Klein plusje voor AEX, TomTom uitblinker op Damrak na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een klein plusje het weekend ingegaan. Daarmee werd de opmars van de hoofdgraadmeter op het Damrak naar een nieuw recordniveau voorzichtig doorgezet. Navigatiedienstverlener TomTom was een uitblinker dankzij goed ontvangen resultaten.
De AEX eindigde uiteindelijk iets hoger op 822,53 punten. Kort na opening wist de Amsterdamse hoofdindex kortstondig op 827,57 punten de hoogste slotstand ooit te evenaren. Die werd op 17 november 2021 bereikt. De hoogste tussentijdse stand ooit werd op 18 november 2021 aangetikt op 829,66 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 885,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent, Londen ging licht omlaag.
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 sprong TomTom ruim 11 procent omhoog. TomTom is vorig jaar verder gegroeid omdat het bedrijf steeds meer werk heeft vanuit de auto-industrie. De Amsterdamse onderneming profiteerde daarbij van een toegenomen autoverkoop en hogere productie van fabrikanten die haar kaarten en navigatiediensten afnemen. TomTom heeft klanten als bijvoorbeeld Volkswagen, Renault en Hyundai.
Koploper
Uitzender Randstad was koploper in de AEX met een winst van 1,8 procent. Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich sloot de rij met een min van 2,6 procent. Shell, dat donderdag nog ruim 2 procent won na cijfers, verloor 1,4 procent. ING daalde 1,1 procent. De bank zakte donderdag ruim 6 procent na tegenvallende vooruitzichten voor 2024. Analisten van DZ Bank verlaagden daarnaast het beleggingsadvies voor ING.
In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een plus van 4,5 procent. Kunstmestproducent OCI kreeg er 3,7 procent bij, geholpen door een koopadvies van zakenbank Berenberg. Verlichtingsfabrikant Signify bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een koersdaling van 2,8 procent.
De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0854 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 72,34 dollar. Brentolie kostte 1,7 procent minder op 77,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.
3 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
7 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
8 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
9 uur geleden