Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

Kleine eilandstaten op de klimaattop: we hebben nu actie nodig

DUBAI (ANP) - Het is cruciaal dat landen actie ondernemen om de opwarming van de aarde te beperken, benadrukten afgevaardigden van kleine eilandstaten in de Stille Oceaan tijdens de klimaattop in Dubai. "De tijd is op", zei Grace Malie uit Tuvalu. "Als we ooit de grens van 1,5 graad overschrijden, dan ben ik bang dat we ons land zullen verliezen."

Op de COP28 is een nieuw fonds aangekondigd, waar onder meer Duitsland en Denemarken geld in stoppen. Daarmee kunnen urgente klimaatprojecten op de kleine eilanden in de Stille Oceaan zo snel mogelijk betaald worden. Voor de lancering zijn meerdere jongeren uitgenodigd die op de eilanden wonen.

Het geld is nodig, zegt Carnie Reimers, die op een van de Marshalleilanden woont. Maar het belangrijkste voor de eilanden is dat de zeespiegel niet verder stijgt. "De Marshalleilanden zijn erg dunne stukken land, dat overstroomt heel makkelijk", zegt Reimers. "Het is erg moeilijk om hoop te houden als je deze overstromingen telkens in je eigen achtertuin ziet."

Tuvalu

Hetzelfde geldt voor Tuvalu. Op meerdere plekken van het eiland is aan beide kanten de zee te zien. Ondertussen merken Malie en haar vriendin Kalita Homasi hoe de droogtes langer duren en er hevigere regen valt tijdens het natte seizoen. "Vroeger was er een plek aan het strand waar ik altijd ging spelen", vertelt Malie. "Laatst ging ik er weer naartoe en dat stuk strand is nu weg, opgeslokt door de zee."

Het land is heel belangrijk voor ze, omdat daar hun wortels liggen. "We zijn vanuit onze cultuur erg verbonden met onze voorouders", legt Homasi uit. "Onze cultuur is onze identiteit, we hebben het nodig om gegrond te blijven." Homasi en Malie zingen ook een lied dat bekend is op Tuvalu. "Het gaat over klimaatverandering", vertelt Malie. "In de tekst vragen we ons af waar we naartoe moeten als we ons land verliezen."

'Frustrerend'

Om de zeespiegelstijging te laten stoppen, moet de uitstoot van broeikasgassen direct stoppen, benadrukt Reimers. "Het is zo frustrerend, omdat wij de uitstoot niet veroorzaakt hebben", zegt ze. "Ondertussen zijn wereldleiders het nog steeds niet eens geworden of we het gebruik van fossiele brandstoffen moeten uitfaseren of slechts moeten afbouwen."

Reimers heeft hoop dat landen dit jaar op de klimaattop in Dubai overeenstemming bereiken en het gebruik van fossiele brandstoffen zal stoppen. "En ik hoop dat ze ons écht zullen zien als mensen. We hebben allemaal onze rechten. Een daarvan is om te blijven wonen waar we geboren zijn."

Meer uit Buitenland

VN-Veiligheidsraad eist dat Iran stopt met aanvallen Golfstaten

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".

36 minuten geleden
NY Times: Iraanse school waarschijnlijk geraakt door fout VS

NEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.

40 minuten geleden
Meer dan 630 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.

1 uur geleden
Drie broers opgepakt om bom bij Amerikaanse ambassade in Oslo

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.

4 uur geleden
Radicaal-rechtse politicus geïnstalleerd als president Chili

SANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.

4 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op alle havens in de regio

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.

4 uur geleden
Trump: oorlog snel voorbij want er is niks meer aan te vallen

ARLINGTON (ANP) - De oorlog tegen Iran is volgens president Donald Trump snel voorbij, want er is "praktisch niets meer om aan te vallen". Hij zei dit woensdag in een kort vraaggesprek met de nieuwssite Axios.

6 uur geleden