Kleine 38.000 gedupeerden toeslagen erkend, dwangsommen lopen op
DEN HAAG (ANP) - Van de ruim 69.000 mensen die zich gemeld hebben als gedupeerde van het toeslagenschandaal, zijn 37.758 mensen als zodanig erkend. Nog niet alle mensen die zich hebben gemeld hebben een eerste toets of beoordeling doorlopen. De organisatie die verantwoordelijk is voor de compensatie, heeft inmiddels al 44 miljoen euro aan dwangsommen betaald.
Dat meldt staatssecretaris Nora Achahbar in de jongste voortgangsrapportage over de hersteloperatie van het toeslagenschandaal. Mensen kunnen zich niet meer als gedupeerde melden. Van de 69.000 mensen die dat wel hebben gedaan, hebben 50.000 de zogenoemde integrale beoordeling doorlopen. Uit zo'n beoordeling moet blijken of de persoon recht heeft op 30.000 euro aan compensatie. Als de gedupeerde denkt recht te hebben op meer compensatie, kan die persoon aanvullende schade vragen.
Eind volgend jaar moeten alle gedupeerden de eerste beoordeling hebben gehad, veel later dan aanvankelijk gedacht. Daarna moeten ook alle bezwaren nog worden afgehandeld. Het duurt naar verwachting nog tot in 2027 voordat ook de laatste gedupeerden volledig zijn gecompenseerd.
De Uitvoeringsorganisatie Herstel Toeslagen kan het aantal aanmeldingen, verzoeken en bezwaren niet op tijd verwerken. Vanwege het overschrijden van termijnen hebben meer dan 39.000 mensen de organisatie in gebreke gesteld. Tot nu toe is 44 miljoen euro aan dwangsommen betaald.
In totaal kost de hersteloperatie naar verwachting 11,7 miljard euro.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
58 minuten geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
7 uur geledenNUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
19 uur geleden