Klein plusje voor AEX, TomTom uitblinker op Damrak na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een klein plusje het weekend ingegaan. Daarmee werd de opmars van de hoofdgraadmeter op het Damrak naar een nieuw recordniveau voorzichtig doorgezet. Navigatiedienstverlener TomTom was een uitblinker dankzij goed ontvangen resultaten.
De AEX eindigde uiteindelijk iets hoger op 822,53 punten. Kort na opening wist de Amsterdamse hoofdindex kortstondig op 827,57 punten de hoogste slotstand ooit te evenaren. Die werd op 17 november 2021 bereikt. De hoogste tussentijdse stand ooit werd op 18 november 2021 aangetikt op 829,66 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 885,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent, Londen ging licht omlaag.
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 sprong TomTom ruim 11 procent omhoog. TomTom is vorig jaar verder gegroeid omdat het bedrijf steeds meer werk heeft vanuit de auto-industrie. De Amsterdamse onderneming profiteerde daarbij van een toegenomen autoverkoop en hogere productie van fabrikanten die haar kaarten en navigatiediensten afnemen. TomTom heeft klanten als bijvoorbeeld Volkswagen, Renault en Hyundai.
Koploper
Uitzender Randstad was koploper in de AEX met een winst van 1,8 procent. Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich sloot de rij met een min van 2,6 procent. Shell, dat donderdag nog ruim 2 procent won na cijfers, verloor 1,4 procent. ING daalde 1,1 procent. De bank zakte donderdag ruim 6 procent na tegenvallende vooruitzichten voor 2024. Analisten van DZ Bank verlaagden daarnaast het beleggingsadvies voor ING.
In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een plus van 4,5 procent. Kunstmestproducent OCI kreeg er 3,7 procent bij, geholpen door een koopadvies van zakenbank Berenberg. Verlichtingsfabrikant Signify bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een koersdaling van 2,8 procent.
De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0854 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 72,34 dollar. Brentolie kostte 1,7 procent minder op 77,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
30 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
15 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
15 uur geleden