verlies goed en won 0,2 procent. Het speciaalchemiebedrijf kondigde aan de leverancier van op zuivel gebaseerde aroma's First Choice Ingredients over te nemen voor een bedrag van 453 miljoen dollar.
Shell
Olie- en gasconcern Shell verloor 0,5 procent. Steeds meer pensioenfondsen staken hun investeringen in de fossiele industrie. Eerder maakte het pensioenfonds Horeca & Catering bekend dat het zijn investeringen staakt. Nu stapt ook PME, een van de grootste pensioenfondsen, uit olie en gas. Verder werd bekend dat Shell een langjarige overeenkomst heeft getekend voor het charteren van een bunkerschip voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) van Crowley Maritime.
Verder ging de aandacht uit naar de Duitse auto-industrie. BMW, Daimler en Volkswagen krijgen mogelijk een claim aan de broek van Greenpeace en milieu-ngo Deutsche Umwelthilfe (DUH). De klagers menen dat de autoproducenten te weinig doen om klimaatverandering tegen te gaan. Vooral het gegeven dat de bedrijven hun inspanningen niet opvoeren om uitstoot tegen te gaan steekt de milieuclubs, die aankondigden mogelijk naar de rechter te stappen. Volkswagen en Daimler verloren in Frankfurt tot 0,6 procent. BMW noteerde iets hoger.
Lufthansa
Lufthansa zakte 0,7 procent in Frankfurt. De Duitse luchtvaartmaatschappij verwacht niet dat de strenge reisregels voor de VS snel zullen worden versoepeld voor Europese reizigers. De trans-Atlantische routes zijn ook belangrijk voor het verdienmodel van onder andere Air France-KLM dat in Amsterdam 0,8 procent inleverde.
De euro was 1,1887 dollar waard, tegen 1,1861 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 70,12 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper, op 73,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische staat heeft in januari veel minder verdiend aan olie en gas. Het land ontving 393,3 roebel (4,3 miljard euro) dankzij de verkoop van de fossiele brandstoffen. Dat is een halvering in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar en het laagste bedrag sinds juli 2020.
44 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Het Duitse chipbedrijf Infineon gaat dit jaar een half miljard euro meer investeren om te kunnen voldoen aan de sterk stijgende vraag naar halfgeleiders voor AI-datacenters, maakte het concern bekend.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - DJ Tiësto heeft advocatenkantoor Greenberg Traurig aangeklaagd. De dj uit Breda, die officieel Tijs Verwest heet, eist miljoenen vanwege een onjuist fiscaal advies waardoor hij in 2020 17 miljoen dollar aan het kantoor moest betalen. Dat bevestigt zijn advocaat, Arnold Croiset van Uchelen, woensdag aan het ANP na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De prijzen in de eurozone zijn in januari gemiddeld 1,7 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie viel een stuk lager uit dan in december. Toen stegen de prijzen nog gemiddeld 2 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft samen met onder meer netbeheerders en het bedrijfsleven nieuwe afspraken gemaakt om bedrijven en organisaties sneller op het volle stroomnet aan te kunnen sluiten. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG) meldt dat het daarmee een groot deel van de huidige wachtrij binnen twee jaar wil laten aansluiten op het net.
2 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Het Duitse chemie- en verzorgingsmiddelenconcern Henkel koopt de in Nederland gevestigde coatingspecialist Stahl voor 2,1 miljard euro. Volgens het bedrijf achter merken als Persil en Schwarzkopf zijn de coatings van Stahl voor bijvoorbeeld kleding, leer en verpakkingen een goede toevoeging.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een dochterbedrijf van CK Hutchison eist een schadevergoeding van Panama nadat de contracten om twee havens aan het Panamakanaal te exploiteren nietig zijn verklaard. De hoogste rechtbank van Panama oordeelde dat de concessies om havens aan beide uiteinden van de waterweg te exploiteren "ongrondwettelijk" zijn.
4 uur geleden