Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

DUBAI (ANP) - Het is cruciaal dat landen actie ondernemen om de opwarming van de aarde te beperken, benadrukten afgevaardigden van kleine eilandstaten in de Stille Oceaan tijdens de klimaattop in Dubai. "De tijd is op", zei Grace Malie uit Tuvalu. "Als we ooit de grens van 1,5 graad overschrijden, dan ben ik bang dat we ons land zullen verliezen."

Op de COP28 is een nieuw fonds aangekondigd, waar onder meer Duitsland en Denemarken geld in stoppen. Daarmee kunnen urgente klimaatprojecten op de kleine eilanden in de Stille Oceaan zo snel mogelijk betaald worden. Voor de lancering zijn meerdere jongeren uitgenodigd die op de eilanden wonen.

Het geld is nodig, zegt Carnie Reimers, die op een van de Marshalleilanden woont. Maar het belangrijkste voor de eilanden is dat de zeespiegel niet verder stijgt. "De Marshalleilanden zijn erg dunne stukken land, dat overstroomt heel makkelijk", zegt Reimers. "Het is erg moeilijk om hoop te houden als je deze overstromingen telkens in je eigen achtertuin ziet."

Tuvalu

Hetzelfde geldt voor Tuvalu. Op meerdere plekken van het eiland is aan beide kanten de zee te zien. Ondertussen merken Malie en haar vriendin Kalita Homasi hoe de droogtes langer duren en er hevigere regen valt tijdens het natte seizoen. "Vroeger was er een plek aan het strand waar ik altijd ging spelen", vertelt Malie. "Laatst ging ik er weer naartoe en dat stuk strand is nu weg, opgeslokt door de zee."

Het land is heel belangrijk voor ze, omdat daar hun wortels liggen. "We zijn vanuit onze cultuur erg verbonden met onze voorouders", legt Homasi uit. "Onze cultuur is onze identiteit, we hebben het nodig om gegrond te blijven." Homasi en Malie zingen ook een lied dat bekend is op Tuvalu. "Het gaat over klimaatverandering", vertelt Malie. "In de tekst vragen we ons af waar we naartoe moeten als we ons land verliezen."

'Frustrerend'

Om de zeespiegelstijging te laten stoppen, moet de uitstoot van broeikasgassen direct stoppen, benadrukt Reimers. "Het is zo frustrerend, omdat wij de uitstoot niet veroorzaakt hebben", zegt ze. "Ondertussen zijn wereldleiders het nog steeds niet eens geworden of we het gebruik van fossiele brandstoffen moeten uitfaseren of slechts moeten afbouwen."

Reimers heeft hoop dat landen dit jaar op de klimaattop in Dubai overeenstemming bereiken en het gebruik van fossiele brandstoffen zal stoppen. "En ik hoop dat ze ons écht zullen zien als mensen. We hebben allemaal onze rechten. Een daarvan is om te blijven wonen waar we geboren zijn."

Meer uit Buitenland

Belgische mijnenjager naar Midden-Oosten, mogelijk Hormuz-rol

BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.

29 minuten geleden
Trump: Iran al akkoord met opschorting nucleaire activiteiten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."

33 minuten geleden
Aoun roept op tot versterken bestand Libanon ondanks schendingen

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."

34 minuten geleden
Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

2 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

5 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

5 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

5 uur geleden