Kleine plus voor AEX, Milaan hoger na rechtse verkiezingswinst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandag na een vrij onrustige handelssessie met een kleine winst gesloten, na het stevige koersverlies op vrijdag. Ook de aandelenmarkt in Milaan eindigde met groene cijfers na de verkiezingsoverwinning in Italië van Giorgia Meloni van de radicaal-rechtse partij Fratelli d'Italia (Broeders van Italië). Ze wil een rechtse regering vormen.
De AEX noteerde aan het slot 0,2 procent hoger op 640,41 punten. Vrijdag kelderde de hoofdgraadmeter op Beursplein 5 nog 2,8 procent door zorgen bij beleggers over een economische recessie. De MidKap zakte 0,8 procent tot 853,28 punten. In Parijs en Frankfurt leverden de beurzen tot 0,5 procent in. De FTSE in Londen ging een fractie omhoog.
De hoofdindex in Milaan steeg 0,7 procent. Telecom Italia behoorde tot de sterkste stijgers met een plus van 2,6 procent. De financiële fondsen UniCredit, MedioBanca en Generali klommen tot 1 procent nu de rechtse coalitie een duidelijke meerderheid in beide kamers van het parlement behaalde. Daardoor krijgt Italië meer kans op politieke stabiliteit na jaren van onrust en fragiele coalities.
Unilever
In de AEX was techinvesteerder Prosus de grootste winnaar met een plus van 3,8 procent, gevolgd door chipbedrijf Besi dat er 3 procent bij kreeg. Verzekeraar Aegon was hekkensluiter bij de hoofdfondsen met een min van 1,4 procent.
Was- en levensmiddelenconcern Unilever werd 0,5 procent hoger gezet. Topman Alan Jope kondigde aan eind volgend jaar met pensioen te gaan. Volgens analisten kan het vertrek van Jope positief uitpakken als het gaat om aanstaande veranderingen bij het concern. Het nieuws over zijn vertrek volgt op een mislukte poging van Unilever eerder dit jaar om de consumententak van GlaxoSmithKline voor miljarden over te nemen.
Air France-KLM
In de MidKap was luchtvaartconcern Air France-KLM koploper met een koerswinst van 2,7 procent. Apothekentoeleverancier Fagron sloot de rij bij de middelgrote fondsen met een min van 7,4 procent. Bij de kleinere bedrijven op het Damrak waren de vastgoedfondsen Wereldhave en NSI opvallende verliezers met minnen tot 12 procent door een adviesverlaging van Oddo BHF.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent goedkoper op 77,99 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent minder op 85,17 dollar per vat. De euro was 0,9620 dollar waard, tegen 0,9722 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
2 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
4 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
5 uur geleden