Kleine hoogwatergolf in grote rivieren
LELYSTAD (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht donderdag en vrijdag een kleine hoogwatergolf op de grote rivieren Rijn, Waal en IJssel. Dat komt doordat de eerdere overvloedige regenval uit het stroomgebied van de Rijn in Zwitserland en Zuid-Duitsland nu Lobith bereikt. Volgens Rijkswaterstaat komt de maximale waterhoogte bij Lobith uit op 11,65 meter boven NAP. In het weekeinde gaat de waterstand weer zakken.
Rijkswaterstaat en waterschap Rivierenland waarschuwen dat uiterwaarden en buitendijkse gebieden gaan overstromen. Omdat de grond in Nederland totaal verzadigd is door de vele regen, zal er snel kwel achter de dijken optreden. Kwel is grondwater dat aan de binnenzijde van dijken omhoog komt door de waterdruk van de rivier. Het schap is alert op eventuele schade die kwel kan veroorzaken.
In het werkgebied van waterschap Drents-Overijsselse Delta (WDODelta) houden vrijwillige dijkwachters donderdag en vrijdag schade aan de dijken in de gaten. Op een aantal plekken zijn gaatjes in de dijken langs de Vecht ontstaan. Die gaten kunnen groter worden als het doorsijpelende water ook zand uit het dijklichaam meeneemt. In dat geval zijn maatregelen zoals bijvoorbeeld het plaatsen van zandzakken nodig om te voorkomen dat de dijk wegzakt.
In grote delen van het land zijn noodoverloopgebieden ingezet om de enorme hoeveelheid regenwater op te vangen en overstromingen te verminderen. De waterschappen verwachten dat de waterstanden in sloten, beken en kanalen gaan dalen, maar blijven donderdag extra alert omdat opnieuw harde wind en regen wordt verwacht. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor harde windstoten.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - De eerste dag van de handhavingsactie op de Merwedebrug heeft 34 boetes opgeleverd, meldt Rijkswaterstaat. Sinds 18 juli mogen vrachtwagens en touringcars niet over de verzwakte brug, maar dat verbod werd dagelijks door honderden bestuurders genegeerd. Voornamelijk zware voertuigen met buitenlandse kentekens rijden nog over de brug. Die kunnen nog niet worden bekeurd via het camerasysteem van RWS.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag tbs met dwangverpleging geëist tegen Anne Romke van der H. (33) uit het Groningse Uithuizen, omdat hij plannen zou hebben gehad om prinses Amalia te ontvoeren. Van der H. zou haar hebben willen meenemen naar Polen om met haar te trouwen, meent justitie. Door hem aangeschafte bijlen zouden daarbij dienstbaar zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie zegt niet te kunnen bewijzen dat Anne Romke van der H. prinses Amalia en prinses Alexia wilde doden. Dat zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de zaak tegen Van der H. Die wordt ervan verdacht dat hij een aanslag voorbereidde op de prinsessen. Wel zegt justitie voldoende bewijs te hebben dat de verdachte prinses Amalia wilde beroven van haar vrijheid.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een tip over het wapen dat mogelijk gebruikt is bij de vergismoord op ggz-directeur Rob Zweekhorst in 2014 komt van een inmiddels overleden persoon. De politie brengt deze informatie nu om veiligheidsredenen naar buiten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen hebben maandagochtend in het Zonnehuis in Amsterdam-Noord afscheid genomen van Peter Faber. De acteur overleed 6 augustus op 82-jarige leeftijd.
5 uur geledenHEILOO (ANP) - In een woning in het Noord-Hollandse Heiloo is zondagavond een dode 19-jarige vrouw aangetroffen. Dat meldt de politie. Een 20-jarige man uit die plaats is aangehouden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - In Nederland is bij een bloeddonor een infectie met het westnijlvirus vastgesteld. Diegene is niet onlangs in het buitenland geweest. Het RIVM gaat er daarom van uit dat de infectie in Nederland is opgelopen.
7 uur geleden