Kleine Nederlandse bedrijven omzeilen mogelijk sancties Rusland
DEN HAAG (ANP) - Kleine Nederlandse bedrijven hebben mogelijk de handelssancties tegen Rusland omzeild door meer te exporteren naar landen die nog wel handel drijven met Rusland. Volgens onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Rijksuniversiteit Groningen is er een sterke toename te zien van de Nederlandse export naar landen met een "verhoogd risico op sanctieomzeiling". Het gaat dan om Armenië, Kazachstan, Kirgizië, Mongolië, Servië, Turkije en Turkmenistan.
De EU legde in 2022 strikte sancties tegen Rusland op in verband met de oorlog in Oekraïne, waardoor de Nederlandse goederenexport naar dat land sterk daalde. Vergeleken met de periode 2018-2021 daalde de exportwaarde van gesanctioneerde goederen naar Rusland in 2023 met 86 procent. Daarnaast viel ook een kwart van de export van niet-gesanctioneerde goederen weg. Een deel van de goederen zou via derde landen, die wel naar Rusland zijn blijven exporteren, echter alsnog in Rusland terecht kunnen komen.
Volgens de onderzoekers zijn er "opvallend veel jonge, kleine bedrijven" die voor 2022 gesanctioneerde producten nog niet exporteerden naar Armenië, Kazachstan, Kirgizië, Mongolië, Servië, Turkije en Turkmenistan begonnen met het uitvoeren naar die landen. Die bedrijven treden volgens de onderzoekers vaak als tussenhandelaar op voor de export van goederen die zij niet zelf produceren. Op de EU-sanctielijst staan bijvoorbeeld elektronica, industriële machines, chips en andere technologie.
De export uit die landen naar Rusland is gegroeid, wat erop kan wijzen dat gesanctioneerde goederen vanuit Nederland via deze landen alsnog Rusland bereiken. Zo groeide bijvoorbeeld de Turkse export van machines naar Rusland het sterkst. In 2022 en 2023 waren bulldozers, shovels, graafmachines en dergelijke de meest geëxporteerde machines (qua waarde) vanuit Turkije naar Rusland.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - De eurozone is ondanks de oorlog in het Midden-Oosten en de gestegen energieprijzen "goed gepositioneerd" om de bijbehorende onzekerheid aan te kunnen. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toelichting op het besluit eerder donderdag om de rente in de eurozone onveranderd te laten.
30 minuten geledenDOHA (ANP) - De recente Iraanse aanvallen op gasinstallaties in Qatar hebben 17 procent van de exportcapaciteit van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) van Qatar uitgeschakeld. Die inschatting heeft de topman van het Qatarese staatsgasbedrijf donderdag gemaakt tegenover persbureau Reuters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten gingen donderdag verder omlaag, na de zware verliezen de voorgaande dag. De verkoopgolf werd aangejaagd door oplopende olieprijzen als gevolg van de escalatie in het Midden-Oosten, terwijl beleggers vrezen voor een langdurige oorlog.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond ziet een toename van het aantal bezoeken aan webpagina's over energiecontracten en -kosten en de pagina waarop consumenten de kosten van verschillende energieleveranciers kunnen vergelijken. Van die laatste waren de bezoekcijfers ruim 70 procent hoger in de eerste helft van maart ten opzichte van de laatste helft van februari. Ook bellen meer mensen de klantenservice van de bond met vragen en zorgen over de stijgende energieprijzen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met 17 mei niet naar Dubai en de Saudische steden Riyad en Dammam, vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. "Wij blijven de situatie evalueren en houden nauw contact met de relevante autoriteiten", aldus de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in een verklaring.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt de groeiverwachting voor de economie van de eurozone vanwege de onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei met 0,9 procent. In december werd nog een plus van 1,2 procent voorspeld. Voor 2027 rekent de ECB nu op een groei met 1,3 procent. Dat was eerder nog 1,4 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - FNV hoeft de kosten van het voormalige ledenparlement van de vakbond voor de cassatie tegen een eerdere beslissing over de hervorming van de vakbond niet te betalen. Dat heeft de ondernemingskamer bepaald, meldt het gerechtshof in Amsterdam donderdag.
2 uur geleden