Kleine hoogwatergolf in grote rivieren
LELYSTAD (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht donderdag en vrijdag een kleine hoogwatergolf op de grote rivieren Rijn, Waal en IJssel. Dat komt doordat de eerdere overvloedige regenval uit het stroomgebied van de Rijn in Zwitserland en Zuid-Duitsland nu Lobith bereikt. Volgens Rijkswaterstaat komt de maximale waterhoogte bij Lobith uit op 11,65 meter boven NAP. In het weekeinde gaat de waterstand weer zakken.
Rijkswaterstaat en waterschap Rivierenland waarschuwen dat uiterwaarden en buitendijkse gebieden gaan overstromen. Omdat de grond in Nederland totaal verzadigd is door de vele regen, zal er snel kwel achter de dijken optreden. Kwel is grondwater dat aan de binnenzijde van dijken omhoog komt door de waterdruk van de rivier. Het schap is alert op eventuele schade die kwel kan veroorzaken.
In het werkgebied van waterschap Drents-Overijsselse Delta (WDODelta) houden vrijwillige dijkwachters donderdag en vrijdag schade aan de dijken in de gaten. Op een aantal plekken zijn gaatjes in de dijken langs de Vecht ontstaan. Die gaten kunnen groter worden als het doorsijpelende water ook zand uit het dijklichaam meeneemt. In dat geval zijn maatregelen zoals bijvoorbeeld het plaatsen van zandzakken nodig om te voorkomen dat de dijk wegzakt.
In grote delen van het land zijn noodoverloopgebieden ingezet om de enorme hoeveelheid regenwater op te vangen en overstromingen te verminderen. De waterschappen verwachten dat de waterstanden in sloten, beken en kanalen gaan dalen, maar blijven donderdag extra alert omdat opnieuw harde wind en regen wordt verwacht. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor harde windstoten.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Op de Arnhemseweg in Apeldoorn heeft in de nacht van zondag op maandag een explosie plaatsgevonden. Daarna ontstond brand in een appartement. Het vuur kon snel worden geblust door de brandweer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Omdat het de komende dagen heel warm wordt, gaan vuilniswagens al vroeg de weg op. De medewerkers kunnen dan binnen zijn voor het heetste deel van de dag. Milieustraten en afvalbrengpunten gaan rond het middaguur dicht. Dat gebeurde eerder deze zomer ook bij uitzonderlijke hitte.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een van de twee mannen die verdacht worden van de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam zondagochtend blijft vastzitten. De ander komt later op de dag op vrije voeten maar blijft verdachte, meldt de politie.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Voormalig AVRO-omroepster en journaliste Alice Oppenheim is zaterdag op 86-jarige leeftijd overleden, enkele dagen voor haar 87e verjaardag. Haar dochter, documentairemaker en regisseur Heleen Minderaa, laat dat zondag weten aan het ANP.
11 uur geledenURK (ANP) - Bij een explosie op een zeilboot in de buurt van Urk zijn twee personen te water geraakt. Zij zijn uit het water gehaald en met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Hoe de twee mensen eraan toe zijn, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Flevoland niet. De brandende zeilboot is gezonken.
16 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is vanaf maandag in het hele land actief. Zondag is het al actief in het zuidoosten, daar worden maximumtemperaturen van rond de 30 graden verwacht. Maandag en dinsdag wordt het 28 tot 36 graden. Ook 's nachts blijft het warm met temperaturen rond 20 graden. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de hitte.
16 uur geledenBLANKENBERGE (ANP) - Een Nederlandse toerist heeft zich zondagochtend met zijn auto klemgereden op een trap in het centrum van de Belgische badplaats Blankenberge, dat meldt de VRT. De 74-jarige man zou genavigeerd hebben met zijn Waze-app, volgens de omroep.
18 uur geleden