Kleine plus voor AEX, Milaan hoger na rechtse verkiezingswinst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandag na een vrij onrustige handelssessie met een kleine winst gesloten, na het stevige koersverlies op vrijdag. Ook de aandelenmarkt in Milaan eindigde met groene cijfers na de verkiezingsoverwinning in Italië van Giorgia Meloni van de radicaal-rechtse partij Fratelli d'Italia (Broeders van Italië). Ze wil een rechtse regering vormen.
De AEX noteerde aan het slot 0,2 procent hoger op 640,41 punten. Vrijdag kelderde de hoofdgraadmeter op Beursplein 5 nog 2,8 procent door zorgen bij beleggers over een economische recessie. De MidKap zakte 0,8 procent tot 853,28 punten. In Parijs en Frankfurt leverden de beurzen tot 0,5 procent in. De FTSE in Londen ging een fractie omhoog.
De hoofdindex in Milaan steeg 0,7 procent. Telecom Italia behoorde tot de sterkste stijgers met een plus van 2,6 procent. De financiële fondsen UniCredit, MedioBanca en Generali klommen tot 1 procent nu de rechtse coalitie een duidelijke meerderheid in beide kamers van het parlement behaalde. Daardoor krijgt Italië meer kans op politieke stabiliteit na jaren van onrust en fragiele coalities.
Unilever
In de AEX was techinvesteerder Prosus de grootste winnaar met een plus van 3,8 procent, gevolgd door chipbedrijf Besi dat er 3 procent bij kreeg. Verzekeraar Aegon was hekkensluiter bij de hoofdfondsen met een min van 1,4 procent.
Was- en levensmiddelenconcern Unilever werd 0,5 procent hoger gezet. Topman Alan Jope kondigde aan eind volgend jaar met pensioen te gaan. Volgens analisten kan het vertrek van Jope positief uitpakken als het gaat om aanstaande veranderingen bij het concern. Het nieuws over zijn vertrek volgt op een mislukte poging van Unilever eerder dit jaar om de consumententak van GlaxoSmithKline voor miljarden over te nemen.
Air France-KLM
In de MidKap was luchtvaartconcern Air France-KLM koploper met een koerswinst van 2,7 procent. Apothekentoeleverancier Fagron sloot de rij bij de middelgrote fondsen met een min van 7,4 procent. Bij de kleinere bedrijven op het Damrak waren de vastgoedfondsen Wereldhave en NSI opvallende verliezers met minnen tot 12 procent door een adviesverlaging van Oddo BHF.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent goedkoper op 77,99 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent minder op 85,17 dollar per vat. De euro was 0,9620 dollar waard, tegen 0,9722 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in december 1,3 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In november was sprake van een kleinere productiestijging van 0,4 procent. In minder dan de helft van de branches groeide de productie in de laatste maand van 2025.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Thuiswerken blijft onverminderd populair, ondanks eerdere signalen dat werkgevers de mogelijkheden voor medewerkers om enkele dagen per week vanuit huis in te loggen willen inperken. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 78 miljoen passagiers reisden vorig jaar van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal passagiers steeg bijna drie procent ten opzichte van 2024. Het blijft echter nog altijd ruim drie procent onder het niveau van het pre-coronajaar 2019.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.
9 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
11 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
11 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
13 uur geleden