Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

DUBAI (ANP) - Het is cruciaal dat landen actie ondernemen om de opwarming van de aarde te beperken, benadrukten afgevaardigden van kleine eilandstaten in de Stille Oceaan tijdens de klimaattop in Dubai. "De tijd is op", zei Grace Malie uit Tuvalu. "Als we ooit de grens van 1,5 graad overschrijden, dan ben ik bang dat we ons land zullen verliezen."

Op de COP28 is een nieuw fonds aangekondigd, waar onder meer Duitsland en Denemarken geld in stoppen. Daarmee kunnen urgente klimaatprojecten op de kleine eilanden in de Stille Oceaan zo snel mogelijk betaald worden. Voor de lancering zijn meerdere jongeren uitgenodigd die op de eilanden wonen.

Het geld is nodig, zegt Carnie Reimers, die op een van de Marshalleilanden woont. Maar het belangrijkste voor de eilanden is dat de zeespiegel niet verder stijgt. "De Marshalleilanden zijn erg dunne stukken land, dat overstroomt heel makkelijk", zegt Reimers. "Het is erg moeilijk om hoop te houden als je deze overstromingen telkens in je eigen achtertuin ziet."

Tuvalu

Hetzelfde geldt voor Tuvalu. Op meerdere plekken van het eiland is aan beide kanten de zee te zien. Ondertussen merken Malie en haar vriendin Kalita Homasi hoe de droogtes langer duren en er hevigere regen valt tijdens het natte seizoen. "Vroeger was er een plek aan het strand waar ik altijd ging spelen", vertelt Malie. "Laatst ging ik er weer naartoe en dat stuk strand is nu weg, opgeslokt door de zee."

Het land is heel belangrijk voor ze, omdat daar hun wortels liggen. "We zijn vanuit onze cultuur erg verbonden met onze voorouders", legt Homasi uit. "Onze cultuur is onze identiteit, we hebben het nodig om gegrond te blijven." Homasi en Malie zingen ook een lied dat bekend is op Tuvalu. "Het gaat over klimaatverandering", vertelt Malie. "In de tekst vragen we ons af waar we naartoe moeten als we ons land verliezen."

'Frustrerend'

Om de zeespiegelstijging te laten stoppen, moet de uitstoot van broeikasgassen direct stoppen, benadrukt Reimers. "Het is zo frustrerend, omdat wij de uitstoot niet veroorzaakt hebben", zegt ze. "Ondertussen zijn wereldleiders het nog steeds niet eens geworden of we het gebruik van fossiele brandstoffen moeten uitfaseren of slechts moeten afbouwen."

Reimers heeft hoop dat landen dit jaar op de klimaattop in Dubai overeenstemming bereiken en het gebruik van fossiele brandstoffen zal stoppen. "En ik hoop dat ze ons écht zullen zien als mensen. We hebben allemaal onze rechten. Een daarvan is om te blijven wonen waar we geboren zijn."

Meer uit Buitenland

Rechtszaak erfgenamen 8-decemberdoden Suriname kent vlotte start

PARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."

28 minuten geleden
VN-experts: Frans antisemitismewetsvoorstel beperkt meningsuiting

GENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.

33 minuten geleden
UNHCR: boot met 250 vluchtelingen uit Bangladesh omgeslagen

TEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.

1 uur geleden
Israël en Libanon houden zeldzaam direct overleg in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.

2 uur geleden
Buitenlandministers: oplossing in Libanon zou hele regio helpen

LONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.

2 uur geleden
Spaanse rechtbank doet geen onderzoek naar bekende deepfakezaak

PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.

3 uur geleden
Italië schort defensieovereenkomst met Israël op

ROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.

3 uur geleden