Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleine banken verzetten zich tegen wetsvoorstel over contant geld

Kleine banken verzetten zich tegen wetsvoorstel over contant geld

DEN HAAG (ANP) - Revolut, Triodos, bunq, Knab en Van Lanschot Kempen maken zich "ernstige zorgen" over een wetsvoorstel waardoor de banken naar eigen zeggen in feite verplicht worden om mee te doen aan de infrastructuur van Geldmaat. Die verplichting is volgens de kleinere banken een bedreiging voor de eerlijke concurrentie en legt een onevenredige last op die banken, die onder heel andere omstandigheden opereren dan de traditionele banken. Dat stellen zij in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer, waarover De Telegraaf eerder berichtte.

Geldmaat is het gezamenlijke netwerk van gele pinautomaten van de grootste Nederlandse banken, waaronder Rabobank en ING. De kleinere banken vrezen dat de grote banken via Geldmaat tarieven kunnen vaststellen "waarvan de kleinere banken geen andere keuze hebben dan deze te accepteren". Die kosten zijn een "onevenredige last" voor kleinere banken in verhouding tot hun omvang, stellen zij.

Het doel van het wetsvoorstel is om contant geld beschikbaar, bereikbaar en betaalbaar te houden. Het zou grote banken verplichten een landelijk dekkend netwerk van geldautomaten aan te bieden. Banken met meer dan 50.000 betaalrekeninghouders in Nederland worden volgens het wetsvoorstel verplicht om ervoor te zorgen dat hun klanten van de voorzieningen van die infrastructuur gebruik kunnen maken.

Drempelcriteria

De kleinere banken willen onder meer dat de drempelcriteria worden aangepast, door bijvoorbeeld het balanstotaal als uitgangspunt te nemen in plaats van 50.000 betaalrekeninghouders. Sommige van de kleinere banken bedienen bovendien vooral klanten die op zoek zijn naar een tweede bank voor gespecialiseerde diensten. Die klanten zouden "minimale of geen behoefte" hebben aan contante transacties, aldus de banken in de brief. Ze benadrukken daarbij wel achter de doelstellingen te staan om contant geld toegankelijk te houden.

Maartje Cremers, hoofd commercie bij Knab, stelt dat Knab bewust heeft gekozen om een digitale bank te zijn en dat klanten daarom ook daarvoor voor de bank kiezen. "We erkennen onze maatschappelijke verantwoordelijkheid, maar het verplicht stellen van gratis contante stortingen via Geldmaat is niet de oplossing", zegt ze. "Het is kostbaar, mist neutraliteit omdat Geldmaat wordt beheerd door de grote banken, en creëert een ongelijk speelveld door nieuwe Europese spelers uit te sluiten - wat uiteindelijk de concurrentie en de consument schaadt."

Meer uit Financieel

Dsm-firmenich is van Amerikaans kartelonderzoek af

MAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.

1 uur geleden
Export EU-staal naar VS daalt met 30 procent door hogere tarieven

BRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.

1 uur geleden
Bedrijvigheid in eurozone stijgt door groei Duitse industrie

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.

2 uur geleden
Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op Polymarket

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.

3 uur geleden
Aston Martin waarschuwt voor slecht resultaat door heffingen VS

LONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.

3 uur geleden
AEX-index krabbelt licht op, focus op ontwikkelingen rond Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.

4 uur geleden
Terugroepactie babyvoeding doet Danone financieel weinig pijn

PARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."

5 uur geleden