Kleine koersuitslagen op beurzen in afwachting rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - De koersuitslagen op de Europese aandelenbeurzen bleven donderdag beperkt. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat de centrale bank de rente in het eurogebied gaat verhogen om de hoge inflatie aan te pakken is zo goed als zeker. De vraag is echter hoe groot de rentestap zal zijn.
In juli werd het rentetarief al met 0,5 procentpunt opgeschroefd, waarmee na acht jaar een einde kwam aan de negatieve rente in het euroblok. De inflatie in de eurozone is in augustus echter verder opgelopen tot een recordniveau van 9,1 procent. Verschillende ECB-bestuurders, onder wie president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank, hebben dan ook opgeroepen tot een stevigere rentestap van 0,75 procentpunt. Dat zou de grootste renteverhoging door de ECB ooit zijn.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 672,21 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 921,99 punten. De beurzen in Parijs en Londen wonnen tot 0,3 procent. De Duitse DAX verloor 0,2 procent.
AkzoNobel
Informatieleverancier Wolters Kluwer en verfproducent AkzoNobel gingen aan kop in de AEX, met winsten van 1,5 procent. Bierbrouwer Heineken en verzekeraar NN Group volgden met plussen van dik 1 procent. Speciaalchemiebedrijf DSM sloot de rij met een min van 1,6 procent.
IMCD daalde een fractie na een kleine overname. De Japanse divisie van de chemicaliëndistributeur heeft zijn branchegenoot Kuni Chemical overgenomen. Een aankoopsom werd niet gegeven. Kuni Chemical behaalde vorig jaar een omzet van ongeveer 18 miljoen euro en telt 28 medewerkers.
Olie
Bij de kleinere bedrijven won Kendrion 0,5 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet tijdens zijn beleggersdag weten op schema te liggen om de financiële doelstelling voor 2025 te realiseren.
AB Foods raakte 8 procent kwijt in Londen na een winstalarm. Het Britse moederbedrijf van kledingketen Primark verwacht dat de winst volgend jaar zal dalen mede als gevolg van de stijgende energiekosten. Ook heeft het bedrijf last van de duurdere dollar. Het grootste deel van de kledingvoorraad van Primark wordt namelijk in dollars gekocht.
De euro was 0,9999 dollar waard, tegen 0,9942 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen verder omlaag na de forse daling op woensdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 81,54 dollar. Brentolie werd ook een half procent goedkoper, op 87,54 dollar. Woensdag zakte de prijs van Brentolie voor het eerst sinds februari onder de 90 dollar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.
3 uur geleden